بلاگ

تاریخچه عکاسی تبلیغاتی

تاریخچه عکاسی تبلیغاتی + مستند کامل عکاسی

عکاسی از کجا شروع شد ؟

ابتدا در ویدئو زیر به بررسی تاریخچه عکاسی می پردازیم که از کجا شروع شد

تاریخچه عکاسی تبلیغاتی

شاید بتوان اولین نمونه‌­های عکاسی تبلیغاتی و صنعتی را کارت ویزیت‌­هایی دانست که در قرن ۱۹ افراد آنها را میان اطرافیان و خویشان خود پخش می­‌کردند. این کارت ویزیت­ها شامل یک عکس پرتره از آدم­ها بود با اطلاعاتی مختصر از آنها. در این عکس­ها، افراد طوری لباس می­‌پوشیدند، یا طوری پوز می­گرفتند که حرفه­ی خود را  نمایش دهند. همچنین که اکثر این کارت­های ویزیت درون محل کار خود افراد گرفته می­شد؛ در نتیجه وسایل و محیط کاری آنها هم در این عکس­ها نمایان بود. به طور مثال یک بازیگر تئاتر یک پوز نمایشی می­گرفت، یا از یک پزشک میان وسایل­های پزشکی خود یا پشت میزش عکاسی می‌­شد.

در واقع همانطور که اکنون کارت­های ویزیت کاربرد تجاری دارند، این عکس­ها نیز کار کار کارت­های ویزیت امروزی را انجام می­دادند و رویکردی تجاری و تبلیغاتی داشتند. کارت­های ویزیت در تاریخ ۱۸۵۰-۱۸۶۰ به قدری محبوب شده بودند که افراد آلبوم­‌هایی از کارت­های ویزیت برای خود درست کرده بودند و همه‌­ی کارت­های ویزیتی را که دریافت می­کردند درون این آلبوم­‌ها نگه می‌­داشتند.

کارت­های ویزیت مربوط به زمان اوج پیشرفت عکاسی و چاپ نبودند. بعد از کارت­های ویزیت، می­توان به عکس‌­هایی اشاره کرد که واقعاً با منظورهای تبلیغاتی در مواردی مانند روزنامه­ها و دیگر جراید چاپ می‌­شدند. تا دهه­‌ی ۸۰ قرن ۱۹ که تکنولوژی چاپ Half Tone ظهور نکرده بود، عکس‌­ها برای چاپ شدن روی کاغذی جز کاغذ عکاسی با چالش مواجه بودند. اما بعد از تکنولوژی چاپ هف تون، عکس‌­ها این امکان را یافتند که درون روزنامه­ها و مجلات چاپ شوند و کاربردی تبلیغاتی پیدا کنند.

از نمونه­‌های این عکس­های تبلیغاتی می‌­توان به رویدادهای هنری فرهنگی مانند آگهی نمایشگاه‌­ها، تئاتر­ها و بعد حتی تبلیغات کالاها اشاره کرد. در آن زمان هم باز رویکرد عکس تبلیغاتی تشویق خواننده به خرید بود. بنابراین این عکس­ها با چند کلمه یا جمله­‌ی ترغیب­‌کننده همراهی می­‌شدند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید