بلاگ

لوگو چیست

لوگو چیست و چه تفاوتی با آرم دارد !؟

در تعریف اینکه لوگو چیست بهتر است ابتدا به آرم یا علامت گرافیکی اشاره کنم که بسیاری از ما بر روی کارت‌های بازرگانی یا تجاری افراد مشاهده کرده‌ایم. البته آرم یا لوگو صرفا در کارت‌های تجاری موجود نیست، از لوگوی یک مرکز آموزشی تا لوگوی یک شرکت تجاری و یا لوگوی بزرگ مراکز خرید و یا حتی طرح‌هایی که بر سر در برخی شرکت‌ها یا کارخانجات بزرگ و کوچک می‌بینید، در حقیقت نوعی علامت یا طرح گرافیکی هستند که قرار است برای معرفی آن کسب و کار، اهداف آن شرکت یا کمپانی‌ها به کار روند. طرح‌هایی که با آرمان و ایدئولوژی‌های مختلف در سردرب شرکت یا کارخانه‌ها یا کارت‌ها و سایت‌های اینترنتی چهره‌ها یا کمپانی‌ها قرار است معرف خودشان به مخاطب باشند، به این قبیل طرح‌ها یا آرم‌ها همان لوگو می‌گویند.

هدف از طراحی لوگو چیست؟

در ادامه در تعریفی دیگر باید افزود لوگو در حقیقت طرح گرافیکی است که قرار است معرف نوع فعالیت یا هدف کسب و کار شما باشد. شما قرار است از طریق یک طرح گرافیکی کوچک به مخاطب یا کاربر از زمینه فعالیت، هدف، محصول و طرز فکر و ایدئولوژی‌های خودتان بگوئید. از این رو خلاقیت در طرح این اثر بسیار مهم است. خلاقیتی که قرار است در یک جمله یا با یک طرح گرافیکی همه اهداف و فعالیت کسب و کار شما را با مخاطب در میان بگذارد.

چگونه یک لوگو طراحی می‌شود؟

فراموش نکنید شما حتی خودتان نیز می‌توانید طراح لوگوی کسب و کار خودتان باشید اما آیا آنقدر خلاقیت دارید که با یک طرح گرافیکی یا یک نقاشی هدف و آرمان و ایده‌آل خودتان را در خصوص کسب و کارتان به رخ رقبا بکشانید یا معرف خودتان به سایرین باشید!؟

فراموش نکنید منظور از سایرین افرادی هستند که هیچ شناختی از فعالیت و کسب و کار شما ندارند و شما قرار است با لوگو با آنان سخن بگوئید. پس باید در ادامه خاطر نشان کرد در پاسخ به سئوال که لوگو چیست بهترین پاسخ آن است که بگوئیم: لوگو، آرم یا نشانه‌ای است که می‌تواند آمیخته‌ای از یک طرح، عکس یا حرف و حروف و نشانه‌ها و یا نماد خاصی باشد که قرار است معرف برند شما باشد.

لوگویی که قرار است علامت تجاری و هویت سازمان شما باشد حتی می‌تواند ترکیبی از حروف و اعداد هم باشد این بستگی به سلیقه شما و هماهنگی شما با طراح لوگوی برند شما دارد. شما به عنوان نمونه به لوگوی طراحی شده برای شرکت‌هایی نظیر کوکاکولا، پپسی، نایک، اپل و یا آدیداس نگاهی بیندازید. چه می‌بینید!؟ اگر دقت کنید می‌بینید که حتی لوگوی شرکت اپل یک سیب است. طرحی از یک میوه! پس محدودیتی در طراحی لوگو ندارید. این بسته به عملکرد و نوع فعالیت کسب و کار شما دارد.

ویژگی‌های تاثیر گذار یک لوگوی بی نقص

از نظر شما لوگویی که قرار است معرف کسب و کار شما باشد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

پاسخ: قطعا باید از طراحی خوب و اثرگذاری برخوردار باشد.

سئوال: این طراحی اثرگذار قرار است چه کاری برای شما انجام دهد؟

پاسخ: معرف کسب و کار شما باشد.

پس دقت کنید که طراحی لوگوی شما بایستی:

  • از اعتبار و برند شما چیزی به مخاطب بگوید.
  • با موضوع، هدف و ویژگی کسب و کار شما همخوانی داشته باشد.
  • باید صادقانه از برند و اعتبار تجاری و نشان تجاری شما به مخاطب بگوید.
  • باید منحصر به فرد و قابل ثبت باشد.
  • باید جذابیت بصری داشته باشد.
  • باید بتوان در ظاهر و رنگ آن تغییراتی را برای استفاده‌های مختلف ایجاد کرد.
  • اهداف بلند مدت شما را به مخاطب القا کند.
  • عامل تمایز شما با رقبا باشد یا حداقل رده و رتبه و امتیاز شما را به نسبت رقبایتان نشان دهد.
  • اگر از پالت رنگ خاصی در کسب و کارتان استفاده می‌کنید از همان رنگ در طراحی لوگوی خودتان بهره ببرید.

تفاوت لوگو با آرم چیست؟

بسیاری از لوگو با عنوان آرم شرکت یاد می‌کنند. البته در مفهوم کاربردی این دو تفاوتی وجود ندارد اما در معنای کلمه بیشتر باید دقت کرد چرا که از آرم بیشتر با عنوان یک کلمه فرانسوی یاد می‌شود که نخستین بار توسط طراحان گرافیک به کار رفت و بعدها در دهه ۷۰ شمسی به پیشنهاد اساتید هنر به جای آرم فرانسوی از لوگو استفاده شد.

حال آنکه لوگو به معنای نشانه تجاری یک کالا یا محصول برای مردم شناخته شده‌تر است. این نشانه تجاری ترکیبی است از اعداد و حروف و نشانه‌هایی که در فکر خواص و عوام از شناخت بیشتری برخوردارند.

انواع لوگوها و آرم‌ها

بعضا لوگو را به دو بخش لوگوهای تصویری و لوگوهای نوشتاری تقسیم می‌کنند. البته در کنار این دو دسته سومی از انواع لوگو‌ها نیز وجود دارد که ترکیبی از نشانه‌های تصویری و نشانه‌های نوشتاری است که لوگوهای ترکیبی به آن اطلاق می‌شود.

لوگوهای تصویری شما را باید یاد نماد یا لوگوی شرکت «اپل» بیاندازد، نشانه تجاری یک شرکت که تصویر یک سیب است. به این مدل لوگو یک نشانه تصویری برای طراحی لوگو می‌گویند.

اما لوگوهای نوشتاری همانطور که از نامشان بر می‌آید شامل نشانه‌های نوشتاری است یعنی کلمه، حرف یا جمله. ترکیب این دو دسته سومی از طراحی لوگو است که می‌تواند یک نماد تصویر در کنار نشانه‌ی نوشتاری مثل یک کلمه یا یک حرف و حتی واژه باشد. بطور مثال لوگو کی اف سی. کافیست پیتزا را در کنار این سه حرف قرار دهید!

آیا در طراحی لوگو از تصویر نیز می‌توان بهره گرفت؟ سئوالی که بسیاری در پاسخ به آن به عکس لوگوهای سازمان‌های مختلف اشاره می‌کنند مثل سازمان بهداشت جهانی یا لوگوی یک مرکز سلامتی که از عکس مادر کنار تصویر فرزند الهام گرفته شده است.

شما حتی می‌توانید از عکس کنار حروف و واژه‌های یک طرح نوشتاری جدید برای خودتان ایجاد کنید یا بسته به فعالیت شرکت یا ایده خودتان از یک حرف طرح جدیدی برای القای شیوه یا هدف فعالیت کسب و کارتان به مشتری یا مخاطب تصویر جامع‌تری ارایه کنید. در پایان باید گفت طراحی لوگو به معنای آنچه که قرار است معرف کسب و کار شما باشد بیشتر به خلاقیت و توان ایده‌پردازی خودتان بستگی دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید