بلاگ

مشاور دیجیتال مارکتینگ کیست و چه وظایفی دارد

مشاور دیجیتال مارکتینگ کیست و چه وظایفی دارد

مشاور دیجیتال مارکتینگ یک مارکتینگ کار حرفه ای و با سابقه است که با تجربه فراوان در راه بازاریابی دیجیتال بنگاه های اقتصادی را راهنمایی می کند تا از مناسب ترین راه حل ممکن برای دستیابی به اهداف‌شان استفاده کنند. در واقع مشاور دیجیتال مارکتینگ به واسطه تجربه بالا با مسائل و مشکلات ممکن در راه پیشرفت و بهبود بازاریابی دیجیتال آشنایی داشته و بخوبی می‌داند تا با چه رویکردی موانع را از سر راه پیشرفت مجموعه بردارد.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

شاید بهتر باشد برای تفهیم معنای این دو کلمه هر دو را جداگانه تعریف کنیم. دیجیتال همان‌طور که در بالا هم اشاره شد فضای تکنولوژی امروز است که بیشتر با تعبیر اینترنت از آن یاد می‌شود و مارکتینگ به معنای نوعی بازاریابی آنلاین یا تحت وب و اینترنت است که در فضای کسب و کار امروز طرفداران بسیاری دارد. پس شد تجارت و بازاریابی که از طریق اینترنت صورت می‌گیرد. شاید این جمله کوتاه ترین و بدیهی‌ترین تعریفی باشد، که می‌توان از دیجتال مارکتینگ ارایه داد.

اما دیجیتال مارکتینگ به چه درد کسب و کار شما می‌خورد؟ آیا تجارت یا کسب و کار شما نیازی به مشاور دیجیتال مارکتینگ دارد ؟

کسب و کار حتی کوچک شما هم به تجارت یا بازاریابی آنلاین «دیجیتال مارکتینگ» نیاز دارد. شاید اگر ۲۰ سال گذشته بود و رقبایتان رغبتی برای رقابت در سطح وسیع‌تر از امروز نداشتند می‌گفتیم که دیجیتال مارکتینگ بدرد فضای کسب و کار کوچک شما نمی‌خورد اما باید توجه داشت که امروزه اکثر فعالیت افراد محدود به چرخ زدن در کوچه و خیابان نیست تا با شما و کسب و کار شما در کوچه و خیابان آشنا شوند امروزه بیشتر افراد دوست دارند تا از طریق اینترنت بدون نیاز به حضور در فضای فیزیکی و جغرافیایی مشخصی از جمله محل کسب وکار شما آنلاین و از طریق اینترنت دست به خرید بزنند و مایحتاج روزمرده خودشان را از طریق اینترنت تهیه  کنند.

افراد در اینترنت نه فقط تفریح که بیشتر بدنبال رفع نیازهای خودشان هستند، بخشی از این نیاز نیز خرید و فروش نیازهای روزمره است مثل خرید غذا، پوشاک تا پت شاپ‌های مجازی یا سفارش‌هایی که بخشی از آن از طریق مارکت‌های آنلاین رفع و رجوع می‌شود. پس در این فضا جای کافی برای حضور کسب و کار شما نیز هست. می‌خواهد در غالب معرفی یا بازاریابی و تجارت آنلاین، مارکت یا بقالی کوچک شما معرفی شود یا از طریق ابزارهای دنیای دیجیتال مارکتینگ.

باید توجه داشت که کسب و کارهای بزرگتر به مراتب بازاریابی‌های بزرگتری را برای خودشان در این فضای مجازی «دیجیتال» رقم زده‌اند کافی است تا سری به سایت‌های خرید برندهای مختلف محصولی چون: «زعفران» بزنید. زعفرانی که قطعا نمونه‌ای از آن در سایت یا فضای تبلیغاتی و بازاری پیچ خودتان در اینستاگرام و فیس‌بوک هست. اگر به این سایت‌های خرید بزرگ سری بزنید متوجه می‌شوید که کسب وکارهای بزرگتر چگونه تجارت آنلاین را از این فضا شروع کرده اند.

فقط فراموش نکنید که دیجیتال مارکتینگ نوعی بازاریابی تحت وب و اینترنت است. به عبارتی شما با دنیایی سرو کار دارید که کلیه ابزارها و فعالیت‌های شما که برای بازاریابی محصولاتتان یا خدماتتان در بستر وب و اینترنت اعم از: « وب، موبایل و اپلیکیشن‌های موبایل و اینترنت»  صورت می‌گیرد، دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی آنلاین اطلاق می‌شود. با این وصف بهتر است کمی به ابزارهای در دسترس مشاور دیجیتال مارکتینگ و راهکارهای ممکن آن‌ها نیز اشاره کنیم.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

در خصوص ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به موارد زیادی در دنیای دیجیتال می‌توان اشاره کرد که عبارتند از:

بازاریابی توسط موتورهای جستجوگر

مثل گوگل یا یاهو و سایر موتورهایی که قرار است براساس سئوی خوب شما در آن حضور داشته باشید.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

آنچه که قرار است شما در غالب متن یا محتوا تولید کنید. می‌خواهد این متن، یک متن ساده باشد یا یک گزارش علمی یا گزارش ژورنالیستی یا حتی یک مقاله.

بازاریابی توسط شبکه‌های اجتماعی (Social Media  Marketing)

آنچه که شما در غالب عکس، فیلم یا متن در شبکه‌های مجازی از قبیل؛ فیس بوک، تلگرام، واتس آپ، اینستاگرام و … صرفا برای تشریح فعالیت تولیدی یا خدماتی خودتان قرار داده‌اید.

ایمیل مارکتینگ

بخش دیگری از دیجیتال مارکتینگ ارسال محتوا در غالب متن یا مقاله و گزارش و حتی عکس از محصولات یا خدماتتان به مشتری و افرادیست که قرار است از طریق پست الکترونیکی با آن‌ها آشنا بشوند یا خدمات و فعالیت‌های جدید خودتان را به آنان معرفی کنید.

شاید این ابزارها در دنیای اینترنت از جمله بدیهی‌ترین مشخصه یک ابزار برای بازاریابی آنلاین باشد که به شما معرفی شد. اما با این تفاسیر اگر فعالیت‌های شما بسیار گسترده‌تر از یک شبکه محلی یا تجارت کوچک باشد آیا شما به همه این قبیل موارد تسلط خواهید داشت؟ یا برنامه مدونی برای تعیین یک استراتژی کوتاه یا بلند مدت برای بازاریابی آنلاین خود خواهید داشت؟.

چه بسا برای تدوین یک استراتژی بلند مدت تبلیغاتی و بازاریابی تحت وب نیازمند یک گروه یا موسساتی باشید که توانایی انجام این کارها را با هم دارند. یا قادرند برای شما برنامه‌ای تدوین کنند که براساس آن برنامه، تا حدودی بازاریابی و تجارت شما در اینترنت با سرعت بیشتر و البته هدفمندتر پیش برود برای این کار آشنایی با مشاور دیجیتال مارکتینگ را به شما توصیه می‌کنیم.

وظایف مشاور دیجتیال مارکتینگ

مشاور دیجیتال مارکتینگ برای توسعه فعاایت‌های شما در اینترنت و البته معرفی و بازاریابی تحت وب کسب و کارتان به شما کمک بزرگی خواهد بود. یک مشاور دیجیتال مارکتینگ و بعضا یک تیم دیجیتال مارکتینگ به شما کمک خواهد کرد تا در انتشار آگهی مربوط به کسب و کارتان در دنیای اینترنت بهتر عمل کنید. او به شما کمک خواهد کرد تا با تدوین یک استراتژی کوتاه یا بلند مدت برای توسعه برند یا کسب و کار و بیشتر تجارتتان در اینترنت یک برنامه مدون داشته باشید.

او شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ای را رصد خواهد کرد و برای توسعه فعالیت‌های تجاری یا تولیدی و خدماتی شما برنامه ارایه خواهد کرد تا؛

 • تخصص و دانش بازاریابی خودتان را به مشتریانتان ارایه دهید.
 • او به شما کمک خواهد کرد تا جزئیات بیشتری از فعالیت رقبایتان به دست آورید.
 • او با ارایه یک برنامه می‌تواند در ارایه هر چه بهتر مشخصات محصول یا خدماتتان به مشتری یا حتی رقبا به شما کمک کند.
 • او می‌تواند در تشخیص سهم بازار و قیمت گذاری و موارد تبلیغاتی بیشتری که کسب و کار شما به آن احتیاج دارد موارد مورد نیاز را تجزیه و تحلیل کرده و قدم بعدی را به شما نشان دهد. البته قدم هایی که قرار است منتهی به توسعه فضای کسب و کار و تجارت شما با جغرافیای مد نظرتان باشد.
 • تحلیل، آنالیز و حتی پیشنهاد کلید واژه‌های مناسب برای حضور شما در اینترنت که قرار است از طریق آن در موتورهای جستجوگر به مشتریان و مخاطبان جدید معرفی شوید و آنان از این طریق به شما دسترسی پیدا کنند و با کسب و کار و فعالیت‌های تجاری  یا تولیدی شما آشنا شوند.
 • بهبود سئوی سایت شما یکی دیگر از وظایف مشاور دیجیتال مارکتینگ است. بهبود سئو در راستای پربازدید کردن سایت شما شکل خواهد گرفت.
 • آنالیز دقیق و تهیه گزارش از عملکرد وب سایت و همچنین حضور شما به معنای حضور کسب و کار شما در اینترنت از طریق وب یا سایر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ.
 • تلاش برای حضور پرسرعت در اینترنت
 • مدیریت صحیح برای حضور انواع بازاریابی‌های رایج اینترنتی از قبیل؛ بازاریابی صورتی (پادکست) به معنای Voıce Marketıng و بازاریابی ویدئو مارکتینگ Vıdeo Marketing
 • تهیه و اجرای بازاریابی پیامکی ( SMS marketing)
 • تهیه و تدوین برنامه‌های تبلیغات آنلاین در خصوص فضای کسب و کار شما در اینترنت Online Ads Plan
 • تهیه نرخ بازدید از فعالیت‌های شما در دنیای مجازی از قبیل حضور مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت شما در اینترنت یا سایر فعالیت های مجازی که داشته اید. مثل تعداد افرادی که از کسب و کار شما در صفحات مجازی مثل فیس بوک یا اینستاگرام و تلگرام بازدید داشته اند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید کدام فعالیت شما در اینستاگرام برای مخاطب یا بازدید کننده بازتاب داشته یا چه طیفی از کدام رده سنی یا حتی از چه جغرافیایی به سایت شما معرفی شده اند یا از صفحات مجازی شما به چه منظوری بازدید داشته اند حتی اصلا این افراد از چه طریقی با سایت اینترنتی یا صفحات مجازی شما آشنا شده اند.

با این تفاسیر این شما هستید که انتخاب می‌کنید آیا برای توسعه کسب وکارتان نیازی به حضور در دنیای مجازی دارید یا خیر و اگر این حضور و رقابت برای شما معنادار باشد آیا می‌خواهید از مشاور دیجیتال مارکتینگ استفاده بکنید یا خیر.

این مطلب را به اشتراک بگذارید