بلاگ

تبلیغات مؤثر در اینستاگرام

تبلیغات مؤثر در اینستاگرام چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

بازاریابی و تبلیغات در اینستاگرام

راه­ های زیادی برای تبلیغ در اینستاگرام وجود دارد و اگر بخواهیم واقع‌­بین باشیم همه‌­ی آنها جوابگو هستند و نتیجه می­‌دهند. اما باید این را در نظر گرفت که تا چه میزان موفقیت در تبلیغات ( Advertising ) در پلتفرمی مانند اینستاگرام مد نظر است و موفقیت یک تبلیغ مؤثر در چه قالبی تعریف می­‌شود؟ همچنین که تبلیغات اینستاگرام به شرایط محیطی از جمله بودجه و وسعت کسب و کار نیز علاوه بر هدف انجام تبلیغ بستگی دارد.

به طور مثال بخش عظیمی از بازاریابی اینستاگرامی وابسته به اینفلوئنسرها و سلبریتی­‌ها است. چنین تبلیغاتی که تخت عنوان اینفلوئنسرمارکتینگ تعریف می­شود، در قاموس یک کسب و کار نوپای مختصر نمی­‌گنجد و این نوع تبلیغ بیشتر برای کسب و کارهایی که به جایگاه نسبتاً محکم و ثابتی رسیده‌­اند مناسب است. در عین حال که تبلیغ از طریق خود اینستاگرام هم انجام می­شود. به این معنی که اینستاگرام به خودی خود اسپانسر یک برند شده و محصول یا خدمت آن را در ازای یک مبلغ مشخص در قالب پروموشن تبلیغ می­‌کند؛ که چنین گزینه­‌ای برای افراد ساکن ایران محدودیت دارد.

علاوه بر این، می­‌توان بدون انجام تبلیغی از یک حساب دیگر یا خود اینستاگرام، با رعایت الگوریتم­‌های اینستاگرام و فعال نگه داشتن صفحه و دقت به تمام داده­‌ها و کمک گرفتن از ابزارهای کمکی، بازاریابی اینستاگرامی را پیش برد. اما به هر حال تمرکز این متن روی انجام تبلیغات در فضای پلتفرم اینستاگرام قرار دارد و بعد از تعریف کردن معنای اثرگذاری، به دنبال معرفی یک تبلیغ مؤثر در این فضا است.

تبلیغات مؤثر در اینستاگرام چگونه باید تعریف شود؟

می­توان با اطمینان گفت که میزان اثرگذاری هر تبلیغی بسته به هدف آن کسب و کار تبلیغ شونده تعیین می­شود. به این معنا که اگر هدف شما از تبلیغات درون اینستاگرام افزایش ترافیک و بازدید سایت است، در همان پلتفرم باید به دنبال آن بگردید و اگر در میزان لایک‌­های صفحه­‌ی اینستاگرامتان تفاوت چندانی حاصل نشد لازم نیست دلسرد شوید.

تصور کنید که یک سایت خدمت‌­رسانی خشکشویی هستید و صفحه‌­ی اینستاگرام شما چندان لب­ریز از عکس­های خوش رنگ و لعاب نیست، اما در ازای آن در پست­های خود به مطالب خیلی کوتاه آموزشی درباره‌­ی نحوه­‌ی نگهداری پوشاک خاص می­پردازید، یا نسبت به پیشنهادات و تخفیف­‌های سفارش­های اینترنتی خود، یا بهبود روند ارسال پوشاک اطلاع‌­رسانی می­کنید و اطلاعاتی از این دست. در این شرایط اگر مشتریان بیشتری به سایت شما سر زده و از خدمات شما استفاده کنند شما به هدف خود رسیده‌­اید، هرچند که لایک­ و کامنت‌­های صفحه­‌ی شما بالا نرود.

معمولاً اهداف تبلیغاتی اینستاگرام در قالب

  • افزایش فروش
  • معرفی یک کسب و کار نوپا
  • افزایش ترافیک سایت
  • افزایش میزان حضور مشتری در فروشگاه­
  • افزایش فالوئرهای اینستاگرام و کسب مشتری­‌های علاقه‌­مند
  • افزایش میزان نصب اپلیکیشن
  • افزایش میزان reach اینستاگرام یا دسترسی کاربران به محتواها
  • ارتباط برقرار کردن با مخاطبان به هدف به کارگیری نظر آنها و پاسخ‌­دهی به سؤالات و جلب حمایت آنها
  • افزایش تعداد بازدید ویدیو
  • افزایش engagement که در قالب لایک، کامنت، به اشتراک‌­گذاری و ذخیره‌­ی پست‌­های اینستاگرام

و چنین موضوعاتی تعریف می­‌شود. بنابراین نمی‌­توان برای همه­‌ی تبلیغات نسخه‌­ای ثابت نوشت، اما نزدیک­ شدن به هدف، قطعاً یکی از معیارهای اصلی تبلیغ مؤثر است. کما اینکه ممکن است شما بعد از یک تبلیغ فالوئرهای جدید بالایی پیدا کنید اما با یک اقدام نامناسب در چند هفته­‌ی بعد آنها را از دست بدهید و ریزش فالوئر داشته باشید.

برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی نیاز به برنامه‌­ی مدون و راهبردهای تنظیم شده دارید که در قالب استراتژی تبلیغات تعریف می­شود. بنابراین اولین ویژگی­ مهم تبلیغات مؤثر، داشتن استراتژی تبلیغات تدوین شده در کمپین تبلیغاتی است.

۱. برای تبلیغات خود از استراتژی کمپین تبلیغات برند خود پیروی کنید.

برنامه‌­ریزی برای زمان­بندی و بودجه و ترتیب کارها، تقسیم وظایف، تعیین راه و روش مجرای ارتباطی، روابط عمومی، تحلیل رفتار رقبا، تولید محتوا، ارزیابی عملکرد و بسیاری از اعمال دیگر، کارهایی هستند که در یک کمپین تبلیغاتی انجام می­‌شوند. به خصوص که تبلیغات در اینستاگرام به شدت به میزان بودجه بستگی دارد و هر کسب و کار می­‌تواند بسته به داشته‌­های خود از روش­‌های گوناگون تبلیغاتی در این شبکه­‌ی اجتماعی استفاده کند.

در این حالت اینستاگرام فقط یک پلتفرم دیگر مانند هر پلتفرم دیگری به منظور بازاریابی است. با اینستاگرام نباید مانند یک فضای بسته‌­بندی شده­ ی مجزا رفتار کرد. در مقابل، بهتر است برای تولید محتوا به استراتژی بازاریابی کلی برند خود وفادار بمانید. تبلیغات به خودی خود باید از فرضیات بنیادین برند شما حمایت کنند. همچنین در نظر داشته باشید که چگونه تبلیغات اینستاگرامی عملکرد دیگر شبکه­‌های اجتماعی­تان را هم بهبود داده یا تکمیل می­‌کنند.

۲. کاری کنید که تبلیغاتتان شبیه به تبلیغ به نظر نیاید

اگر به دنبال افزایش نرخ تعامل کاربران و درگیری آنها با محتواهایتان هستید و می­‌خواهید لینک تبلیغات شما نرخ کلیک بیشتری داشته باشد، پس تبلیغ خود را از شکل و شمایل یک تبلیغ دور نگه دارید.

مخاطبان شما به پست­‌های معمولی و طبیعی خیلی بیشتر از پست­های تبلیغاتی پر قیل و قال که واضحاً در حال تبلیغ چیزی هستند واکنش نشان خواهند داد. در این راستا می­‌توانید از حضور انسان در عکس­‌ها و فیلم­‌هایتان کمک بگیرید؛ چرا که تصاویری که شامل صورت انسان هستند نسبت به دیگر محتواها  ۳۸% لایک­های بیشتری می­‌گیرند! بنابراین حضور انسان یک عامل کلیدی حیاتی محسوب می­شود.

مطمئن شوید که طرفدارانتان این احساس را نداشته باشند که گویی شما به طور مداوم سعی دارید چیزی را به آنها بفروشید. البته که بعضی از آنها نسبت به تلاش‌­های بازاریابی کسب و کارها در اینستاگرام حس به خصوصی ندارند و اذیت نمی­‌شوند، اما به هر حال شما باید همچنان در راستای خلق طبیعی­ترین تجربه‌­ها تلاش کنید.  به همین علت لازم است که دقت لازم را هنگام عمل تبلیغ حفظ کنید. زمانی که در حال آماده شدن برای عرضه کردن یک تبلیغ اینستاگرامی جدید هستید، در نظر بگیرید که باید پستی ارزشمند تولید کنید و همچنین باید تم کلی تبلیغات خود را حفظ کنید. به این معنی که محتوای تازه تولید شده از یک خط فکری تبعیت کند تا مشابه تبلیغات قبلی موجود در اینستاگرام باشد. در نظر گرفتن یک تم یا حال و هوای مشخص، انتقال میان انواع تبلیغات را نرم­تر و ملموس­تر خواهد کرد.

کم کردن سایه‌­ی برندینگ و حضور پررنگ نام تجاری شما شاید از ماهیت فروشی بودن پست­‌های شما بکاهد و آنها را طبیعی‌­تر جلوه دهد. علاوه بر این، باید به یاد داشته باشید که اینستاگرام یک پلتفرم با محتوای بصری است، بنابراین نمی‌­توانید نقش تصاویر باکیفیت و حرف‌ه­ای -چه در قالب عکس و چه در قالب تصویرسازی و گرافیک و چه در قالب ویدیو- را نادیده بگیرید. در همین راستای کوتاه کردن متن و توجه هرچه بیشتر به تصویر توصیه می­‌شود.

۳. با زنجیره­‌ی عکس‌­ها سعی در گفتن یک داستان داشته باشید

شما در تبلیغات اینستاگرام با یک تک عکس گیر نیفتاده اید و انتخاب­‌های متنوعی دارید. در واقع پلتفرم اینستاگرام مانند یک کاروسل و گردونه است و آن هم به این معنا است که می‌­توانید در بارگزاری تصاویر در اینستاگرام دست و دلباز باشید و تصاویر بیشتری را پیس چشم طرفداران خود بگذارید.

اگر در حال تلاش برای فروختن یک کالا یا یک خدمت هستید، در محتواها داستان‌­بافی کنید تا آن را جذاب­تر و دلنشین‌­تر جلوه دهید. از این داستانی که در تصاویر گیرنده‌­ی شما وجود دارد، می­توانید به عنوان یک طعمه استفاده کنید تا مخاطبان را به دست بیاورید. تصاویری که نه تنها بهترین بخش برند شما را برجسته می‌­کنند بلکه به شکلی معنادار با مخاطبان شما ارتباط می‌­سازند. صرفاً تصاویر محصولات را پست نکنید، از تصاویری استفاده کنید که تجربه­‌ی استفاده از خدمات یا کالاهای شما را بازنمایی می­‌کنند و معرف احساسی هستند که اگر مردم از آنها استفاده کنند خواهند داشت.

با این قابلیت کاروسلی اینستاگرام، می­توانید ارتباطی میان تمام قاب­‌ها برقرار کنید، داستانی بسازید و به طرز ماهرانه‌­ای میزان فروش خود را از طریق این تبلیغات افزایش دهید.

۴. مشخص کنید که دقیقاً مخاطب را به چه چیزی دعوت کرده‌­اید و از او چه می­‌خواهید

شما قبل از تبلیغ، آنچه را که بعد از انجام تبلیغات در دسترس همه قرار می­گیرد آماده‌­ی دیده شدن می‌­کنید. به این معنی که پست‌­های باکیفیت، هایلایت­‌های مرتب، اطلاعات اولیه‌­ی واضح، معرفی ممختصر و مفید خودتان و موارد دیگر را برای دیده شدن آماده کرده اید. همه چیز تحت قالب یک ویترین آراسته و کامل آماده است تا فقط مخاطب و مشتری آن را مشاهده کند. در واقع اگر محتوای داخل خود صفحه‌­ی اینستاگرام مخاطب را با خود درگیری نکند و چیزی برای ارائه نداشته باشد، همه‌­ی تدارکات دیده شده برای تبلیغات زیر سؤال می‌­روند و نتیجه‌­ای نه چندان کارآمد می­‌دهند.

آنچه که گفته شد مرحله‌­ی قبل از تبلیغات است. هنگام انجام تبلیغات نیز، هرآنچه که به عنوان تبلیغ از سمت شما به یک مخاطب رسیده باید در دعوت­‌کننده­‌ترین حالت ممکن باشد. نوع محتوا که در اینستاگرام قالب­‌های مختلف بصری مانند عکس، اینفوگرافیک، تصویرسازی، ویدئو، انیمیشن به شکل پست یا استوری ارائه می­‌شود، لازم است ترغیب­ترین حالت ممکن خود را داشته باشد. علاوه بر این، کپشن و نوشته‌­ای که آن را همراهی می ­کند نیز باید مشوق وارد شدن کاربران به لینکی که شما می­‌خواهید باشد. در واقع باید طوری تبلیغ را تنظیم کنید که کاربر به همان سمتی که مدنظر شما است هدایت شود و کاری را انجام دهد که باب میل شماست.

برای آنکه مخاطب به همان مسیری که مد نظر شماست هدایت شود لازم است اطلاعات درون تبلیغ به صورت واضح در دسترس او قرار گیرد. در این صورت او نه با یک تبلیغ میان هزاران تبلیغ دیگری که هر روز در اینستاگرام می‌بیند، بلکه با یک صفحه مواجه است که ممکن است نیاز او را برطرف کند. برای همین پیش خود گمان خواهد کرد که شاید این تبلیغ به دردش بخورد.

به همین ترتیب، هنگامی که مخاطب وارد صفحه‌­ی شما شود، نباید دنبال چیزی بگردد تا کشف کند با چه نوع محصول یا خدماتی روبه‌­رو است. اگر با صفحه‌­ی شما ارتباط برقرا کند و درگیر شود، در نهایت شما را دنبال خواهد کرد.

۵. تمام امکانات موجود و رایگان درون اینستاگرام را در تبلیغات به کار بگیرید

هشتگ‌­ها: هشتگ­‌ها از امکاناتی هستند که می­‌توانند جامعه‌­ای مختص یک کسب و کار ایجاد کنند و مزیت فوق­العاده‌­ی آنها این است که در فضایی خارج از اینستاگرام مانند توییتر و پینترست هم کاربرد دارند و آنجا هم می‌توانند معرف یک برند باشند. هشتگ­‌هایی را که از کلمات کلیدی گلچین کرده‌­اید به تعداد مناسب ونه خیلی زیاد در کپشن تبلیغ خود قرار دهید.

Insight: insight یک قابلیت رایگان تحلیل محتوا و تحلیل رفتار کاربر است که درون خود اینستاگرام قرار دارد و شما می‌­توانید بعد از اتمام تبلیغات با مشاهده­ی آن، نتیجه‌­ی تبلیغات خود را ارزیابی کنید.

Paid partnership: این گزینه، به شما این امکان را می­دهد که با برندهای مرتبط با حوزه‌­ی خود همکاری کنید و این همکاری را به صورت رسمی در اینستاگرام نشان دهید. در واقع با نمایان شدن این عبارت در بالای پست­ها به ازای لوکیشن، این همکاری به صورت رسمی جلوه داده می‌­شود که در آن دو طرف از این همکاری آگاهی دارند. از این طریق شما جامعه‌­ی مخاطبین خود را افزایش داده­، حلقه‌­ی همکاری با برندهای همراستا با خود را گسترش داده و مخاطبان همکاران خود را هم به سمت خود سوق داده­اید.

۶. همان‌گونه که در عین حال با برند خود تطابق دارید با کاربران اینستاگرام ارتباط برقرار کنید

شما همیشه برای موفق شدن در تبلیغات به دنبال این هستید که بدانید مخاطبان چگونه فکر می­‌کنند. برای همین هم هست که پرسونای مخاطب را در نظر می‌­گیرید. اما الان وقت این است که به این سؤال فکر کنید که چرا آنها در اینستاگرام مشغول هستند؟ چه انگیزه‌­ای از گذراندن وقت در اینستاگرام دارند و می­‌خواهند چه چیزی ببینند؟

اگر می­‌دانید که در برهه‌­ای خاص، یا بر حسب سلیقه‌­ی اکثر مخاطبان احتمالی­تان، آنها مایل هستند تصاویری به خصوص ببینند، همان­ها را پیش چشمشان بگذارید. می­‌توانید از این کار برای جلب توجه اولیه‌­ی آنها استفاده کنید و بعد نام خود را هم به عنوان یک برند که با این موضوع همراه است و همکاری و حمایت می‌­کند بیاورید.

در همین راستا این امکان را دارید که از محتواهایی که توسط خود مشتریان و مخاطبانتان تولید شده استفاده کنید. چنین کاری ارتباط شما را با آنها بهبود داده و اعتماد مخاطبان دیگر را نیز جلب می­کند. چرا که افراد به گفته­‌هایی فردی مانند خودشان خیلی بیشتر از تولیدکنندگان اعتماد دارند.

معیارهای انتخاب صفحه‌­ی تبلیغ­‌کننده: به دنبال صفحات معتبر، مربوط و تخصصی بروید.

معتبر، مربوط و تخصصی سه واژه­ای هستند که برای تبلیغ اینستاگرام استفاده شد. معتبر به این معنا که صفحه­‌ی مورد نظری که قرار است کسب و کار شما را تبلیغ کند، خودش مخاطبان بالایی داشته باشد و این مخاطب بالا فقط به تعداد فالوئرهای آن نیست. شما دنبال صفحات پربازدید هستید تا تبلیغات شما را به مؤثرترین حالت ممکن انجام دهند، اما این بازدید بالا فقط به تعداد فالوئرها بازنمی­‌گردد. البته که تعداد فالوئر بالا یکی از اولین معیارها برای صفحه‌­ای موفق به حساب می‌­آید اما همه چیز به همانجا ختم نمی‌­شود.

یک صفحه­‌ی معتبر باید تعداد engagement هایی متناسب با تعداد فالوئرهایش داشته باشد، یعنی تعداد لایک و کامنتی که ما به عنوان کاربری عادی و نه مدیر پیج آنها را می­بینیم. engagement های دیگری هم به جز لایک و کامنت وجود دارند اما فقط برای خود مدیر یا ادمین پیج قابل دیدن هستند و  ما نمی‌­توانیم آنها را معیار اعتبار صفحه قرار دهیم. معمولاً ۱۶ درصد تعداد فالوئرها، تعداد لایک­های یک پست را تشکیل می‌­دهند. فارغ از این درصد اعلام شده، باید تعداد لایک‌ها و کامنت‌­های صفحه متناسب با تعداد فالوئرها باشد. تعداد لایک و کامنت پایین نشان از تقلبی بودن فالوئرها می‌­دهد.

البته که علاوه بر روبات­هایی که فالوئر جذب می­‌کنند، روبات­هایی برای لایک و کامنت گذاشتن هم وجود دارند. این کامنت­ها متن­هایی از پیش تعیین شده و تکراری هستند، به همین علت تشخصی تقلبی بودن آنها و نوشته شدنشان توسط روبات کار سختی نیست.

دومین معیار گفته شده برای صفحه‌­ای که قرار است کسب و کار شما را تبلیغ کند مربوط بودن حوزه­‌ی کاری آن به حوزه‌­ی کاری شماست. طبیعتاً  یک استارتاپ حوزه‌­ی فرهنگ و هنر نمی‌­تواند موفقیت چندانی در صفحه‌­ای مربوط به تجهیزات جانبی خودرو کسب کند، چرا که ارتباط زیادی بین این دو وجود ندارد. البته در این مورد سن مخاطبان، جنسیت، لوکیشن و علایق آنها هم مؤثر است. یک کسب و کار برای تبلیغ شدن توسط یک صفحه­ اینستاگرام باید به سراغ صفحه­‌ای برود که مکمل آن محسوب شود و مخاطبانی با سلیقه­‌ی مشترک با آنها دارد. در واقع در این حالت حدس زده می­شود که مخاطبان صفحه‌­ی الف، می­‌توانند با تقریب خیلی خوبی به محتوای صفحه‌­ی بهم علاقه داشته باشند. در نتیجه تبلیغات با بالاترین بازده خود انجام می­‌شوند.

سومین ویژگی، تخصصی بودن صفحه­ای است که از محتوای شما در قبال هزینه­ای که پرداخت کرده­اید تبلیغ می­کند. تخصصی بودن یک صفحه حرفه­ای بودن آن را می­رساند. در واقع برای توضیح این صفت، می­توانیم به عکس آن توجه کنیم. صفحه­ای که به صورت تخصصی و متمرکز روی یک موضوع تولید محتوا نمی­کند، ملغمه­ای از محتواهای بی­ربط به نظر می­آید که کسی آن را دنبال نمی­کند، چون دقیقاً نمی­داند که باید در این صفحه به دنبال چه چیزی باشد.

از طرفی اگر هم تعداد فالوئرهای این صفحه به هر نحوی بالا باشند، انتظارات آنها از محتواها کاملاً متفاوت از هم بوده و نمی­توان در عین حال همه­ی آنها را راضی نگه داشت. به همین علت تبلیغ شدن در این صفحه به معنای قرار گیری پیش چشم کسانی از اقشاری مختلف است که نیازها و سلایق یکسان و حتی نزدیک به همی ندارند، بنابراین احتمال اینکه محتوای تبلیغ شده هم باب میل آنها قرا بگیرد کاملاً پایین است.

در نهایت می­تواند گفت همانطور که اطرافیان یک فرد می­توانند در شناخت او مؤثر باشند و به او منزلت بیشتری بدهند یا او را در گروهی خاص عضو کنند، معرفی شدن یک پروژه یا کسب و کار توسط یک صفحه­ی اینستاگرامی هم تا حدودی می­تواند در قضاوت آن دخیل باشد. به این ترتیب فارغ از محتوا و شکل ارائه­ی تبلیغ و برنامه­ریزی برای نحوه­ی اجرا شدن تبلیغات، خود مبلغ در سوی دیگر این زمین هم نقش کم­رنگی در مؤثر بودن تبلیغ ندارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید