بلاگ

مشاور برندینگ

مشاور برندینگ کیست و چه وظایفی دارد

قبل از اینکه بخواهیم درباره مشاور برندینگ صحبت کنیم، شاید بهتر باشد کمی راجع به برندینگ توضیح دهیم و سپس به این مهم، یعنی مشاور برندینگ بپردازیم. برای تشریح بهتر واژه برندینگ، نگاهی به مقولاتی که برخی کتب بین‌المللی در این زمینه داشته‌اند نگاهی داشته باشیم؛ جایی که سال‌ها پیش انجمن بازاریابی آمریکا یک تعریف اولیه از آن ارایه داده و عنوان کرده بود.

برند یعنی یک نام، یعنی یک عبارت، یک نشان، علامت یا ترکیبی از هر دو که قرار است شما را صرفا برای نشان دادن تمایز با رقیبانتان نشان دهد. البته برای ایجاد تمایز بین کالای شما و خدمتی که شما ارایه می‌دهید با خدمت و کالایی که سایرین و چه بسا رقیبتان ارایه می دهد.

همچنین در تعریف دیگری باز از این انجمن آمده است؛ « برند به مجموعه فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که مدیریت یک سازمان یا یک کمپانی با هدف افزایش آگاهی مردم از نام تجاری آن شرکت یا کمپانی انجام می‌دهد. فعالیت‌هایی که با تقویت جایگاه نام تجاری شرکت در عرضه تجارت و بازرگانی صورت می‌گیرد به این فعالیت برندینگ اطلاق می‌شود».

باید تصریح کرد به رغم علم به تمام تعاریفی که کتب علمی یا انجمن‌های علمی در خصوص برند دارند باید یاداور شد که؛ در نهایت قرار است شما با برندتان در کسب و کار خودتان از سایر رقبا متمایز شوید لذا برند آن چیزیست که قرار است معرف و هویت شما در ذهن مخاطبتان باشد. پس برای داشتن این برند چه باید کرد؟

تعیین استراتژی برند

شاید بهترین راه برای داشتن برند علاوه بر اقدامات اولیه نظیر ثبت شرکت، ثبت علامت تجاری و لوگو تا اقدامات اولیه برای طراحی لازم است تا شما یک استراتژی برندینگ برای خودتان داشته باشید. اقداماتی که قرار است گام به گام شما را تا یک برند خوب شدن همراهی کند.

شما با تعیین استراتژی برندینگ قرار است طی فرایندی برنامه ریزی شده برای شهرت در کسب و کارتان در یک مسیر طولانی تا جهانی شدن گام بردارید. و باز هم این شما هستید که قرار است از میان کلیه خصوصیت‌هایی که مربوط به کسب و کار، برند و نام تجاری شرکت‌تان است، به دنبال انتخاب تاثیرگذارترین عواملی باشید که قرار است آن را با آب و تاب در ذهن مخاطب یا مشتریتان ثبت کنید.

وظایف مشاور برندینگ

زمانی که شما توسعه و رونق سازمان را در نظر گرفته‌اید وظایف مشاور برندینگ شما برجسته‌تر می‌شود. فرصت‌هایی برای مطرح کردن برند و نام تجاری شما پیش می‌آید که احساس می‌کنید وقت آن است تا بیش‌تر از فروش بر روی نام تجاری خودتان سرمایه گذاری کنید و فرصت‌هایی را برای رقابت در سطوح بالاتر در نظر بگیرید. رقابتی که قرار است کنار تیم بازاریابی و فروش و البته توزیع با اطمینان از تولیداتی که داشته‌اید این‌بار نام تجاری را در گستره زمانی و جغرافیایی بیشتری توسعه دهید برای این کار مشاور برندینگ به شما کمک خواهد کرد.

 1. نوآوری در خلق ایده‌های جدید، در حوزه برندسازی، همسو کردن کارمندان بخش‌های مختلف سازمان با برند و نام تجاری شما، در کنار طراحی بخشی از آنچه که قرار است هویت شما و تولیدات و نام تجاری شما باشد. همچنین آموزش کامل به پرسنل فروش تا بازاریابی و رعایت آنچه که در غالب وعده‌های تولید و کالایتان از تولید تا فروش توسط پرسنل به مشتری گفته می‌شود در کنار خلق یک خاطره زیبا برای مشتری، جملگی از مواردیست که قرار است مشاور برندینگ در پیاده سازی آن در تیم و سازمان شما کلیات ان را به اجرای بگذارد تا نام تجاری شما تعالی یابد.
 2. به عبارت کوتاه، سعی می‌شود تا نام تجاری یا برند شما در بازارهای داخلی و خارجی تعالی یابد. اما فراموش نکنید افرادی به این تعالی فکر می‌کنند و در این راه تعالی شدن و معنویات برای نام تجاری خودشان گام برمی‌دارند که دغدغه حقوق آخر ماه کارمند را ندارند و این موضوع را قبول دارند که برای داشتن یک نام تجاری خوب، باید دست به دامن تولیدات کالای باکیفیت و البته برخوردار از استانداردهای لازم شد؛ توجه داشته باشید که هرگز برای فروش کالا نباید دست به دامن دروغ و فریب مشتری شد. چرا که هر مشتری که فریب می‌دهید و با دروغ درصدد جذب آن هستید به موجی از مشتریانی تبدیل خواهد شد که در نهایت به کمرنگ شدن و چه بسا تخریب نام تجاری شما منجر می‌شود؛ پس در این راه تعالی هرگز دست به دامن دروغ و فریب نشوید.
 3. در کنار آن بایدها و نباید‌هایی که تولید کننده خودش را ملزم به رعایت آن می‌داند مشاور برندینگ نیز؛ با ارایه استراتژی برندینگ قرار است به هویت بخشی نام تجاری شما نزد مخاطب و البته مشتری کمک کند و کمک‌های او در اعتلای برند، نام تجاری و قدرت معنوی سازمان شما منجر گردد.

فازبندی وظایف مشاور برندینگ

اگر وظایف عمده مشاور برندینگ را تقسیم بندی کنیم باید در غالب چند فاز به کلیات آن اشاره کنیم مثل؛

فاز اول وظایف مشاور برندینگ؛

که تحقیق و پژوهش است. به‌عبارتی در این مرحله باید؛ کلیه ماموریت‌ها، چشم اندازها، بازارهای هدف، فرهنگ مشارکتی، مزیت رقابتی، ارزش‌های سازمانی، نقاط قوت و ضعف یک سازمان و استراتژی بازاریابی و چالش‌های آینده آن سازمان را تجزیه و تحلیل کرد.

در این خصوص به شما توصیه می‌کنیم به تحقیقاتی چون؛

 • تجربیات مشتریان اهمیت دهید.
 • نقاط قوت و ضعف رقبایتان را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید.

فاز دوم وظایف مشاور برندینگ

که باید به تدوین استراتژی برند آن نیز اشاره کرد شامل مواردی است که در آن قرار است نتیجه تحقیق شما از فعالیت سازمان یا کمپانی قرار بگیرد. در این وضعیت باید به سرعت و دقت به فعالیت‌های داخل سازمانی و فعالیت‌های رقبایتان نگاه کنید به عبارتی باید در این مرحله؛

 • ارزش جایگاه برند از دید مشتری
 • خاصیت این برند برای سازمان
 • وعده‌هایی که با نام برند به مشتری و مخاطب ارایه شده
 • حسن داشتن یک برند برای آن سازمان
 • عناصر سازمان و برنامه ریزی در راستای توسعه برند برای سازمان را در یک مجموعه تحقیق و بررسی کرده و برای پیاده سازی برنامه ریزی کنید.

در ادامه نیز حتما؛

 • تهیه جدولی از نوع محصولات که شامل ویژگی‌ها و منافع سازمان شما می‌باشد اقدام کنید.
 • در این فاز سعی کنید که پیام‌های کلیدی سازمان را مشخص و تهیه و تدوین کنید.
 • یک استراتژی برای طراحی هویت برند آن سازمان داشته باشید.
 • کانال‌های ارتباطی که آن سازمان می‌تواند با سازمان‌های دیگر داشته باشد را بررسی کنید.
 • برای رسانه آن برند یک استراتژی تعریف کنید.

در فاز سوم وظایف مشاور برندینگ نیز باید؛

عوامل ظاهری برند را سرو سامان داد یعنی 

 • به نام گذاری برند فکر کرد.
 • لوگو و لوگو تایپ سازمان را طراحی کرد
 • ارتباطات تصویری سازمان را گسترش دهید
 • به رنگ و فونت سازمان در کلیه مراحل تبلیغاتی فکر کنید
 • به تولید محتوا و تبلیغات نوین سازمان فکر کنید
 • از رسانه‌های دیجیتال و چاپی برای اهداف تبلیغاتی سازمان غافل نشوید و به فکر ایده باشید.
 • آواهای خاصی برای برندتان در نظر بگیرید حتی به فکر یک موسیقی مخصوص برای برندتان باشید.
 • متون و ادبیات برندتان را مشخص کنید؛ رسمی یا عامیانه؟

و در فاز چهارم شرح وظایف مشاور برندینگ باید؛

به تدوین استراتژی رسانه‌ای برای سازمان و تعیین استراتژی تبلیغات فکر کرد و ان را با جامعه هدف سازمان نزدیک کرد.

برای تحقق این مورد هم لازم است تا 

 • استراتژی بازاریابی
 • تشکیل کمپین‌های تبلیغاتی
 • راه اندازی ویدئو مارکتینگ
 • راه اندازی شبکه‌های اجتماعی
 • تشکیل رویدادها برای سازمان، حضور در نمایشگاه‌ها، ایجاد بسته‌بندی‌های جدید با توجه به آرم و برند سازمان، تشکیل روابط عمومی برای سازمان، توسعه وب و ایجاد سایت و توسعه فعالیت‌های مجازی و همچنین توسعه انواع بازاریابی از جمله تولید محتوا برای سایت و دیجیتال مارکتینگ را در اولویت قرار دهید.

مواردی چون ساخت پادکست، توجه به بخش‌های مختلف سازمان از جمله بازاریابی و فروش و بررسی عملکرد فروش و باشگاه مشتریان از دیگر وظایف مشاور برندینگ در مرحله آخر خواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید