بلاگ

عکاسی لباس

عکاسی لباس تبلیغاتی چگونه و به چه منظور انجام می شود؟

قدرت عکس تبلیغاتی در فروش لباس

برای تولید لباس یک برند، ماه­ ها انرژی، فکر و وقت و هزینه صرف شده تا کانسپت و اندیشه­‌ی کلی، به مرحله­‌ی دیزاین و طراحی، و بعد به مرحله­‌ی تولید و عرضه برسد. در نتیجه قرار نیست یک عکس تبلیغاتی از همان لباس، کل موارد گفته شده را بی­‌ارزش جلوه دهد، بلکه قرار است با عکاسی لباس تبلیغاتی اهمیت‌شان را برجسته­‌تر کند.

برای مطمئن شدن از چنین مسیری، لازم است که عکاسی لباس با هدف تبلیغات را با برنامه­ ریزی مرحله به مرحله انجام داد. تصاویر در دنیای ما دارای ارزش و وزن بالای اجتماعی و تبلیغاتی هستند. به همین دلیل است که برنامه ­ریزی برای عکاسی تبلیغاتی یک برند تولیدکننده‌­ی پوشاک، یکی از مهارت­‎هایی شمرده می­‌شود که هر بازاریاب و یا صاحب کسب و کاری مربوط به این حوزه لازم است داشته باشد.

یک عکس تبلیغاتی خوب از لباس، برای صفحات فروشگاه اینترنتی، شبکه­‌های اجتماعی، بلاگ­‌ها و مجلات مورد نیاز است و البته این قضیه ثابت شده است که عکس­‌های محصول حرفه­‌ای، به صورت قابل توجهی در میزان فروش تأثیر می­‌گذارند.

اهمیت تفکر و برنامه ­ریزی در عکاسی لباس تجاری

عکاسی تبلیغاتی لباس و پوشاک هم، مانند هر عکاسی تبلیغاتی دیگری می‌­تواند از یک روایت مادر یا سناریو، یک کانسپت پیروی کند و یا می­‌تواند یک ایده­‌پردازی مختصرتر برای نمایش محصول صرف باشد. اما در هر صورت این تصمیم باید از روی آگاهی و بر اساس شرایط موجود گرفته شود، نه بر اساس سلیقه‌­ی احساسی. امروزه جوامع آنقدری از اطلاعات تصویری اشباع شده­‌اند که افراد به عکس‌­های تبلیغاتی بدون فکر واکنشی نشان ندهند.

بنابراین باید آگاهانه­‌تر به سمت عکاسی تبلیغاتی از برند های لباس و پوشاک رفت. یکی از ابتدایی­‌ترین این آگاهی­‌ها، آگاهی در مورد خود برند و خود محصولات است. هر تولیدکننده­‌ای قوانین و چارچوب­‌های تولیدی فکری و عملی خود را دارد. همچنین اگر در بازار حاضر شده باشد که بماند و برنامه‌­های طولانی مدتی داشته باشد، از اصول و آرمان­های ابتدایی­‌اش پیروی می­‌کند.

آشنا شدن با آرمان­‌ها، اهداف، شرایط ساخته شدن برند، نحوه­‌ی کار، جایگاه تولیدکننده در بازار، حتی دستاوردهای برند تولید لباس تا به امروز، می‌­تواند در شکل­‌گیری ایده­‌های عکاسی برای عکاس تبلیغاتی مؤثر باشد. در کنار این جنس آگاهی ­ها، دانش خود عکاس و یا تیم ایده­‌پرداز و کارگردان و عکاس، ایده‌­ی کلی عکس همراه با سناریو یا بدون آن را شکل می‌دهد.

سناریو در عکاسی تبلیغاتی لباس چیست؟

در یک سناریوی عکاسی تبلیغاتی، این پرسش­‌ها در نظر گرفته می­‌شوند که عکس نهایی می­‌خواهد جلوی چشم چه کسانی قرار بگیرد؟ چه حسی را منتقل کند؟ چه حسی را درون بیننده بیدار کند؟ چه کسانی را به خرید تشویق کند؟ چه ویژگی­هایی را به عنوان ویژگی­‌های اصلی محصول معرفی کند؟ در چه مواقعی به کمک خریداران بیاید؟ چه نیازی را برطرف کند؟ در کجا نمایش داده شود؟ از طریق چه مجرایی به چشم بینندگان برسد؟

برای اینکه به چنین سوالاتی پاسخ داده شود، یک سناریو طراحی می­‌شود تا همه­‌ی متغیرها بر اساس آن تعیین شوند و سوال‌­های احتمالی پیش رو هم با اولویت همین سناریو پاسخ داده شوند. این روایت داده­‌هایی را دریافت می­‌کند، به آنها شکل می­‌دهد و نهایتاً در قالب عکس تبلیغاتی به نمایش درمی‌­آورد.

محل انتشار عکاسی تبلیغاتی لباس و لزوم انطباق عکس با آن

عکسی که با رویکرد تبلیغات از لباس گرفته می­‌شود، قطعاً قرار است در جایی نمایش داده شود. این محیط نمایشی ممکن است اصول و قواعد خود را داشته باشد و در این صورت عکس تبلیغاتی گرفته شده هم باید با همان قوانین تولید و عرضه شوند.

به طور مثال محیطی مثل اینستاگرام (Instagram)، که امروزه کاملاً به عنوان یک فروشگاه اینترنتی پذیرفته شده است، کادرهای خود را می­‌طلبد. نسبت ۱:۱ مربع، یا ۴:۳، یا ۱۶:۹ کادر هایی هستند که برای اینستاگرام تعریف شده‌اند و هر عکسی خارج از این نسبت، مجبور به کراپ است و بخشی از اطلاعات خود را از دست می­‌دهد.

فارغ از کراپ شدن و از دست دادن اطلاعات پیکسلی عکس، که کراپی تخریبی است و کیفیت عکس را پایین می­‌آورد، در ترکیب­ بندی و شاکله­‌ی عکس تبلیغاتی هم مشکل به وجود می­‌آید. عکس تبلیغاتی به خصوص اگر چینش شده باشد، بر اساس یک ترکیب­ بندی فکر شده و متعادل و متحد ساخته شده و کراپ کردن عکس، بخشی از ترکیب­ بندی را از بین می­‌برد.

به همین دلیل ابتدا باید مشخص کرد که عکس تبلیغاتی به هدف نمایش در چه رسانه­‌ای گرفته می­‌شود. در این صورت پیشنهاد می­‌شود هنگام عکاسی تبلیغاتی، با دوربین کادری بزرگتر از حالت عادی بست تا کراپ­ های مختلف بخشی از پس­ زمینه را برش بدهند نه اطلاعات اصلی چینش را.

این مطلب را به اشتراک بگذارید