بلاگ

عکاسی صنعتی چیست ؟

عکاسی صنعتی چیست و چه تجهیزاتی لازم دارد؟

عکاسی صنعتی یکی از رشته های عکاسی است که بر پایهی آگاهیدهی از مشخصات ظاهری و فنی محصولات انجام میشود. هدف عکاسی صنعتی بر روی فروش بیشتر محصولات با هر ماهیتی تمرکز دارد؛ اما این هدف به وسیله ی ترغیب بیننده، دست گذاشتن بر حساسیتها و نقاط ضعف، اغراق، خیالانگیزی و ترغیب بیننده نیست. بلکه به صورتی واقع بینانه تر به مشخصات و ویژگیهای محصول میپردازد و آن را برای بیننده شفاف میکند.

به همین دلیل این بخش عکاسی سیاستهای تبلیغاتی را دنبال نمیکند و کمتر در مدیا و رسانهی همگانی قرار میگیرد. محل حضور عکاسی صنعتی بیشتر در پوسترها، بروشورها، بخش محصولات سایتها و فروشگاههای اینترنتی و این موارد است. شاید بعضی مواقع عکاسی برای حضور در مدیا بیش از اندازه ساده باشد و مخاطب را اغنا نکند.

پس عکاسی صنعتی با این رویکرد به خصوص انجام میشود اما میتواند سوژههای بسیار گستردهای داشته باشد؛ از محصولات یک کارخانه گرفته تا محیط داخلی کارخانه و یا نیروگاه، تا دستگاههای یک کارخانه، تا عکسهایی از فعالیت دستگاهها و کارکنان یک کارگاه یا کارخانه، تا محصولاتی مانند وسایل نقلیه یا وسایل تزئینی یا وسایل خانه و آشپزخانه، تا ابزارهای آرایشی، همه میتوانند سوژهای برای عکسهای صنعتی باشند.

در واقع هر محصول و کالایی، میتوانند به شکلی ترغیبکننده و تشویقکننده در یک بنر تبلیغاتی فروشگاه اینترنتی نمایش داده شوند، و همچنین به صورتی ساده، صرفاً  برای اطلاع رسانی از خصوصیات ظاهری و فنی در بخش محصولات فروشگاه در قالب عکس صنعتی به صورت انبوه ارائه شوند.

تجهیزات عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی تخصصی در یک استودیوی تخصصی عکاسی انجام میشود. این استودیو مجموعهای از تجهیزات حرفهای را در خود جای داده است که شامل انواع دوربینها در فرمتهای مختلف، لنزها، سه پایه ها، فیلترها، فلاشهای استودیویی و نورهای ثابت، ابزارهای شکل دهندهی نور، باطریها و گریپها، فونهای پس زمینه، کارتهای حافظه و رم ریدرها، و بسیاری وسایل دیگر و انواع تجهیزات صحنه پردازی عکاسی مانند سکو، آکواریوم، پایهی نگهدارنده و دیگر موارد میشود. به همین دلیل یک استودیوی تخصصی از رو بخش نگهداری تجهیزات و بخش اصلی صحنه پردازی و عکاسی تشکیل میشود.

تجهیزاتی که به طور خلاصه از آنها نام برده شد، مخصوص عکاسی صنعتی حرفه ای هستند و هر کدام برای کاری به خصوص و محصولی به خصوص استفاده میشوند. همچنین که وسایل سرمایشی، وسایل مربوط به نصب و اتصال و قرارگیری تجهیزات و سوژهها و وسایل برقی، از انواع تجهیزات لازم یک استودیوی تخصصی عکاسی حرفهای هستند. این تجهیزات ابزار کار یک عکاس صنعتی در استودیو هستند چون عکاس صنعتی با سوژههایی متنوع با ابعاد و متریالهای مختلف روبهرو است و مجبور است امکانات مختلف را در کنار دانش خود استفاده کند تا به نتیجهی دلخواه برسد، ولو اینکه راه عکاسی و نورپردازیاش راهی منطقی، معمول و در چارچوب نباشد.

تاریخچه رشته صنعتی و تجاری در عکاسی

هدف و کارکرد عکس صنعتی، دادن اطلاعات در مورد یک محصول و نشان دادن آن به مشتریان است. با توجه به این موضوع، اولین عکسهایی را که بعد از اختراع صنعت چاپ از محصولات در انتشارات به چاپ رسیدند و مردم آنها را دیدند میتوان اولین عکسهای صنعتی دانست.

در طول تاریخ عکاسی یکی از قدیمیترین انواع عکسها، عکسهای طبیعت بیجان هستند. این گروه از سوژهها قدیمیترین عکسها را به خود اختصاص میدهند چون با امکانات آن زمان عکاسی ابتدایی، همخوانی و سازگاری داشتند. اما اگر از یک جارو یا بوفه و مجسمه عکاسی میشد، به هدف نشان دادن آنها به عنوان یک محصول قابل عرضه و دادن اطلاعات دربارهی آنها نبود. به همین دلیل اولین عکسهای صنعتی آنهایی هستند که در یک محل نشر مانند رسانهی روزنامه به چاپ درآمدند.

در این صورت علاوه بر تبلیغ کلامی یک محصول یا خدمات، محتوای بصری آن و تصویری از آن هم کنار متن در حال انتقال اطلاعات بود. البته که به دلیل ضعیف بودن در چاپ تصاویر، مخاطبان فقط شمایی کلی از محصول یا خدمت دریافت میکردند، اما با مرور زمان این روند تغییر کرده و جای خود را به بهترین تصاویر صنعتی و بعد هم تبلیغاتی داد.

کاربردهای عکس صنعتی در کسب و کارها

در ادامه با بدخی از کاربردهای عکس صنعتی آشنا میشیم ، البته این نوع عکاسی بسیار متنوع هست و در تمامی صنایع و کسب و کارها یکاربرده می شود.

عکاسی صنعتی غذا

بخش قابل توجهی از عکاسی صنعتی غذا، به عکاسی از کارخانه و فعالیت دستگاهها و افراد برمیگردد. انواع مراحل تهیه ی غذا مثل آمادهسازی مواد اولیه، انتقال مواد غذایی میان دستگاهها، آمادهسازی غذا، بستهبندی و حمل و نقل آن جزو عکاسی تجاری غذا به حساب میآیند. عکسهای این چنینی که به هر طریقی به محصولات غذایی جنبهی صنعتی میدهند عکس صنعتی غذا محسوب میشوند.

اما عکاسی از خود محصولات غذایی و انواع غذاها را هم میشود عکاسی صنعتی به حساب آورد، به شرطی که با سیاستهای تبلیغاتی با انجام شگردهای عکاسی به دنبال اغراق نباشند. چنین عکسهایی میتوانند در بروشور، پوستر، فروشگاه اینترنتی یا حتی منوی رستورانها نمایش داده شوند.

عکس صنعتی لباس

عکاسی صنعتی لباس از عکاسی فشن و عکاسی تبلیغاتی مد و لباس کاملاً جدا است. عکاسی فشن علاوه بر حضور افراد و مدلهای اختصاصی، با یک استراتژی تبلیغاتی پیش برده میشود و اهداف تبلیغاتی خود را دارد. اما عکاسی بدون هیچگونه زیباسازی، برانگیختن احساس نیاز و تشویق به خرید از محصولات یک برند انجام میشود. نشان دادن یک محصول با ماهیت لباس به سادهترین و گویاترین شکل ممکن یک عکس صنعتی از لباس است.

همانطور که در مورد عکاسی غذا گفته شد، عکاسی صنعتی لباس هم میتواند شامل انواع مراحل آمادهسازی پارچه، اندازهگیری و الگوسازی، مراحل دوخت و دوز، دستگاهها و کارکنان و مراحل بسته بندی و مواردی از این دست باشد که درون کارگاه دوخت و یا کارخانه انجام و عکاسی میشود.

عکاسی صنعتی با موبایل

از آنجایی که بازتاب نور، رد نور و سایه روشنها در خیلی از محصولات سفارشی عکس صنعتی مهم هستند، عکاسی صنعتی با موبایل هایی با دوربین میان رده نمیتواند انجام شود. پرداختن به جنسیت یکی از کارهای اصلی در بخش صنعتی است و مهم است که بیننده بدون توضیح بتواند تشخیص بدهد با عکس چه نوع شیشه و بلوری با چه کیفیتی مواجه است، آیا این یک شیشه ی معمولی دم دستی است یا یک بلور مرغوب؟

یا اینکه مشغول نگاه کردن به یک ساعت مچی از چه جنسی است، آیا ساعت از استیل ساخته شده یا از پلاستیک با روکش، یا از طلای سفید؟

یا اینکه آیا دکمه های این دستگاه در کارخانه از متریال مرغوبی ساخته شده و مونتاژ شدهاند، یا اینکه دکمهها و دستگیرهها به نظر بیکیفیت میآیند و شایستهی کار سنگین کارخانهای نیستند.

مشتری و بیننده میداند که درست آن است که بعد از خرید با هر وسیلهای که در عکس دیده است مواجه شود؛ و دوست ندارد به جای یک چاقوی استیل یک چاقوی پلاستیکی دریافت کند؛ علاوه بر این دوست ندارد پول خود را برای یک گوشوارهی طلا که به نظر بدل میآید هدر دهد. به همین دلیل در عکاسی صنعتی نیاز است که جنسیت و جزئیات دقیقاً همانطور که هست، بدون کم و کاستی و بدون اغراق نشان داده شوند.

در ادامه ی همین موضوع میشود اشاره کرد که دوربین بعضی از گوشیهای موبایل واقعگرا نیستند و به وسیلهی اغراق در رنگها یا کنتراست، به بیننده القا میکنند که عکس خوبی میگیرند. چنین اغراقی شاید برای عکاسی مشکلآفرین باشد، چرا که برای عکس صنعتی ترغیب، اغراق، برانگیختن و رویاپردازی تعریف نشده و نیازی نیست که توجه بینندگان و مشتریان را جلب کند. در عکس صنعتی هدف بیشتر معرفی محصول است و ترغیب و اغراق و خیالپردازی بیشتر متوجه عکاسی تبلیغاتی میشود تا عکاسی صنعتی.

این مطلب را به اشتراک بگذارید