بلاگ

عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش

عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش

ایده ­پردازی غنی در عکس­های تبلیغاتی کیف و کفش

ایده­ پردازی درون عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش به معنای فراتر رفتن از کادر ثابت با پس ­زمینه ­ی سفید درون عکس­ها است که آنها را به عکسی صنعتی تبدیل می­کند تا اینکه بخواهد تبلیغاتی محسوب شود. 

وقتی صحبت از عکس تبلیغاتی به میان می ­آید، یعنی باید شگردها و ایده ­های بسیاری را به کار گرفت تا محصول مورد عکاسی اطلاعاتی بیشتر از ظاهر خود بدهد. به این معنی که در یک عکس ساده از کفشی که در پس زمینه­ ی سفید گرفته شده است، صرفاً اطلاعات ظاهری کفش به بیننده منتقل می­ شوند، اما یک عکس تبلیغاتی می ­تواند در مورد کیفیت، ظاهر، کارکرد، دوام، راحتی و زیبایی کفش اغراق کرده و اطلاعاتی در مورد آن بدهد که درون عکس قبلی مشخص نیست. عکس قبلی نمی ­توانست در مورد طول عمر کفش یا راحتی کفش صحبت کند، اما عکس تبلیغاتی می­تواند با شگردهای مختلفی مانند استفاده از تکتنیک لانگ اکسپوژر و نشان دادن رد کفش، سرعتی را که فرد می­تواند با این کفش هنگام دویدن تجربه کند نمایش دهد. 

به این شکل عکاس جایز است اطلاعاتی مازاد بر اطلاعات ظاهری محصول بدهد و حتی در آن اغراق کند. 

روایت ­پردازی در عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش

یکی از عوامل قدرتمندی که مخاطبان را به یک عکس تبلیغاتی حوزه­ ی پوشاک ( Fashion Photography ) مانند کیف و کفش متصل می­کند، روایت درون عکس ­ها است. جزئیات روایت درون عکس تبلیغاتی محصول می ­تواند با جزئیاتی از روایت دلخواه بیننده جایگزین شود، بنابراین او خود را مالک آنها دانسته و خود را به عنوان یکی از مصرف­ کنندگان آن کیف و کفش متصور می ­شود. چنین ارتباطی باعث می­شود رغبت بیننده به خرید محصول افزایش پیدا کند. 

این روایت می­تواند واقعاً یک روایت دراماتیک باشد، یا خرده روایت­های کوچک­تری که قابی محدود از استفاده و بهره­ مندی کیف یا کفش در زندگی را نشان می­ دهد. به این ترتیب عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش می ­تواند به پروژه­ای بزرگتر تبدیل شود که به یک تیم نسبتاً بزرگ اعم از عکاس، کارگردان، مدل­ها، میکاپ ­آرتیست یا آرایشگر، طراح لباس و حتی همکاری با دیگر برندهای لباس یا اکسسوری نیاز دارد. 

در این حالت عکس تبلیغاتی از کیف و کفش لزوماً محدود به یک عکس مدیوم شات یا کلوزآپ از محصول نمی­شود و حتی می­ تواند در قالب عکس­هایی تمام رخ از مدل­هایی باشد که محصول را به دست گرفته ­اند یا به پا دارند. به این شکل محتوای افزوده به عکس، به این سؤال­ها پر و بال می­دهد: مدل زنده چه نوع نگاهی باید داشته باشد تا متناسب با کیف و کفش باشد؟ کیف یا کفش برای چه استفاده­ای مناسب است؟ 

در این شکل از عکاسی تبلیغاتی، عکس تبلیغاتی می­تواند به زمینه ­ی عکاسی هنری نزدیک­تر شود و مخاطبان مختص به خود را درگیر کند. به این ترتیب باید در مورد این شکل از اجرای پروژه­ ی عکاسی تبلیغاتی با کارفرما به توافق رسید. به این معنی که باید اطلاعاتی در مورد جامعه ­ی هدف تولید کیف و کفی، قیمت آنها، رده ­بندی محصول، رده ­ی سنی مخاطبان، پلتفرم نمایش عکس­ها، فروشگاه­هایی که کیف یا کفش در آنها به فروش می­ رسد و موارد این چنینی که بیشتر به مصرف­ کنندگان باز می­ گردند بین کارفرما و عکاس رد و بدل شوند. ممکن است این شکل از انجام پروژه­ ی تبلیغاتی برای یک برند تولیدی اصلاً جواب ندهد؛ در عین حال که یک برند دیگر با این شکل از عکاسی دقیقاً روی نقطه ­ی علاقه و نیاز مخاطبان خود دست بگذارد. 

عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش

جنسیت­ پردازی در عکاسی تبلیغاتی از کیف و کفش

یکی از موارد خیلی مهم دیگر در عکاسی از کیف و کفش مانند باقی عکس ­های تبلیغاتی، رساندن جنسیت واقعی محصول به مخاطب است. به طور مثال انواع مختلفی از متریال زیرشاخه ­ی چرم قرار می­گیرند و عکسی از یک کفش با جنس نبوک باید با جیر و اشبالت و چرم طبیعی متفاوت باشد. در این بین متریال­های براق مانند ورنی کار را سخت­تر می­کنند چون نور را به شکل شدیدتری انعکاس می ­دهند و عکاس باید علاوه بر نورپردازی خود محصول، انعکاس­های روی آن را هم کنترل کند. علاوه بر شدت نور بالای انعکاس یافته روی خود محصول که لکه­ های نوری شدید می­سازد، ابزار داخل استودیو یا خود عکاس روی محصول منعکس می­ شوند و این نیز باید حذف شود. 

در مواردی البته رساندن جنس چرم طبیعی از چرم مصنوعی کار آسانی نیست و تقریباً نشدنی محسوب می­شود، مگر اینکه از عوامل دیگری برای رساندن جنسیت محصول کمک گرفت:

فارغ از بحث جنسیت ­پردازی با نورپردازی، استفاده از عوامل دیگر نیز می­ توانند در پرداختن به جنسیت کیف یا کفش مؤثر باشند. به این شکل که برای کفشی از جنس چرم طبیعی، می ­توان از پس ­زمینه­ ها یا سطوح نگه­دارنده ­ی چوبی، سنگ­های نسبتاً بزرگ برای قرارگیری کفش یا عنصری از طبیعت کمک گرفت. طبیعتاً بیننده متوجه نیت عکاس می­شود و می­داند که می­ تواند به این چوب­ها یا عناصر طبیعی اعتماد کرده و جنس کفش را از چرم طبیعی بداند. در مقابل برای کیفی با چرم مصنوعی لازم و مناسب نیست که از متریال طبیعی استفاده شود تا حس طبیعت را القا کنند، یا حتی از متریال مصنوعی کمک گرفت تا حسی مصنوعی را منتقل کند. در این شرایط می­ شود از ایده ­های دیگری برای پر کردن کادر و خارج کردن آن از سادگی و برهنگی کمک گرفت.

عکاسی تبلیغاتی کفش

عناصر تزئینی درون عکس تبلیغاتی

عنصر تزئینی می ­توانند هم صرفاً برای پر کردن فضای خالی و منفی درون کادر عکس حاضر باشند و هم می ­توانند از این مرحله فراتر رفته و معنایی به عکس اضافه کنند. احتمالاً عکس­هایی تبلیغاتی از کیف­های زنانه را دیده­ باشید که کنار کیف لوازم آرایش یا شال و روسری یا حتی برگ پاییزی و میوه­ی درخت کاج و چنین اجسامی گذاشته باشند. خیلی از این اجسام ربط چندانی به محصول درون عکس ندارند. در عین حال می­ توان از این اجسام در مسیری مثبت تر و بامعنی ­تر در عکاسی تبلیغاتی بهره برد. 

به این معنی که اگر بودجه ­ی کافی برای استخدام مدل­ های زنده و آرایشگر و طراح لباس و دیگر موارد وجود ندارد، می­ توان از اشیاء و طبیعت بی­جان برای عکاسی کمک گرفت. اگر کفشی که قرار است از آن عکاسی شود کفش کوه و طبیعت­گردی است، اگر واقعاً فرصت و امکانات عکاسی در طبیعت از آن نیست، می ­توانیم درون استودیو از وسایلی که یادآور طبیعت یا طبیعت­گردی و کوه­نوردی هستند استفاده کنیم. عصای کوهنوردی، چراغ پیشانی و وارد کردن گل و لای به چینش از مواردی هستند که می ­توانند روی کارکرد و هدف کفش تولید شده تشدید بگذارند و خریدار یا بیننده را در مورد هدف تولید این کفش مطئمن کنند. هرچند که ترکیب نور طبیعی خورشید درون طبیعت با نور فلاش­های دستی یا استودیویی یا حتی ساختن تمام اینها در استودیو، یک عکس تبلیغاتی قدرتمند می­سازد و حرف­های بیشتری برای گفتن دارد.
به عنوان مثالی دیگر می ­توان به وسایلی اشاره کرد که داخل یا کنار کیف قرار می­گیرند تا نشان دهند کیف به چه منظوری طراحی شده است. به این شکل مخاطب متوجه می­شود که ابعاد کیف چقدر است، آیا کیف برای استفاده ­ی روزمره طراحی شده یا مناسب وسایل ریزی مانند کلید و لوازم آرایش است، یا یک کیف دستی مناسب تبلت و لپ­تاپ و دیگر اشیائی است که سر کار لازم می­ شوند.

گشتن به دنبال نقاط قوت شاخص محصول

در یک محصول به خصوص مانند کیف، ممکن است یک عامل به خصوص وجود داشته باشد که بیشتر از شکل یا طراحی کیف اهمیت داشته باشد، چیزی شبیه به بند کیف یا سگک آن و مواردی از این دست. به همین علت باید نقطه ­ی قوت کیف را شناخت و آن را در عکاسی تبلیغاتی برجسته کرد. برای نشان دادن بهتر دسته­ی کیف می­توان هم از ادیت و فوتوشاپ کمک گرفت و هم می­توان کیف ­ها را با نخ ماهیگیری که نامرئی است از جایی آویزان کرد. برجسته­ سازی و تأکید می­ تواند در مورد بافت به خصوص یک کیف نیز تکرار شود. 

عکاسی تبلیغاتی، وامدار نشان دادن محصول در بهترین حالت خود

برای نشان دادن کیف و کفش به بهترین شکل خود، در اولین مرحله نیاز است که در ابتدا محصول بی عیب و نقصی را انتخاب کنید که هیچ ایراد و خط و خشی نداشته باشد، آن را تمیز کنید و در بهترین شکل در چینش کادر قرار دهید. به طور مثال یک کیف پر، از یک کیف خالی که تخت و دوبعدی به نظر می­رسد خیلی جذاب­تر است. به این ترتیب کالایی را به مخاطب نشان داده­اید که ارزش خریدن دارد، حتی اگر محصول واقعی به این زیبایی و سالمی نباشد.

عکاسی تبلیغاتی کیف

عکس تبلیغاتی فارغ از عکس صنعتی است و حرف­های بیشتری برای گفتن دارد. به همین علت از نبود یا منتشر نکردن اطلاعات کافی در عکس تبلیغاتی نترسید. این عکس­ها قرار است مکمل عکس ­های صنعتی­ ای باشند که در پس­ زمینه­ ی سفید برای انتشار در فروشگاه اینترنتی یا کاتالوگ گرفته می­ شوند. فرصت دادن اطلاعات کافی ظاهری در عکس­های صنعتی به محصول داده می­شود، حال آنکه عکس تبلیغاتی محل ایده ­پردازی و ترغیب به خرید با شگردهای گوناگون است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید