بلاگ

تبلیغات کلیکی یا ppc

تبلیغات کلیکی یا ppc چیست ؟

تبلیغات کلیکی چه معنایی دارد؟

اگر تا به حال اسم تبلیغات کلیکی را شنیده اید و نسبت به آن کنجکاو هستید و می خواهید از این شیوه ی مارکتینگ برای کسب و کار خود استفاده کنید اما چیز زیادی درباره ی آن نمیدانید در جای درستی قرار دارید! این متن به معرفی تبلیغات کلیکی و نحوه ی کار کردن آن می پردازد.

تبلیغات کلیکی در زبان انگلیسی با PPC تعریف می شود که مخفف Pay Per Click است. همین نام کامل، می تواند به شما پیش زمینه ای از چیستی و نحوه ی کار آن بدهد. PPC شیوهای از بازاریابی اینترنتی است که در آن تبلیغ کنندگان به ازای هر کلیکی که روی تبلیغشان می شود مبلغی به پلتفرمی که در آن تبلیغ انجام شده پرداخت می کنند.

به این شکل که آگهی تبلیغاتی روی سایت ها و موتورهای جستوجوگر قرار گرفته و هر کلیک انجام گرفته روی آن به معنی این است که تبلیغ مؤثر واقع شده. قرارگیری صرف محتواهای تبلیغاتی و آگهی ها روی سایت به معنی تبلیغ کردن نیست. بنابراین فردی که سفارش تبلیغ داده است فقط هزینه ای معادل هر کلیک را پرداخت می کند. اگر هیچ کلیکی روی این تبلیغ نشود، سفارش دهنده هم موظف به پرداخت هزینه نیست.

این شیوه اساساً به معنی خرید بازدید برای سایت شما است تا اینکه بخواهد تلاشی در راستای به دست آوردن همان بازدیدها به صورت ارگانیک، درونی و مستقل باشد.

از خصوصیات تبلیغات کلیکی به طور خلاصه می توان به مقرون به صرفه بودن، هدفمند بودن، قابل ارزیابی و تحلیل بودن سریع بودن اشاره کرد.

تبلیغات کلیکی در موتورهای جست و جوگر چگونه انجام می شود؟

انواع مختلفی از تبلیغات کلیکی وجو دارد، به طور مثال آگهی ها و بنرهایی که در سایتها نشان داده می شوند. اما تبلیغات در موتورهای جستوجوگر یکی از معروفترین و مرسوم ترین شکل های آن هستند. این شیوه به تبلیغ کنندگان کمک می کند تا هنگامی که کاربری کلماتی کلیدی مرتبط با حوزه ی کاری آنها را در موتورهای جستوجوگر جست و جو میکند، لینک تبلیغشان را پیش چشم کاربر قرار دهند. 

این نوع تبلیغات هنگامی که مردم به صورت آنلاین در موتورهای جست و جوگر مانند گوگل دنبال چیزی می گردند ظاهر می شود، به خصوص زمانی که سرچی با محتوای تجاری دارند. این به این معنا است که آنها دارند دنبال چیزی برای خرید می گردند و آن می تواند هر چیزی در قالب خدمات یا کالا باشد. 

به عنوان مثال، اگر یک سایت ارائه دهنده ی خدمات مارکتینگ به دنبال کلمات کلیدی «نرما فزار مدیریت تبلیغات کلیکی» یا «گرفتن engagement بیشتر در فیسبوک» در یک موتور جستوجوگر مانند گوگل تبلیغات خود را ارائه دهد، احتمالاً با سرچ کردن چنین کلید واژه هایی در گوگل، تبلیغ و به دنبال آن صفحه ی مرتبط سایتشان بالا می آید. 

هر زمانی که روی تبلیغ آنها کلیک شود و بازدیدکنندهای به سایتشان وارد شود، آنها باید به موتور جست و جوگر که در اینجا گوگل است مبلغی مختصر بپردازند. وقتی که تبلیغات کلیکی درست کار کند، بحث بر سر هزینه اش بیهوده و بی اهمیت به نظر میرسد. چرا که یک بازدید بیشتر از هزینه ای که برایش می پردازید اهمیت دارد. به بیانی دیگر، اگر ۵ هزار تومان برای هر کلیک بپردازیم و این کلیک منجر به فروشی ۵۰۰ هزارتومانی شود، به این شکل سایت ما سودی قابل توجه کرده است.

برای موفق شدن در کمپین PPC کارهای زیادی لازم است: تحقیق در مورد کلمات کلیدی و انتخاب بهترین آنها، سازمانده ی آن کلمات کلیدی در کمپین ها و گروه های تبلیغاتی و تنظیم کردن لندینگ پیج هایی که به تبلیغات کلیکی لینک شده اند. 

موتورهای جستوجوگر به تبلیغ کنندگانی که بتوانند کمپین های تبلیغات کلیکی مطرح و هوشمندانه بسازند، با گرفتن هزینه ای کمتر به ازای هر کلیک پاداش می دهد. اگر تبلیغات و لندینگ پیجهای شما برای کاربران مفید و راضی کننده باشند، گوگل به ازای هر کلیک مبلغ کمتری از شما خواهد گرفت و باعث رسیدن سود بیشتری به کسب و کار شما خواهد شد.  بنابراین اگر می خواهید شروع به استفاده از تبلیغات کلیکی کنید، مهم است که یاد بگیرید چگونه آن را درست انجام دهید.  

تبلیغ کلیکی چگونه انجام می شود؟

در رابطه با تبلیغات کلیکی درون موتورهای جست و جوگر، تبلیغ کنندگان نمی توانند به راحتی مقدار بیشتری هزینه دهند تا اطمینان حاصل کنند که تبلیغ آنها بیشتر و برجسته تر از تبلیغات رقبایشان نشان داده خواهد شد. در مقابل، گوگل و دیگر موتورهای جست و جو خودشان بر حسب میزان ارتباط و سنخیت تبلیغ با محتوای سرچ شده، تبلیغات را در معرض دید قرار می دهند. 

این سیستم بر اساس پیشنهاد به تعدادی کلمه و عبارت کار می کند که ما از آن کلمات و عبارات با نام کلمات کلیدی یاد می کنیم. تصور کنید که شما محصولات کمپینگ ارائه می دهید و یکی از کاربران دنبال یکی از محصولات مربوط به حوزهی کاری شما مانند کیسه خواب، اجاق مسافرتی و یا چادر است. او ممکن است عبارت «تجهیزات کمپینگ» را وارد کند و یا ممکن است دنبال خود کلمات مورد نظرش بگردد. بنابراین میتواند منجر به نشان داده شدن آگهی شما شود.

زمانی که کاربر جست و جوی خود را انجام می دهد، موتور جست و جوگر کار خود را انجام داده و محاسباتی الگوریتمی را انجام می دهد که آگهی ها بر اساس آن چیده شده اند. این موضوع تعیین میکند که کدام آگهی ها توسط کدام تبلیغ کنندگان به چه شکلی نشان داده شوند. 

از آنجایی که شما باید برای هر کلیک انجام شده روی آگهی خود مبلغی پرداخت کنید، لازم است روی کلماتی کلیدیای سرمایه گذاری کنید که به کسب و کار شما مربوط است. بنابراین می توانید مطمئن باشید که از در قبال هزینه ای که کردید ترافیک خواهید گرفت.  

موفقیت در تبلیغات کلیکی به چه عواملی بستگی دارد؟

اجرای بازاریابی با تبلیغات کلیکی از طریق تبلیغات گوگل مشخصاً باارزش است، چرا که گوگل حجم بسیاری بالایی از ترافیک را به خود اختصاص می دهد و بنابراین می تواند کلیک های بسیاری را به سوی تبلیغ شما بکشاند. تعداد دفعاتی که تبلیغ شما نشان داده می شود بستگی به نوع کلمات کلیدیای که انتخاب کرده اید و ارتباط آنها با موضوع سرچ دارد. اما در عین حال فاکتورهای دیگری هم هستند که می توانند در موفیقت تبلیغات کلیدی مؤثر باشند و با تمرکز بر آنها موفقیت بیشتری نصیب کمپین تبلیغاتی کلیکی خواهد شد:

  • ارتباط کلمات کلیدی
  • کیفیت صفحات لندینگ سایت شما
  • رتبه ی سایت شما در کوگل
  • خلاقیت در تولید محتوای تبلیغ نشان داده شده 

پیدا کردن کلمات کلیدی برای تبلیغات کلیدی چگونه باید انجام شود؟

گشتن به دنبال کلمات کلیدی برای PPC می تواند به طرز حیرت آوری زمان بر باشد و وقت بگیرد، اما به همان اندازه به طرز شگفت انگیزی مهم است. تمام کمپین تبلیغات کلیدی شما بر اساس کلمات کلیدی بنا شده و حول آن میگردد و موفق ترین تبلیغ کنندگان در گوگل هم همچنان در حال گسترش دادن و بازیابی کلمات کلیدی خود هستند. اگر تنها برای یک بار تحقیق درباره ی کلمات کلیدی را انجام داده باشید، زمان ایجاد کردن کمپین تبلیغاتی خود برای اولین بار احتمالاً صدها کلمه ی کلیدی از هزاران کلمات کلیدی ارزشمند، مرتبط و طولانی را فراموش کرده اید که می توانستند ترافیک بالایی را به سمت سایتتان هدایت کنند. 

بنابراین یک لیست کلمات کلیدی مناسب باید:

مرتبط باشد: قطعاً شما نمی خواهید برای ترافیکی پول بدهید که هیچ ربطی به کسب و کار شما ندارد. در عوض می خواهید کلمات کلیدی هدفمندی را پیدا کنید که به نرخ کلیک های بیشتری منجر شود، سودآوری بالایی داشته باشد و هزینه ی مؤثری برای هر کلیک داشته باشد. این به آن معنی است که کلمات کلیدیای را که پیشنهاد می دهید کاملاً به خدمت یا کالایی که در تبلیغات خود پیشنهاد می دهید مرتبط باشد.

کامل و تمام عیار باشد: تحقیق در مورد کلمات کلیدی شما نه تنها باید شامل کلمات کلیدی مرسوم و مشهوری باشد که به طور مداوم سرچ می شوند، بلکه باید شامل کلمات کلیدی طولانیتر که از چندین کلمه تشکیل شدهاند و یک عبارت را می سازند هم باشند. کلمات کلیدی طولانی مشخصتر و واضحتر هستند و کمتر رواج دارند اما اکثر ترافیک سایت حاصل از سرچ را همین کلمات کلیدی به وجود میآورند. علاوه بر این، رقابت کمتری بر سر آنها وجود دارد برای همین ارزانتر هستند.

مکرر باشد: تبلیغاتی کلیکی کاری تکراری است. شما مدام می خواهید که کمپین خود را بازتعریف کنید و گسترش دهید و محیطی بسازید که در آن لیست کلمات کلیدیتان به صورت متداوم در حال رشد و به روز شدن است. 

مدیریت بهتر کمپین تبلیغات کلیدی چگونه انجام می شود؟

زمانی که کمپین خود را ساختید، نیاز به مدیریت آن دارید تا مطمئن شوید به مسیر درست خود ادامه می دهد. در حقیقت، فعالیت منظم یکی از بهترین معیارهایی است که معادل پیشگویی موفقیت است. شما باید متداوماً عملکرد کمپین تبلیغاتی خود را آنالیز کرده و برای بهینه سازی آن تنظیماتی را که در ادامه نام برده میشود اعمال کنید:

  • اضافه کردن کلید واژه ها به تبلیغات کلیکی: دسترسی به تبلیغات کلیکی خود را با اضافه کردن کلمات کلیدی بییشتری که به کسب و کارتان مربوط هستند افزایش دهید.
  • اضافه کردن کلمات کلیدی منفی: میتوانید عبارات و کلمات خنثی را هم به جای کلمات منفی به لیست کلمات کلیدی خود اضافه کنید و هزینه های اضافی و هدر رفته را کاهش دهید. 
  • جدا کردن گروه های تبلیغاتی: نرخ کلیک و میزان کیفیت را با تقسیم کردن کمپین به گروههای تبلیغاتی کوچکتر، متمرکزتر و تخصصیتر افزایش دهید، چرا که این کار باعث میشود به صورت هدفمندتری محتوای تبلیغ و صفحه ی لندینگ لینک شده به آن را تدوین کنید. 
  • مرور هزینه های تبلیغات کلیکی: کلمات کلیدی گران و ناکارآمد را اگر غیر ضروری هستند از لیست خود حذف کنید.
  • تصحیح و بهینه سازی صفحات لندینگ: محتوا و عبارات فراخوان عمل (call to action) صفحات لندینگ خود را تدوین کنید و عملکرد آن را با یک بررسی کوچک بررسی کنید. تمام ترافیک را به یک صفحه ی تک در سایت نفرستید. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید