بلاگ

عکاسی تبلیغاتی پوشاک

از صفر تا صد عکاسی تبلیغاتی پوشاک!

قدرت عکس

عکس و تصاویر، در تمام حوزه­‌های زندگی ما قدرت و ارزش بالایی کسب کرده­‌اند و نقش مهمی در تجارت کالا دارند. همچنین که عکس­ به تنهایی قدرت بیانی بالایی دارد و علی رغم حضور رسانه­‌های دیگری مثل فیلم، انیمیشن، تیزر تبلیغاتی، و حتی محتواهای صوتی، عکس های تجاری از رده عکاسی تبلیغاتی پوشاک بطور نمونه همچنان قدرتمند عمل می­‌کند و جایگاه خود را در تبلیغات حفظ کرده است.

دیدن، همیشه یکی از مواردی بوده است که انتقال هر گونه اطلاعاتی را راحت­‌تر کرده است. افراد به آنچه که می­‌بینند بیشتر اعتماد می­‌کنند و سریع­تر با آن ارتباط می­‌سازند. صنعت پوشاک هم یکی از مواردی است که به شدت می­‌تواند به این نوع ارتباط بصری و در نهایت ذهنی وابسته باشد و از آن برای رسیدن به اهداف تجاری کمک بگیرد.

قدرت عکس در تبلیغات

تبلیغات و اهداف تجاری عمیقاً و در نهایت با یکدیگر مرتبط هستند. همانقدر که به طور ساده­ می‌­شود اهداف تجاری را در فروش بالاتر، معرفی یک کسب و کار جدید، مبارزه با پیشامدهای منفی مخرب، بازگرداندن شهرت قبلی و یادآوری محبوبیت مداوم خلاصه کرد، تبلیغات هم می­‌تواند با همین اهداف پیش گرفته شود و یکی از مهم­ترین این اهداف، همان هدف اول و فروش بالاتر است.

برای رسیدن به این اهداف تجاری، عکس‌­های تبلیغاتی مسیر طولانی­­‌ای را گذرانده‌اند و تغییراتی کرده­‌اند. به طور مثال عکاسی تبلیغات پوشاک در ادوار مختلف برای کسب و کارهای مختلف به اشکال متفاوتی انجام شده و از اصول متفاوتی پیروی کرده است. البته که این تغییرات دستخوش حضور تولیدکننده­‌ایی با آرمان­‌ها و خصوصیاتی متفاوت بوده است.

از آنجایی که همین عکس­‌های تبلیغاتی هستند که ترند های حوزه­‌ی پوشاک را انتشار می­‌دهند، تولیدکننده­‌ها می­‌توانند به وسیله­‌ی عکس­ های تبلیغاتی­ شان کسانی باشند که بازار را به سمتی جدید پیش ببرند، تمایل مخاطبان را تغییر دهند و حتی فرهنگ­ سازی کنند.

نقش خصوصیات تولیدکننده­‌ی پوشاک در عکاسی تبلیغاتی چیست؟

یکی از مواردی که اشکال مختلف عکاسی تبلیغاتی پوشاک را شکل می­‌دهد، همان خصوصیات مربوط به تولیدکننده‌­ی پوشاک است. می­‌توانیم اینطور تصور کنیم که همه­‌ی تولیدکننده‌­های پوشاک برای ماندگار شدن در بازار آمده­‌اند و موردی جز مشکلات راهبردی و اقتصادی و شکست کسب و کار، دلیل توقف تولید پوشاک آن تولیدکننده نشده است. در واقع به ندرت پیش می­‌آید که یک تولیدکننده­‌ی پوشاک به میل شخصی خود تولید خود را متوقف کند.

این هدفی که در ماندگار شدن در بازار و تداوم تولید و پیشرفت تعریف می­‌شود، از آرمان­ ها و خصوصیات مربوط به خود تولیدکننده نشأت می­‌گیرد. یک تولیدکننده­‌ی پوشاک تیم بزرگی را از تولیدکننده­‌ی پارچه، واسطه­‌ها، طراح­ها، دوزنده­‌ها، کارمندها و مدیران تشکیل داده است و همه­‌ی این تیم هم از همان قوانین و آرمان­های اولیه پیروی می‌­کنند. این آرمان­ها شخصیت اصلی تیم تولیدکننده و بالطبع محصولات آنها را می‌سازد. همانطور که امروزه هر محصول یک بند شناخته شده‌­ی پوشاک، امضای خود را دارد و از محصولات برند های شناخته­ شده یا نشده­‌ی دیگر قابل تشخیص است. این امضای مشخص، از شخصیت کاری محصولات تولید شده می­‌آید.

همچنین که کمتر پیش می­‌آید تا یک برند شناخته شده­‌ی پوشاک از یک عکاس رندوم تبلیغاتی برای عکاسی تبلیغاتی پوشاک خود استفاده کند. معمولاً هر برند عکاسان مختص خود را دارد که با شخصیت کاری برند یا اصطلاحا برندینگ آشنا هستند و سبک کاری و فکری آنها با سبک کاری تولیدکننده­‌ی پوشاک همخوانی دارد.

مشخصات و محتوای عکس تبلیغاتی پوشاک به صورت خلاصه

  • عکاسی تبلیغاتی پوشاک معمولاً شامل مدل­هایی زنده است که لایف استایل و سبک زندگی به خصوصی را نشان می‌­دهند.
  • از یک تم کلی پیروی می­‌کنند که مطابق روحیه و مارک مجموعه باشد.
  • شامل مجموعه­ای از عکس­ هایی از جزئیات پوشاک، تا عکس­ های گروهی و دسته­ جمعی در کادراژهای بزرگ­تر است.
  • به تیم بزرگی از افراد مثل میکاپ­ آرتیست یا آرایشگر صورت، (Hair stylist) یا آرایشگر مو، کارگردان، عکاس، ادیتور احتیاج دارد.

 

اغراق و تغییر در عکاسی تبلیغاتی پوشاک چگونه عمل می‌کنند؟

عکاسی تبلیغاتی در هر صورت به دنبال غلو و اغراق است تا محصولات را آنطور که نیستند و در بهترین شرایط ممکن نشان دهد. اغراق و تبدیل، وسیله­‌ی رسیدن به توجه مخاطبان است. در واقع به همین جهت است که مخاطبان برای خرید یک محصول از میان دنیای پوشاک موجود تشویق می­‌شوند. به همین منظور پوشاک در بهترین حالت خود نشان داده می­‌شوند.

نشان دادن پوشاک در بهترین حالت خود

فارغ از شگردهای تبلیغاتی و شگردهای عکاسی، در هر صورت محصول مورد نظر نیاز دارد که در حالت مناسبی جلوی دوربین گذاشته شود. لباس چروک، هر چقدر هم که در بهترین صحنه­ قرار بگیرد و در مجهزترین استودیوی تبلیغاتی با بهترین دوربین و خلاقانه­‌ترین ایده­ پردازی­‌ها عکاسی شود، بازهم نهایتاً در چشم بیننده یک لباس چروک است و این موضوع برای بیننده توهین­ آمیز تلقی می­‌شود. چنین عکس تبلیغاتی­‌ای نه تنها مشوق خرید نیست، بلکه اعتماد دوستانه­‌ی مخاطب را هم نسبت به خود از بین می‌برد.

یا به عنوان مثال دیگر، هیچوقت کفش­‌هایی که در دوخت و ساخت خود مشکل دارند جلوی دوربین عکاسی قرار نمی­‌گیرند. طبیعتاً کسی جذب یک کفش که چسب کفه­‌اش مشخص است نمی­‌شود و برای داشتن آن تلاش نمی­‌کند. هرچند که ممکن است تمام کفش­ های تولید شده توسط تولیدکننده با چنین کیفیت نامرغوبی ساخته شده باشند، اما عکس تبلیغاتی این کفش، آن را بدون عیب نشان می­‌دهد. یا با انتخاب بهترین کفش از بین گزینه­‌های موجود، یا با ادیت.

در چنین حالتی است که بیننده برای خرید مجموعه پوشاک داخل عکس تبلیغاتی ترغیب می‌­شود. بیننده خود را جای مدل داخل عکس، یا جای کسی که این پوشاک را دارد متصور می­‌شود. او گمان می­‌کند که با داشتن این پوشاک، می­‌تواند سبک زندگی مورد نظر خود را داشته باشد، کامرواتر باشد، کالاها را برای خود تصاحب کند، همان تصویری را به خود و دیگران عرضه کند که می­‌خواهد و خود را به دیگران طور دیگری بشناساند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید