بلاگ

نقش نورپردازی عکاسی تبلیغاتی در جذابیت عکس

نقش نورپردازی عکاسی تبلیغاتی در جذابیت عکس

 

از کلیدی­‌ترین چالش­‌های یک عکس تبلیغاتی، نورپردازی عکاسی مناسب هر محصول است. در واقع بیشترین اهمیت یک عکس تبلیغاتی، ردهای نور، بازتاب­ های نور و خطوط و سایه­ روشن­‌هایی است که روی یک محصول دیده می­‌شوند. از طرفی دیگر، یک عکاس تبلیغات هر چقدر هم که تخصصی و انحصاری برای یک رشته محصول عکاسی کند، باز هم با محصولاتی از جنس­‌های مختلف روبه­ رو است. به طور مثال یک عکاس تبلیغاتی متخصص لوازم آرایشی بهداشتی، با انواع متریال­‌های پلاستیک، شیشه و استیل مواجه است و باید بتواند ظاهر هرکدام را مانند جنسیت خود نشان دهد؛ استیل مانند استیل و پلاستیک مانند پلاستیک.

در واقع این وفاداری به جنسیت محصول در حال تبلیغ، از پرداختن به نورپردازی دقیق هر محصول می­‌آید.

کم کم یک عکاس تبلیغاتی بر حسب تجربه متوجه می­‌شود که بازتاب نور روی یک استیل با یک پلاستیک فرق دارد، یا اینکه نور در یک بلور مرغوب، متفاوت از یک شیشه‌­ی متوسط می‌­شکند، یا اینکه لکه­‌های تیره­‌ی روی استیل کجا و با چه ضخامتی ایجاد می­‌شوند. عکاس با مطالعه­‌ی همین بازتاب­‌ها و خطوط و سایه­ روشن­‌ها، می­‌تواند هرکدام از این نورها را روی محصول رو به روی خود بازسازی کند.

تجهیزات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

وقتی حرف از نورپردازی عکاسی تبلیغاتی می‌­شود، به این معنی است که نور و همه­‌ی مشخصات آن تحت کنترل فرد هستند، و یک مجموعه متغیر برای عکاسی به حساب می‌­آیند. عکاسی­‌ای که با نور طبیعی خورشید در فضای باز بدون هیچ وسایل و ابزار کنترل­ کننده­‌ای انجام می­‌شود؛ نورپردازی خاصی ندارد. در واقع در این موقعیت نورپردازی معنا ندارد؛ چون نور خورشید اساساً یک منبع وسیع و گسترده و ثابت است که بعضی از خصوصیاتش نمی­‌تواند تحت کنترل ما قرار بگیرد.

البته که در این مواقع هم می­‌توانیم وسایلی جانبی به کار ببریم. به طور مثال می­‌توانیم برای نرم کردن سایه­‌های شدید ایجاد شده توسط نور خورشید از فلاش استفاده کنیم. این مورد می­‌تواند برای عکاسی تبلیغاتی مد و فشن در فضای باز مناسب باشد. یا برای جبران نور کم در یک طرف همان مدل زنده‌­ی عکاسی مد و فشن، از ابزاری مانند رفلکتور (Reflector) استفاده کنیم تا نور شدید یک سمت صورت را به سمت دیگر هم بازتاب دهد و نور کلی متعادل­‌تری روی صورت مدل بسازد.

اما در هر صورت، در این شرایط همین ابزارهای مورد استفاده هستند که نور را تغییر داده و کار را به مرحله‌ی نورپردازی رسانده اند، در غیر این صورت ذات نور خورشید بدون هیچ وسیله‌­ی دیگری قابل تغییر و کنترل نیست. به همین دلیل وقتی حرف از نورپردازی در عکاسی صنعتی می­‌شود، حتماً ابزاری وجود دارد تا نور را همانطور که یک عکاس می­‌خواهد به سوژه‌­ی مورد نظر بتاباند.

منابع نورپردازی

اصلی­‌ترین ابزار کار نورپردازی، منابع نوری هستند. منبع های نوری به دو گروه کلی تقسیم می­‌شوند:

  1.  نور ثابت
  2. نور لحظه­‌ای

منبع نوری که نور ثابت دارند، همانطور که از اسمشان برمی­‌آید نوری ثابت و تعیین شده، بدون قطعی و به صورت یکسان به سوژه می‌­تابانند. لامپ­ های تنگستن، نورهای سینمایی، چراغ­های LED و لامپ­‌های کم مصرف از همین نوع منابع نوری هستند.

در مقابل، منبع نوری که نور لحظه­‌ای دارند، با نام فلاش شناخته می­‌شوند و نوری شدید را در یک زمان خیلی کم تخلیه می­‌کنند و به این روش به سوژه نور می­‌تابانند. فلاش­‌های روی دوربین یا فلاش­ های استودیویی از همین نوع منبع نوری هستند. فلش ها نوری شدید را در کسری از ثانیه به سوژه می‌تابانند و به این شکل کمبود نور رسیده به سوژه را جبران می­‌کنند؛ در عین حال هم نیازی نیست که باقی متغیرهای مربوط به جبران نور مانند حساسیت یا ISO دستکاری شوند و کیفیت نهایی عکس را پایین بیاورند.

ابزار کنترل­ کننده یا شکل دهنده­‌ی نور برای نورپردازی

ابزار دیگری که در واقع مکمل منابع نوری در نورپردازی هستند، تحت عنوان ابزارهای شکل­ دهنده به نور شناخته می­‌شوند. این ابزارها، با قرار گرفتن جلوی نور یا سوار شدن بر روی منبع نور ، مشخصه­‌های نور رسیده به سوژه را تغییر می­‌دهند.

کمتر پیش می­‌آید که یک فلاش استودیو عکاسی صنعتی با لامپی بدون سرپوش یا ابزار شکل ­دهنده استفاده شود. نوری که از این لامپ خالی و برهنه به وجود می‌­آید، یک نور محیطی، پراکنده و غیر متمرکز است و مشخصاً به طور اختصاصی به سوژه و یا محصول مورد نظر ما نمی­‌تابد. به همین دلیل، برای متمرکز کردن نور به سمت محصول و انجام کار نورپردازی، نیاز است تا از یک وسیله­‌ی الحاقی روی لامپ فلاش استفاده شود.

سه مشخصه­‌ی اصلی نور را می­‌توان به وسیله­‌ی این ابزارها تغییر داد: کیفیت، شدت و جهت نور. مشخص است که برای عملکرد بهتر، این ابزارها به رنگ مشکی ساخته می­‌شوند تا عبور نور از خود را به حداقل برسانند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید