بلاگ

عوامل تأثیرگذار در قیمت اجرای عکاسی تبلیغاتی پوشاک چیست؟

عوامل تأثیرگذار در قیمت اجرای عکاسی تبلیغاتی پوشاک چیست؟

 

قیمت هر عکس یا هر شات تبلیغاتی پوشاک می­‌تواند از چند ده هزار تومان تا چند میلیون متفاوت باشد. عکس برداری از صنعت پوشاک شاید متنوع­ ترین قیمت‌­ها را درون خود جا داده باشد، که اختلاف بالایی بین قیمت آن به ازای هر ساعت و به ازای هر شات عکس مشاهده می­‌شود. چون در واقع قیمت عکس های تبلیغاتی پوشاک برندهای مطرح بیشتر از هر چیزی به شهرت عکاس وابسته است. عکاسی که در واقع در دسترس هم باشد و برای انجام پروژه­‌ی عکاسی تبلیغاتی پوشاک وقت آزاد داشته باشد.

البته که قیمت نهایی به تیم بزرگی که به آن اشاره شد هم بستگی دارد. متاسفانه این امکان وجود ندارد که برای عکاسی از پوشاک، صرفاً روی همان نوع پوشاک تمرکز کنیم و به آرایش صورت و مو و استایل کلی و پوشاک دیگر در عکس تبلیغاتی توجهی نکنیم. عکس تبلیغاتی پوشاک یک پکیج کامل جذاب می‌طلبد. همانطور که گفته شد عکس تبلیغاتی پوشاک می­‌تواند فقط شامل یک عکس با کادراژ کوچک یا متوسط برای نشان دادن یک محصول تک، یا جزئیات همان پوشاک باشد، اما در مجموعه­‌ی نهایی عکس تبلیغاتی پوشاک، به عکس­ های مفصل­تر مثل پرتره­‌ی گروهی دو یا بیشتر از دو نفره هم احتیاج است تا کانسپت کلی مورد نظر را تکمیل کنند.

هزینه­‌ی تیم، هزینه‌­ی اجاره‌­ی محل لوکیشن، هزینه­‌ی رفت و آمد و هزینه­‌ی اجاره­‌ی تجهیزات خاص هم معیارهای مهمی هستند که قیمت نهایی را می­‌سازند. امکانات در عکاسی تبلیغاتی پوشاک و محصول مهم هستند. شاید تفاوت تجهیزات برای همه­‌ی افراد ملموس نباشد اما در نهایت همین تجهیزات عکاسی تبلیغاتی است که عکس تبلیغاتی یک برند پوشاک را از یک برند دیگر متمایز می­‌کند.

بسته به مدل عکاسی، پیچیدگی پروژه، تعداد و کیفیت اعضای تیم و تعداد جلسات عکاسی، محاسبه­‌ی هزینه‌­ی عکاسی تبلیغاتی پوشاک می­‌تواند:

 • به ازای هر ساعت یا روز صرف شده
 • به ازای تعداد هر عکس تحویل داده شده
 • یا به ازای هر محصول و پوشاک عکاسی شده

محاسبه شود. این نکته کاملاً مهم است که در عکاسی تبلیغاتی پوشاک صرفه­‌جویی نمی‌­شود، برعکس؛ عکس تبلیغاتی پوشاک ضعیف برای برند پوشاک کاملاً گران تمام می­‌شود و خسارت دارد.

چگونه برای عکاسی تبلیغاتی پوشاک موفق برنامه ریزی کنیم؟

اگر برای پروژه‌­ی عکاسی تبلیغات پوشاک چند مرحله­‌ی مدون در نظر بگیریم، این مراحل می­‌توانند به این ترتیب باشند:

 1. تولید محصولات در تنوع مورد نظر
 2. لیست کردن محصولاتی که قرار است عکاسی شوند و طبقه بندی آنها بر اساس معیارهای زیر انجام می­‌شود :
  • دسته­ بندی نوع: لباس، کفش، کیف اکسسوری
  • زیر دسته: پیراهن، دامن، شلوار، لباس ورزش، لباس خانه
  • رنگ
  • سایز
  • نحوه‌­ی آماده­‌سازی برای عکاسی
  • پوزیشن عکاسی: استفاده از مانکن نامرئی، آویزان کردن، چینش روی سطح
  • رنگ پس­ زمینه­‌ی مورد نیاز
  • تعداد، زاویه و کادراژ عکس‌­ها
 1. پیدا کردن اعضای دیگر تیم برای عکاسی مانند مدل­‌ها، آرایشگرها، ایده‌­پردازان و کارگردانان
 2. مشورت با تیم و تعیین نهایی تم و ساختن مجموعه منابع
 3. پیدا کردن لوکیشن
 4. برنامه‌­ریزی برای روز یا روزهای عکاسی
 5. ادیت عکس‌­ها
 6. انتشار عکس­‌های تبلیغاتی در بستر مناسب

عکاس ثابت طرف قرارداد در عکاسی تبلیغاتی پوشاک

هیچ اشکالی ندارد اگر یک تولیدکننده­‌ی پوشاک از سبک کاری یک عکاس تبلیغاتی برای یک برند پوشاک خوشمان آمده آن عکاس را برای محصولات خود رزرو کنیم. این اتفاق کپی­ کاری نیست؛ بلکه آن عکاس می­‌تواند با تجربه­‌ی خود و البته مشورت با ما که تولیدکننده باشیم، مشخصه­‌ی مثبت ویژه­ پوشاک ما را بیرون بکشد و آن را در عکس ­هایش نشان دهد.

همانطور که گفته شد، کمتر پیش می‌­آید تا یک برند شناخته شده‌­ی پوشاک عکاسان مخصوص به خود را نداشته باشد به همین دلیل اگر یک عکاس و یک استودیو عکاسی صنعتی مناسب پیدا کردیم، می­‌توانیم با همان عکس یک رابطه­‌ی کاری ثابت بسازیم. در این صورت هم در وقت صرفه­‌جویی کرده‌­ایم، هم این عکاس می‌تواند به مرور زمان بیشتر با شخصیت کاری ما آشنا شود و عکس­ های تبلیغاتی را مطابق با همان شخصیت بگیرد. همچنین که در این صورت همه­‌ی عکس­ های محصولات یک­ شکل و یونیفرم و حداقل نزدیک به هم در می­‌آیند و وحدت خود را حفظ می­‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید