بلاگ

مشاور سئو کیست

مشاور سئو کیست و چه کمکی به کسب و کار میکند؟

سئو یا Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستوجوگر وب است. برای اینکه صفحه های سایت در شبکه ی وب جایگاه مقبولی پیدا کنند و کاربران را به خود جذب کنند، باید با قواعد قویترین موتورهای جستوجوگر که واسطهای بین کاربران و صفحات سایت هستند  پیش بروند. این قواعد و راهکارها تحت عنوان سئو معرفی میشوند. قواعدی که هر سال تغییر کرده و آپدیت میشوند و باید مطابق با آخرین آپیدیتهایشان پیش رفت.

ضرورت کمک گرفتن از مشاور سئو

سئو برای خیلی از صاحبان سایت مفهومی آشنا است اما به قدری گسترده هست که نیاز به یک متخصص و مشاور داشته باشد. آشنایی محدود با سئو و به کار بردن کمینه ها برای سر پا نگه داشتن یک سایت کافی نیست. در دنیای امروز جلب مخاطبان و تبدیل آنها به مشتری و کسب وفاداری آنها کار راحتی نیست. نه کاربران و مخاطبان فرضی آدمهای سادهای هستند و دهن بستهای دارند؛ نه رقیبان و وبمسترها ناشی هستند و به داشتن کمترین چیزها راضی میشوند. همه در هر لحظه در حال پیشرفت هستند و نمیشود به مقولهی ثابتی امید بست و موفقیت را همیشگی دانست. در عین حال دنیای وب هم پتانسیلهای زیادی دارد و میتواند کاملاً اهلی اهداف اشخاص شود.

به همین منظور و برای استفاده از امکانات دنیای وب به نحو احسن، نیاز به کمک گرفتن از متخصصانی است که در این حوزه کار کرده اند و با چند و چون ماجرا آشنا هستند. همانطور که برای کارهای دیگرمان از متخصصان کمک میگیریم، برای بهبود روند سایت و بهبود کسب و کارمان هم به مشاوره با متخصصان سئو نیاز داریم. هنگام تصمیم گرفتن برای استخدام مشاور سئو، لزوماً سایت مشکل ندارد، بلکه مشکل بر سر کسب نکردن توجه جامعهی هدف و درگیر نشدن آنها با سایت است. سایت میتواند در بهترین حالت خود باشد اما بر روی کسب و کار تأثیر مثبت نداشته باشد؛ یا حتی گاهی اوقات بر روی آن اثر منفی بگذارد.

در واقع میشود به سادگی به مسئله نگاه کرد: ما به دنبال رونق کسب و کار خود هستیم و از یک سایت برای رسیدن به این هدف کمک گرفتهایم. سئو هم مجموعه راهکارهایی است تا به ما کمک میکند در این مقدار بینهایت سایتها و صفحات وب، جایگاه خود را پیدا کنیم و راحتتر برای مخاطبانمان شناخته شویم.

مشاور سئو کیست؟

سئو به معنای پیروی از قوانین از پیش تعریف شده و فرآیندی است تا رویت پذیری سایت را برای رباتهای موتورهای جستوجوگر و کاربران افزایش دهد تا در نهایت بتواند ترافیک قابل توجهی را به سایت هدایت کند. مشاور سئو یا SEO Specialist هم کسی است که تواناییهای لازم را دارد تا بتواند این کار را عملی کند. مشاور سئو در حوزهی سئو تخصص دارد و برای رساندن افراد به اهداف تجاریشان از طریق مجرای صفحات وب کمک میکند. از چه طریق؟ از طریق رساندن سایت به اهدافی که قوانین سئو دقیقاً برای آن اهداف طراحی شده‌اند.

مشاور سئو سایت را بررسی و آنالیز میکند تا بتواندکم و کاستیها را تشخیص دهد. او نهایتاً هرگونه تغییر و بهینهسازی لازم را پیادهسازی میکند. در وهلهی اول مشاور سئو باید بداند که مشتریاش در چه حد با سئو و دنیای اینترنت آشنا است. اگر آشنایی زیادی نداشته باشد، برای او توضیح میدهد که چه کاری باید انجام شود و مشغول به چه کاری است. در این حالت به سادگی توضیح میدهد که سئو چه فوایدی دارد و چه کارهایی از دستش برمیآید. سئو کمک میکند مشتریان به سمت سایت سرازیر شوند، کسانی که دنبال محتوای بارگذاری شده در سایت هستند به راحتی آن را پیدا کنند و سایت مورد نظر در صفحات اول نتایج سرچ موتورهای جستوجوگر قرار بگیرند.

هدف نهایی این کارها این است که ترافیک سایت بالا برود و سایت بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشد. اما این صرفاً به این معنی نیست که یک عدد بالا برود، بلکه هدف پیدا کردن کسانی است که میتوانند با سایت مورد نظر درگیر شوند و به صورت مشتری دربیایند.

حوزه ی کاری مشاور سئو

از آنجایی که قواعد سئو در خود محتوا و در صفحهی سایت کاربرد دارند و گستردهی وسیعی را در بر میگیرند، یک مشاور سئو میتواند در بخشهای متعددی کمک کننده باشد. از یک مشاور سئو هم دربارهی خود محتوا و هم در معماری و ساختار سایت می‌توان کمک گرفت. سئو به بخشهای سئوی داخلی و خارجی تقسیم میشود و هر کدام شامل کارهایی است که درون سایت صورت میگیرد تا ساختار سایت را شکل دهد و یا بیرون سایت انجام میشود تا مخاطبان را به سمت سایت مورد نظر سوق دهد.

به طور مثال بازنویسی عنوانها و تیترها و کلمات کلیدی و انکرتکستها مواردی هستند که میتوانند در رابطه با محتوای بارگذاری شده در سایت مورد مشاوره قرار گیرند. همچنین

 • کنترل لینکهای داخلی
 • کنترل لینکهای خارجی
 • تعیین صفحات لندینگ کلمات کلیدی
 • الویتبندی مطالب
 • کنترل زمان حضور و تعدد بازدید از صفحات وب
 • افزایش سرعت لود شدن سایت (هم از لحاظ سرور سایت و هم از لحاظ محتواهای سنگین تصویری ویدئویی)
 • شناسایی موارد جریمهای سئو
 • بررسی کدها
 • دانستن فاکتورهای موتورهای جستوجوگر برای رتبهدهی سایتها
 • به کار گیری مناسب سیستمهای مدیریت داده مانند گوگل آنالیتیکس

هم مواردی مربوط به ساختار اصلی سایت هستند که مشاور سئو میتواند در آنها مؤثر باشد.

مشاور سئو با کسب اطلاعات اولیه از مشتری، دربارهی هدف کسب و کار، پیشینهی آن، استراتژی آن و جامعهی هدف آگاه میشود. او با کسب اطلاعات و آشنایی با زمینهی کاری، میتواند مسیر را با در نظر گرفتن عوامل خارجی و پیشبینیهای منطقی برای رسیدن به هدف انتخاب کند. در نهایت دانستههای خود را به کار میگیرد تا ترافیک بیشتری برای سایت جذب کند، رتبهی سایت را در موتورهای جستجوگر و نهایتاً فروش بالا ببرد.

او با آپلود محتواهایی با کلمات کلیدی مناسب یا اصلاح محتواهای قبلی، تغییر کدهای HTML، اصلاح کردن مسائل ساختاری، تست کردن چیدمان سایت، به کارگیری تکنیکهای بازاریابی و تبلیغات و کارهایی از این قبیل به این هدف میرسد.

یک مشاور سئو باید از

 • پژوهش
 • روانشناسی انسانشناختی
 • شبکههای اجتماعی
 • طراحی و توسعهی وب
 • آنالیز
 • کدنویسی
 • بازاریابی دیجیتال و وایرال (viral)
 • مدلهای کسب و کار
 • تحلیل رقبا
 • فرهنگ
 • محتوا
 • محصول
 • زبان انگلیسی

درک کافی داشته باشد.

البته که سئوکاران بیشتر وقت خود را پشت لپتاپ میگذرانند اما مواقعی هم هست که برای کسب و انتقال اطلاعات مجبور به ارتباط برقرار کردن و دیالوگ داشتن با مشتریان هستند. برای همین، مهارتهای ارتباطی و قدرت ارائهی قوی هم به کمکشان میآید.

همانطور که گفته شد سئو مجموعهی ثابتی نیست و متغیر است و یک مشاور سئو دائماً باید در حال بالا و پایین کردن قواعد و پیدا کردن راههای جدید برای سرازیر کردن کاربران به یک صفحهی سایت باشد.

شغل مشاوره ی سئو

حرفهی مشاور سئو محدود به تخصص خاصی نیست و میتواند برای هر سایت و هر کسب و کاری با هر محصول و رویکردی مفید باشد. در نتیجه محیط کاری مشاور سئو در قالب هر صنعت و تجارتی که به صورت آنلاین پیش میرود تعریف میشود. مشاوران سئو میتوانند به صورت فردی و مستقل یا به شکل کارمند در یک شرکت مشاورهی سئو فعالیت کنند. نیاز به هدایت درآمد برای کسب و کارهای آنلاین، سئو و شغل مربوط به آن را چه برای امروز و چه در آینده دارای اهمیت زیادی کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید