بلاگ

باید ها و نباید های عکس تبلیغاتی در فرآیند بازاریابی و فروش کالا

باید ها و نباید های عکس تبلیغاتی در فرآیند بازاریابی و فروش کالا

همان طور که در مقالات پیشین درباره عکاسی لباس تبلیغاتی صحبت کردیم یک عکس با رویکرد تبلیغات و یا بر پایه استراتژی تبلیغات محصول را برای ثبت در ذهن مخاطب آماده می‌کند تا فرآیند فروش در مراحل بعدی راحت تر صورت گیرد. حال بیایید نگاهی بیندازیم بر تاثیر این عکس تبلیغاتی بر کالاهایی نظیر پوشاک و لباس و مایحتاج بسیاری که غالبا بر پایه اعتماد و جلب توجه خرید خود را انجام می دهند.

تشویق به خرید در عکس تبلیغاتی از لباس چگونه انجام می شود؟

یکی از اهداف اصلی هر عکس تبلیغاتی، تشویق بینندگان به خرید و تبدیل آنها به مشتری است. به همین دلیل یک عکس تبلیغاتی از لباس، نیاز دارد که نقاط فکری حساس بیننده را درگیر کند. به طور مثال به بیننده القا کند که می­‌تواند با پوشیدن این لباس، همانقدر که مدل پیش چشمش زیباست زیبا باشد، یا اینکه با این لباس جزو گروه یا قشری خاص شناخته شود، یا با پوشیدن این مجموعه لباس، قادر باشد همان سبک زندگی‌­ای را که می­‌خواهد دنبال کند. بنابراین عکس تبلیغاتی لباس نیاز دارد مواردی گویا در خود داشته باشد.

 نشان دادن لباس در بهترین حالت خود

اساساً شاید قرار گرفتن لباس روی یک مانکن ثابت، بتواند برش و شکل کلی یک لباس را نشان بدهد و گزینه‌­ی مناسبی برای عکاسی تبلیغاتی لباس باشد. در خیلی از موارد به جای اینکه لباس روی زمین یا یک سطح صاف گذاشته شود، یا به تنهایی از جایی آویزان شود و شکل نامشخصی به خود بگیرد، از مانکن نامرئی یا شبحی یا ghost mannequin استفاده می­‌شود. مانکن شبحی یا نامرئی که به شکل یک تکنیک شناخته شده است وسیله­‌ای است که کار عکاسی تبلیغاتی لباس را راحت می­‌کند. به این شکل که لباس روی یک مانکن با رنگ مشابه پس زمینه پوشانده می­‌شود و بعد از عکاسی، به وسیله‌­ی ادیت، مانکن به کلی از داخل عکس حذف می­‌شود و قسمت­هایی که با مانکن پوشانده شده بودند با قسمت­های یک عکس دیگر از لباس جایگزین می‌­شوند. این یک روش مناسب است تا لباس در حالت تنخور واقعی خود برای مخاطبان واضح­تر نشان داده شود.

اما در عین حال یکی از کارها برای نمایش دادن لباس در بهترین حالت خود، این است که روی بدن یک مدل زیبا با اکسسوری­‌های سازگار قرار بگیرد و مدل هم با پوزهای پویا و متفاوت، هر چه بیشتر به لباس شخصیت دهد. سناریو و روایت اصلی هم در همین قسمت کار اصلی خود را انجام می­‌دهند تا قسمت گسترده‌­تری از فکر مخاطب را به خود مشغول کرده و قوه­‌ی تخیل او را متوجه لباس کنند.

در چنین حالتی بیننده خود را در موقعیت­های مختلف این چنینی تصور می­‌کند و ترغیب بیشتری برای خرید لباس دارد. در واقع او در این حالت جذب تبلیغات شده است. بهترین حالت عکاسی تبلیغاتی لباس این است که چند عکس تبلیغاتی کاراکتریستیک (characteristic) در کنار چند عکس صنعتی ساده­‌ی لباس قرار بگیرند تا بیننده از همه­ جهت با لباس پیش رو آشنا شود. در هر صورت بهتر است در عکس­برداری از لباس­ ها خساست به خرج داده نشود و از زوایای مختلفی عکس گرفته شود.

به کارگیری خصوصیات صنعت مد و لباس به نفع محصول تبلیغ شده

صنعت مد و فشن، یکی از آلوده­‌ترین صنعت­ ها برای محیط زیست محسوب می­‌شود. در واقع دومین آلاینده‌­ی محیط زیست صنعت مد و فشن است. هم از نظر تولید مواد اولیه­‌ی صنعت، و هم از نظر میزان پسماند و زباله­ های کارخانه‌ها.

اما در این بین امکان این وجود دارد که به این مسئله به عنوان یک فرصت نگاه شود. هر تولیدکننده‌­ای که حتی مقدار اندکی خلاف جریان آلاینده‌­ی موجود عمل می‌­کند و لباس­های تولیدی خود را به روشی کمتر آلاینده تولید می­‌کند، می­‌تواند با افتخار آن را نشان دهد و این مسئله را به عنوان یک شاخصه­‌ی مهم محصولات خود بیان کند. عکس تبلیغاتی هم از آنجایی که قابلیت­ های بیانی بالایی دارد می‌­تواند حاکی از همین ویژگی محصولات باشد و این ویژگی را تبلیغ کند. استفاده از عوامل بصری محصولات سازگار با محیط زیست یا محصولات سبز درون عکس تبلیغاتی یکی از این روش‌­ها است.

همچنین که در چنین موقعیتی با این مقدار از آلاینده بودن فرآیند تولید لباس، نیاز است که پوشاک کمتری خریداری شوند و البسه قبلی به دفعات بیشتری استفاده شوند. البته که تعیین مقدار تولید لباس شاید در ابتدا در دست مخاطبان و مشتریان نباشد، اما به مرور و با کم شدن تقاضا، شاید روند عرضه­‌ی لباس هم تغییر کند.

در همین راستا هم می­‌شود با عکس تبلیغاتی لباس فرهنگ سازی کرد و هم می­‌شود نقاط قوت پوشاک تولید شده را نشان داد. استفاده‌­ی چندباره از لباس­‌ها، حفظ و مراقبت از البسه و البته کیفیت و دوام بالای لباس­‌ها مواردی هستند که به خوبی می­‌توانند در یک عکس تبلیغاتی لباس ایده ­پردازانه نشان داده شوند.

نظام تبلیغات مایل است که جوامع را به سمت مصرف­ گرایی بیشتر سوق بدهد و برای نیاز و تمایل افراد به خرید کالاها حد و ظرفیت تمام شدنی قائل نیست. از همین نقطه است که تبلیغات لباس می‌­تواند نیازهای جدیدی برای افراد بسازد و لباس­های داخل کشو و کمدشان را در نظر آنها ناکافی جلوه دهد. اما از طرفی دیگر طبعاً تولیدکننده‌­ای که نشان می‌­دهد منافع جمعی را به منافع شخصی و مادی خود ترجیح می­‌دهد و در کنار مخاطبان خود است، می­‌تواند اعتماد مخاطبان را چه برای خرید کسب کند و از همین راه سود ببرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید