بلاگ

لینک و بک لینک قوی چگونه تعریف می شوند و چه تأثیری در اعتبار سایت دارند؟

برای بهتر متوجه شدن ماهیت بک لینک ابتدا یک قدم عقب رفته و با لینک سازی آشنا میشویم.

لینک سازی داخلی به معنی مرتبط ساختن صفحات مختلف یک سایت ثابت است. با کلیک بر روی لینکها کاربر بین صفحات مختلف یک سایت میگردد. لینکها باعث میشوند کاربر با صفحات متمایزی در سایت شما مواجه شود، مطالب بیشتری را از سایت بخواند و زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند. خود این موضوع میتواند عاملی مؤثر در سئو و محبوب شمردن سایت شما به حساب بیاید.

لینکسازی خارجی یا بک لینک به معنی لینکهای ورودی از سایتهای دیگر به یکی از صفحات سایت مورد نظر است. با کلیک بر روی بک لینکها کاربر از یک سایت به سایتی دیگر ارجاع داده میشود.

چگونگی تأثیر لینک و بک لینک در سئو

این دو عامل در بهینه سازی هر سایتی تأثیرگذار هستند. دانستن ارزش لینک و بک لینک و به کارگیری آنها در بهینه سازی موتور جستجو و رتبه سایت اهمیت دارد. صحبتها و نظریهها در مورد تأثیر بک لینکها در سئو ضد و نقیض هستند اما بر اساس آخرین گفتههای اثبات شده و مطالعهی نحوهی کار کردن خزندههای گوگل (crawler) و سایر موتورهای جستجوگر، میشود به مطالبی استناد کرد. اما باید توجه داشت که استفادهی نادرست از بک لینک نه تنها مفید نیست بلکه تاثیر منفی هم دارد.

یکی از فاکتورهای رتبهدهی گوگل، بک لینکها هستند. اما این تعداد بک لینکها نیست که گوگل آن را در نظر میگیرد، بلکه قضیه کمی پیچیدهتر است.

گوگل چه فاکتورهایی برای بک لینکهای معقول در نظر دارد؟

گوگل اعتبار سایت لینکدهنده – که Link Juice نامیده میشود- را میسنجد؛ یک سایت با ارزش بالاتر، بک لینک پرامتیازتری نسبت به یک سایت تازهکار یا شناخته نشده دارد. ارزش Link Juice هم با لینکهای داخلی و خارجی (بک لینک) آن تعریف میشود. در واقع میشود اینطور گفت که یک سایت که نیاز به بکلینک دارد بهتر است از سایت‌های معتبرتر و محبوبتر از خودش بک لینک بگیرد تا سایتهای همرده خود. تأکید این مسئله در این است که خزندههای گوگل بیشتر بین صفحات پربازدید گردش میکنند و اگر لینکی از سایت ما بین اطلاعات آنها وجود داشته باشد از همین طریق بین همین گردشها میتواند دیده شود.

نکتهی مهم دیگر این است که اگر فرض کنیم هر سایت مقدار مشخص و ثابتی از اعتبار برای دادن بک لینک به دیگر سایتها داشته باشد، این اعتبار بین تعداد بک لینکها تقسیم میشود. یعنی با افزایش تعداد لینکهای داده شده، اعتبار هر کدام از آنها کم میشود چرا که گنجایش سایت لینکدهنده مقداری محدود است. در ادامه‌ی همین موضوع سایتی که لینکهای خروجی یا بک لینکهای زیادی داده باشد به عنوان سایتی با همین هدف در نظر گرفته میشود و آن را اسپم در نظر میگیرند. تعداد بیضرر لینکهای خروجی در جایی ذکر نشده اما با در نظر گرفتن همهی معیارها میشود بک لینکهای دلخواه و امن را به سایتهای دیگر ارجاع داد. یکی از کارهایی که سایتهای معتبر ارجاعدهنده برای دادن بک لینک میتوانند انجام دهند این است که از لینک نوفالو (nofollow) برای بک لینک استفاده می‌کنند. این لینک به صفحهی هدف بک لینک اعتباری نمیدهد و فقط کارکرد ارجاعی دارد. خزندههای موتور جستجوگر هم هنگام مواجهه با این لینکها گردش و شبکهسازی را ادامه نمیدهند و آن بک لینک را در رتبهسازی اعمال نمیکنند. اما این به این معنی نیست که موتور جستجوگر کلاً لینک‌های nofollow  را نادیده میگیرد.

علاوه بر این، گوگل ارتباط موضوعی دو مطلب ارائه شده و دو سایت به هم لینک شده را میسنجد. هر چقدر این ارتباط قویتر باشد بک لینک ایجاد شده به چشم گوگل ارزشمندتر میآید و آن را در رتبهبندی لحاظ میکند. برای این کار سایتهایی با زمینه‌های مرتبط با سایت خود انتخاب کنید.

فاکتور سوم اعتبار بک لینک به دامنهی سایت لینکدهنده و عمر و نوع آن برمیگردد.

انکر تکست یا Ancher text چیست؟

یکی از امکاناتی که درون خود متن وجود دارد و میتواند باعث مرتبط ساختن لینکها به هم شود درست نوشتن Anchor text است.

Anchor text عبارتی است که به ازای لینک در داخل متن قرار میگیرد و با نگه داشتن موس روی آن عبارت، نشانگر موس تغییر شکل داده و کاربر متوجه میشود که این عبارت حاوی یک لینک است. با کلیک بر روی Anchor text کاربر وارد صفحهی دیگر همان سایت یا سایتی دیگر میشود.

گوگل برای این انکر تکستها اهمیت زیادی قائل است. اگر این عبارت یا کلمه، مرتبط با موضوع و با هدف باشد، در گوگل هنگام سرچ آن کلمه، مطلب آپلود شده در سایت مرتبط شمرده میشود و به سایت حاوی آن مطلب رتبهی قرارگیری بالاتری میدهد. زمانی که کلمهای اتفاقی و بیهدف باشد رتبه را تحت تأثیر قرار نمیدهد. به همین دلیل مدیران سایتهای زیادی پس از متوجه شدن این موضوع، انکر تکستهای خود را تغییر دادند و عبارت یا کلمه را با هدفتر انتخاب کردند. شکلهای رایج و کارآمد این عبارت میتواند شامل کلمهی کلیدی و یا نام سایت باشد تا به شکلی معرف سایت باشد. این کار باعث میشود گوگل متوجه ارتباط بین آن کلمات و صفحهی سایت شما شود و سایت را مرتبط بداند و در نتایج سرچ (SERP) نشان دهد.

همچنین به طور کلی بهروز نگه داشتن لینکهای داخلی و خارجی یکی از عواملی است که موجب جلب توجه خزندههای گوگل میشود.

ارزشگذاری بک لینک از نظر محل جایگذاری

بک لینکهای مختلفی از نظر محل قرار گیری در داخل صفحه وجود دارند مثل هدر header))، فوتر، سایدبار، نویگیشن و قالبهای دیگر که بهترین آنها بک لینک محتوا است. این بک لینک بینامتنی در محتوای اصلی صفحه قرار میگیرد.

بک لینکهای مضر چه بک لینکهایی هستند؟

یکی از روشهایی که افراد انتخاب میکنند تا در زمان کم به نتیجهی مطلوب برسند خریدن بک لینک از سایتهای دیگر است. این راهکار اثری ندارد و نه تنها گوگل سایت‌های فروشندهی بک لینک را شناسایی میکند و برای بک لینک آنها ارزشی قائل نیست، بلکه این حرکت را تقلب میداند و برایش جریمه در نظر میگیرد. با انجام این کار در بهترین حالت هیچ سودی عاید سئوی سایت نمیشود.

رعایت اعتدال و وسواس در ساختن بک لینکها

ممکن است با تکیه بر آپدیتهای جدید گوگل به این نتیجه رسیده باشید که بک لینکها دیگر عوامل مهمی در رتبهبندی و آمار بازدید سایت به حساب نمیآیند، اما باید توجه داشت که با رعایت قوانین به کار گیری آنها و استفادهی متعادل و درست، همچنان میتوانند یکی از عوامل کلیدی در سئو محسوب شوند. رعایت نکردن نکات ظریف در ساختن بک لینکها نه تنها برای یک سایت مفید نیست بلکه میتواند به آن آسیب بزند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید