بلاگ

پس زمینه عکاسی تبلیغاتی

برای انتخاب پس زمینه عکاسی تبلیغاتی چه مواردی را باید در نظر داشت؟

پس‌زمینه ­ی عکاسی چیست و چه کاربردی دارد؟

پس زمینه یا بک گراند در عکاسی، فضایی پشت محصولات قرار گرفته جلوی دوربین است که یا می­ تواند دو بعدی و یا سه بعدی در قالب یک صفحه باشد. از همان ابتدای اختراع عکاسی هم یک پارچه یا نقاشی به عنوان پس زمینه پشت سوژه­ های عکس که مدل­های زنده ­ی انسان­ بودند قرار داده می­ شد تا عکس را زیباتر کند.

اما به مرور زمان با پیشرفت عکاسی و به وجود آمدن شاخه ­های مختلف آن، زیبایی صرف کنار رفت و توجه به کاربرد و هدف مد نظر قرار گرفت. امروزه هم معمولاً پس زمینه­ های عکاسی بسته به هدف و ژانر عکاسی متفاوت انتخاب می‌­شوند.

به طور مثال عکاسی پرتره­‌ی کودک با پس‌­زمینه‌­های طرحدار و شاد انتخاب می­‌شود یا بعضی از افراد دوست دارند مانند عکس­های قدیم با پس زمینه­‌هایی شامل نقاشی و پارچه­‌ی طرحدار و چنین مواردی عکس پرتره‌­ی خود را ثبت کنند تا با مضمون عکس همراهی کند و مکمل آن باشد تا سوژه و پس زمینه با یکدیگر ترکیب کلی عکس را بسازند. در عین حال عکاسی صنعتی از پس زمینه­‌های سفید ساده استفاده می­‌کند و برای عکاسی تبلیغاتی نیز دنیایی پس زمینه وجود دارد.

به همین ترتیب نمی­توان دلایل انتخاب پس زمینه‌­ی عکاسی میان گزینه‌­های موجود را به همه­‌ی عکس­ها تعمیم داد، اما معمولاً پس زمینه در عکاسی به این دلیل استفاده می­‌شود که سوژه را از باقی فضاهای درون عکس جدا کرده و تمام توجه چشم بیننده را به سمت سوژه بکشاند.

چرا از بک گراند ساده در عکاسی تبلیغاتی استفاده می‌­شود؟

همانگونه که گفته شد، ۹۵ درصد مواقع در عکاسی صنعتی از پس زمینه‌­ی سفید استفاده می­‌شود تا تمام توجه بیننده را به محصول موجود در عکس هدایت کند. هیچ عامل مزاحم دیگری در این عکس وجود ندارد. انگار که رنگ سفید رنگ بی­رنگی باشد و این محصول به تنهایی در فضایی خلأ مانند پیش چشم بیننده قرار بگیرد.

در عکاسی تبلیغاتی نیز می­‌تواند گاه چنین باشد. ممکن است در این عکاسی هم بعضاً از پس زمینه­‌ی سفید استفاده شود. در واقع از این رنگ و رنگ­های مشابه استفاده می­شود تا پس زمینه ساده باشد. هیچ وقت یک محصول در عکس تبلیغاتی جلوی پس زمینه­‌ای شلوغ و طرحدار آنطور که باید دیده نمی­ شود. از آنجایی که عکس تبلیغاتی جنبه‌­ی نمایشی دارد و می­خواهد محصول را در بهترین حالت خودش نشان دهد، صحنه­‌ی نمایشی برای محصول آماده می­‌کند که انگار فقط همان محصول روی صحنه حضور دارد و نور روی آن افتاده است. به همین علت باقی اجزای تصویر مانند پس زمینه را ساده می­گیرد که توجه بیننده را از محصول به سمت خود گمراه نکند.

اما اکثر مواقع بحث پس زمینه در عکاسی تبلیغاتی مقداری پیچیده‌­تر است.

اگر بخواهیم کاربرد پس زمینه را به دو گروه ۱) همراهی با باقی اجزای عکس برای ساختن یک ترکیب منسجم و ۲) جدا کردن سوژه و محصول از باقی اجزای تصویر تقسیم کنیم، پس زمینه در عکاسی تبلیغاتی جزو گروه اول قرار می‌­گیرد.

در حقیقت حتی در مواقعی هم که قرار است پس زمینه کمترین توجه را به خود جلب کند، باز هم به طریقی انتخاب می­شود که با باقی مضامین موجود در عکس تبلیغاتی همراهی کند.

تصور کنید در حال عکاسی از محصولات، کیف­‌های زنانه با رنگ­های چرم مختلف هستیم. ما به عنوان عکاس، می­توانیم برای هر رنگ کیف از پس زمینه‌­ای با همان رنگ کیف -مقداری تیره‌­تر یا روشن­تر- استفاده کنیم. این رنگ می­‌تواند از سبز یخی گرفته تا سرخابی تند باشد. رنگ سرخابی تند به نظر رنگی نمی­آید که جلب توجه و اعلام حضور نکند، اما در کنار کیفی با همین رنگ، ترکیبی می­سازد که در آن به جلوه­ی کیف حتی اضافه می­شود و کیف را کاملاً واضح، گیرا و جلب توجه کننده نشان می­‌دهد.

همین کار را می­‌توان برای برندهایی کرد که در هویت بصری خود از رنگ­های ثابت یا پالت رنگی ثابتی استفاده می­‌کنند. یک محصول در پس زمینه‌­ای مطابق با یکی از رنگ­های پالت­ رنگی، در راستای تبلیغات همان برند گام برمی­دارد و به محصول هویتی می‌­دهد که برند سال­ها برای ساختن آن تلاش کرده است. پس لزوماً استفاده از رنگ­های غیر روشن و تند، به جلب توجه محصول در عکس تبلیغاتی صدمه نمی‌­زند و گاهی اوقات می­‌تواند در راستای شدت بخشیدن به حضور آن کمک کند، چرا که هدف در عکس تبلیغاتی گفتن چیزی فرای معرفی تنهای محصول است.

در عکاسی صنعتی می‌­توانیم معرفی تنهای محصول را در پس زمینه­‌ای ساده و سفید داشته باشیم و اگر می­خواهیم با صرف محصول و ویژگی­های ظاهری آن آشنا شویم، به عکس صنعتی مراجعه می­کنیم. اما عکاسی تبلیغاتی حرفی بالاتر از اینها دارد و به بیننده اطلاعاتی فراتر از ویژگی­های ظاهری محصول خواهد داد. به طور مثال

  • القای حس استفاده از محصول
  • بیان گروه سنی هدف محصول
  • القای قیمت و درجه­‌ی نفیس بودن محصول

و مواردی از این قبیل. اما از آنجایی که قصد شلوغ کردن کادر را در عکس تبلیغاتی نداریم، از پس زمینه به عنوان ابزاری کمکی استفاده می‌­کنیم تا حرف نهان درون محصول را هنگام عکاسی بیان کنیم. علاوه بر اینکه پس زمینه و محصول با این هدف در کنار یکدیگر قرار  می­گیرند تا یک تصویر منسجم واحد را بسازند.

انواع پس زمینه­ ی عکاسی تبلیغاتی چیست؟

از آنجایی که محصولاتی که برای عکاسی تبلیغاتی جلوی دوربین قرار می­ گیرند اندازه و ابعاد گوناگونی دارند، فون­ های استاندارد استودیویی عکاسی در همه حال می ­تواند کمک کننده باشد. این فون­ها پرده­ ها یا پارچه­‌هایی با رنگ­ها و جنس­های مختلف هستند که ابعاد بزرگی دارند و به طرق مختلف پست صحنه‌­ی عکاسی نصب می­‌شوند.

یکی از این روش­های استفاده از پایه فون و گیره است تا پرده را در جای خود ثابت نگه دارد. دومین روش، شکل قرقره­‌ای آنها است که به صورت رول شده دور یک میله جمع شده و بعد در مسیری معکوس، کم کم باز می­شوند. مزیت این نوع فون­ها کنترل بیشتر روی آنهاست که هم به صورت مکانیکی و هم به صورت الکترونیکی و با کنترل می­توان آنها را جمع و باز کرد.

در استودیوهای حرفه‌­ای­‌تر تبلیغاتی از چندین فون برای پس زمینه استفاده می­‌شود که رنگ­هایی مانند مشکی، خاکستری و سفید در آنها میان باقی رنگ­ها ثابت هستند.

ساخت خلاقانه‌­ی پس زمینه عکاسی تبلیغاتی با وسایلی غیر معمول

در بخش قبل از فون­‌های عکاسی تبلیغاتی صحبت شد که برای محصولاتی با اندازه­ای معمول کاربرد داشتند. البته که برای عکاسی تبلیغاتی از محصولاتی بزرگ مانند ماشین، باید خود عکاس و تیمش دست به کار شوند و پس زمینه‌­ای با اندازه­‌ی بسیار بزرگ بسازند؛ چرا که فون­های استاندارد جوابگوی ماشین و کامیون نیستند.

اما در عین حال محصولاتی هم هستند که اندازه­ای بسیار کوچک دارند و می­توانند طور جمع و جورتری عکاسی شوند. به این معنا که از وسایل دیگری می­‌توان برای پس زمینه­‌ی آنها کمک گرفت.

به طور مثال انواع مقواها و کاغد کادوها می­‌توانند پس زمینه­‌ی عکاسی تبلیغاتی محصوب شوند. اما بعضاً کار از این هم خلاقانه­‌تر و آسان­تر می‌­شود. گاهی اوقات برای عکاسی تبلیغاتی از محصولاتی مانند انگشتر و گوشواره و سایر زیورآلات، شاید به رنگ­های خاص و رویایی نیاز باشد که نتوان آن را به صورت فیزیکی پیدا کرد.

در این مواقع، می­توان یک تصویر رنگی را در کامپیوتر و یا لپ تاپ باز کرد، انگشتر یا هر محصول دیگری را جلوی آن قرار داد و از آن عکاسی کرد. البته که نمی‌­خواهیم انگشتمان یا پایه­ای که محصول را جلوی صفحه­‌ی لپ تاپ نگه داشته در عکس بیفتد، برای همین می­‌توانیم آن قسمت از محصول را دوباره عکاسی کرده و در فوتوشاپ ادیت کنیم.

همچنین که می‌­توانیم همین کار را به راحتی روی یک گوشی هوشمند با صفحه­ نمایش بزرگ تکرار کنیم و محصول را به راحتی روی صفحه بگذاریم، بدون اینکه نیاز باشد کسی آن را نگه دارد. در این موارد حتی صفحه­‌ی خاموش و سیاه گوشی هم -اگر کاملاً تمیز باشد- می­تواند به عنوان یک پس زمینه برای عکاسی به حساب آید.

استفاده از خود پس زمینه به عنوان بخشی از عکس

در بعضی موارد در عکس‌­های تبلیغاتی مشاهده می‌­کنیم که پس زمینه نه به عنوان پس زمینه، بلکه به عنوان بخشی از عکس تبلیغاتی که حرفی برای گفتن دارد در کادر حضور پیدا می­کند. به طول مثال عکس­های تبلیغاتی که یک مقوا یا پلاستیک پاره شده را نشان می­‌دهند که محصول سمت دیگر مقوا یا پلاستیک از میان شکاف آنها از بیرون زده است. در چنین حالتی پس زمینه به عنوان یک مانع، یک پرده‌­ی پنهان کننده نقش بازی می­کند و جنبه‌­ی نمایشی محصول را بالا می­‌برد. در این شکل از عکاسی خصوصیت منفعلانه‌­ی پس زمینه‌­ی عکاسی تا حد زیادی از بین می­رود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید