بلاگ

تجهیزات لازم عکاسی تبلیغاتی

تجهیزات لازم برای عکاسی تبلیغاتی کدامند؟

در مقالات پیشین درباره اینکه عکاسی تبلیغاتی چیست و با چه هدفی صورت می‌گیرد صحبت کردیم. حال قصد داریم تا تجهیزات لازم برای این سبک از عکاسی تجاری را مورد بررسی قرار دهیم.

از آنجایی که عکاسی تبلیغاتی به دنبال بالاتر بردن جایگاه محصول در چشم مخاطب است، به ابزار مختلفی برای شگردهای زیباسازی خود نیاز دارد. این ابزار، از ابزار تخصصی و پیشرفته­­‌ی خود عکاسی هستند، تا ابزارهای فنی برای نصب و نگهداری تجهیزات و برق و گرما و سرما.

تجهیزات و وسایل­ لازم برای انجام عکاسی تبلیغاتی

دوربین:

مسلماً یکی از اصلی‌­ترین وسایل کار عکاسی، دوربین و لنز مناسب آن است. عکاسی تبلیغاتی، از آنجایی که با اجسام و محصولاتی در ابعاد مختلفی روبه­ رو است، عکس ­هایشان بسترهای مختلفی برای نشان دادن می‌طلبند، از همین رو به دوربین­‌ها و لنزهای متعدد و متنوعی احتیاج دارد.

قطع دوربین یکی از مهم ترین معیارهای تعیین اندازه­‌ی عکس چاپ شده­‌ی نهایی است. پس عکاس تبلیغاتی قبل از شروع انجام پروژه­، نسبت به اینکه عکس نهایی برای چه کسی و چه محلی گرفته می‌شود آگاه است و با همان نسبت دوربین و لنز خود را تعیین می­‌کند. به جز دوربین­‌های دیجیتال در قطع‌های محدود، دوربین‌های آنالوگ­ هم هستند که قطع به مراتب بزرگتری در اختیار عکاس می­‌گذارند و عکاس بعد از عکاسی، می­‌تواند نگاتیو را اسکن کند و روی همان فایل کار کند و آن را تحویل دهد.

وسایل نورپردازی و شکل­ دهنده­ های نور:

اهمیت نورپردازی در عکاسی­ صنعتی و تجاری انکار نشدنی است. به خصوص در عکاسی تبلیغاتی، نور و بازتاب­های آن، آثاری را روی جسم و محصول به وجود می­‌آورد که باید کاملاً تحت کنترل عکاس تبلیغاتی باشند. یکی از چالش­های اصلی عکاس تبلیغاتی علاوه بر زیبا نشان دادن محصول مورد نظر، معقول و واقعی نشان دادن آن و نشان دادن آن مطابق جنس و شکل خود است. در نتیجه عکاس تبلیغاتی باید به جنس محصول مورد نظر تا حد امکان وفادار بماند.

چنین چیزهایی با نورپردازی و ابزارهای کنترل­‌کننده­‌ی نور عملی می­‌شوند. داشتن چراغ‌­های عکاسی به تنهایی، امکاناتی لازم است، اما کافی نیست. چراغ­های عکاسی در دو نوع ثابت و لحظه­‌ای، در قدرت­‌های مختلفی قابل تهیه هستند و می­‌توانند به چینش­ های مختلف دور سوژه قرار بگیرند و برای اجرای هر نورپردازی مد نظر عکاس، به سوژه­‌ی مورد نظر نور بدهند. اما برای کنترل شدت، جهت و کیفیت نور، لازم است که از ابزارهایی با نام شکل­ دهنده­‌های نور استفاده کرد.

چنین ابزارهایی، روی چراغ­های عکاسی سوار می­‌شوند یا در مسیر نور قرار می­‌گیرند و مشخصات نور خروجی از سمت چراغ را تغییر می­‌دهند. وسایلی مانند:

 • سافت باکس­ ها
 • چترها
 • رفلکتورها
 • اسنوت­ ها
 • کاسه­ ها
 • زنبوری­ ها
 • گریدها (grid)
 • بیوتی دیش­‌ها
 • بارن­ دورها (barn door) یا شیدرها
 • میز نور
 • خیمه­

از همین موارد هستند که شدت، جهت و کیفیت نور را تغییر می‌­دهند.

سایر تجهیزات برای عکاسی تبلیغاتی

 • پس ­زمینه‌­ها در رنگ­‌ها و سایزهای مختلف
 • کنترل­ های حرکت ­دهنده­‌ی پس ­زمینه­‌ها
 • نورسنج­ ها
 • باطری ها
 • گریپ­ ها
 • شارژرها
 • سه­ پایه­‌ها
 • فیلترها
 • لامپ­ های زاپاس چراغ­‌ها
 • کارت­‌های حافظه
 • کارتخوان­‌ها یا رم ریدرها

تجهیزات جانبی غیر عکاسی برای عکاسی تبلیغاتی

علاوه بر همه‌­ی تجهیزاتی که مختص کار عکس­برداری هستند، وسایل دیگری هم برای عکاسی تبلیغاتی نیاز است که ممکن است در نظر اول به چشم نیاید. اصولاً برای عکاسی تبلیغاتی به نگهداری حجم بالایی از وسایل نیاز است. اتصالات عجیب و غیرمعمول در جایی میان زمین و هوا، نگه داشتن صفحات و ثابت نگه داشتن سوژه­‌های حساس، همگی به ابزارهای ریز و درشت احتیاج دارند. بنابراین هرگونه وسیله­‌ای که به عنوان نگهدارنده عمل می­‌کنند می­‌توانند جزئی از تجهیزات عکاسی تبلیغاتی باشند: انواع پایه­‌ها، گیره­‌ها، چسب­‌ها.

دسترسی راحت به برق، دسترسی به ارتفاعات بلند، تنظیم کردن دمای محیط برای آسیب نرسیدن به چراغ­‌ها و ابزارها و انتقال و ویرایش عکس­های تبلیغاتی هم کارهایی هستند که ابزارهای مختص به خود را می­‌طلبند و مجموعه تجهیزات عکاسی تبلیغاتی را گسترده‌­تر می­‌کنند.

محل عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی، بسته به دشواری عکاسی محصول و اندازه­‌ی آن، هم می­‌تواند در یک فضای کوچک غیر استودیویی با ابزارهای دم دستی و ساخته­‌ی دست خود عکاس پیش برود، هم اینکه می­‌تواند در یک استودیوی حرفه­‌ای عکاسی انجام شود.

استودیوی عکاسی تبلیغاتی

یک استودیوی حرفه­‌ای و تخصصی عکاسی تبلیغاتی، از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

 • بخش اول که محل صحنه پردازی و عکس­برداری است
 • بخش دوم که محل نگهداری ابزار و تجهیزات، ادیت و رفت و آمد است. بخش عکس­برداری به دلایل مختلفی از بخش دیگر جدا و ایزوله شده است. یکی از اصلی ­ترین این دلایل، حفظ تمیزی محل صحنه‌­پردازی است.

در این بخش از استودیوی عکاسی تبلیغاتی، زمین و دیوارها  سه وجه اتاق به رنگ سفید رنگ آمیزی شده­‌اند تا پس­ زمینه­‌ای مناسب برای عکس­ های تبلیغاتی ایجاد کنند. رفت و آمد و حرکت روی این بخش به خصوص استودیو، یا با دمپایی تمیز، یا با کاور کفش انجام می­‌شود تا هیچ کثیفی و آلودگی­‌ای روی سطح سفید ایجاد لکه نکند.

همچنین که فون‌­هایی در ابعاد بزرگ، به عنوان بک ­گراند عکاسی در استودیو قرار دارند. این فون­ ها پارچه­‌هایی بزرگ در رنگ­هایی اکثراً خنثی مثل سفید، خاکستری­ و مشکی هستند و به عنوان پس زمینه‌ی عکس­ ها پشت سوژه­‌ها قرار می­‌گیرند. فون­‌های عکاسی می­‌توانند به وسیله­‌ی پایه­ فون در جای خود ثابت شوند، یا به صورت رول پشت هم قرار بگیرند و به وسیله­‌ی کنترل، با چرخش میله­‌ی نگهدارنده بالا و پایین شوند. به این کل عکاس می­‌تواند کاملاً سریع پس­ زمینه­‌ی خود را عوض کند. این فون­‌ها آنقدر عریض و طویل هستند تا مدل­‌های زنده برای عکاسی تبلیغاتی مانند پوشاک و مد هم بتوانند روی آن بایستند و پوز بگیرند.

انجام عکاسی تبلیغاتی در جایی غیر از استودیوی حرفه‌­ای

به شرط اینکه محصول تحت تبلیغ در فضای موجود جا بگیرد و عکاسی از آن به تجهیزات خیلی حرفه­‌ای احتیاج نداشته باشد، می­‌شود بعضی از عکس ­های تبلیغاتی را هم درون فضایی غیر از استودیو و با وسایلی دست ­ساز گرفت. قطعاً همه­‌ی عکاسان تبلیغاتی توانایی مالی این را ندارند که وسیله­‌ی حرفه‌ای مخصوص هر کار را بخرند. به همین دلیل از خود خلاقیت و خودکفایی نشان می­‌دهند و خیلی از ابزارهای خود را مانند لایت باکس، خیمه، رفلکتور و مواردی دیگر خودشان تولید می­‌کنند.

بنابراین برای عکاسی تبلیغاتی و یا حتی تهیه تیزر تبلیغاتی همیشه نیازی به استودیوی مجهز نیست. می­‌شود هر مکانی را با آرایش نورها، برای نورپردازی و عکاسی به یک سوژه آماده کرد. به عنوان مثالی مشهودتر، برای انجام عکاسی تبلیغاتی از محصولات کوچک­تر می­‌شود از خیمه­‌ی عکاسی استفاده کرد که فضای استودیو را در یک محیط خیلی خیلی کوچک­تر بازسازی می­‌کند و نور ملایمی به سوژه می­‌دهد. این وسیله این امکان را می­‌دهد که عکاسی در هر جایی و هر فضایی انجام شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید