بلاگ

برندینگ چیست ؟

برندینگ چیست ؟

قبل از برندینگ ایتدا با برند آشنا می شویم . برند مشخصه، آرم و اعتبار یک محصول یا خدمات یک فرد یا یک کمپانی است. این کمپانی می‌خواهد یک تولید کننده باشد یا یک کمپانی تجاری، تفاوتی ندارد او نیاز به برند دارد. پس برند الزاما برای یک کالا به کار نمی‌رود، بعضا افراد و چهره‌ها هم برند فعالیت هنری یا خبری و اقتصادی خودشان هستند. به عبارتی افراد یا چهره‌ها و سپس تولید کنندگان نیز در طی مدت زمان طولانی بر اثر کار مداوم و ایجاد یک نتیجه مطلوب از فعالیت تولیدی یا هنری خودشان در طولانی مدت به یک چهره شناخته شده یا یک کالای معتبر در اذهان عموم  تبدیل می‌شوند که در ذهن افراد یا استفاده کنندگان از جایگاه مشخص و شناخته شده ای برخوردار می شوند. به این نتیجه که مطلوب سال‌ها فعالیت اقتصادی، هنری یا تجاری است یک برند می‌گویند. به عبارتی یا یک فرد برند خبری مشخصی دارد یا یک برند هنری، تولیدی و تجاری مشخص و شفافی دارد. این افراد در غالب شخصیت‌های حقوقی یا حقیقی صاحب یک نام تجاری یا یک برند مشخصی هستند، که آنها را از سایرین با نام برند تجاری یا برند تولیدی و هنری خودشان متمایز می‌کند و هر تاجر یا تولید کننده و هنرمندی را با نام تجاری یا برند خودش می‌شناسند؛ شاید این بهترین تعبیر و تعریف از «برند» باشد.

تعریف کلی از برندینگ

برای ارایه یک تعریف جامع از برندینگ بهتر است، برند را تمام و کامل معرفی کنیم. فراموش نکنیم که؛ معادل فارسی « برند» علامت تجاری یا نشان تجاری است. انتخاب یک برند صرفا ثبت نام و سپس ارایه آن به مخاطب نیست، بلکه اگر تولید کننده‌ای یا به عبارتی فردی حقیقی یا حقوقی؛ نام، عنوان یا نشان تجاری داشت در صورتی این نام و نشان در ذهن مخاطب به عنوان یک « برند» ثبت خواهد شد که این عنوان تجاری یا نام و نشان بتواند طی سال‌های مختلف با ارایه خدمات با کیفیت و البته ماندگار به عنوان یک «نام تجاری نیک» در ذهن مخاطب از مولفه‌های ماندگاری برخوردار باشد. 

چه بسا این ماندگاری در ذهن مخاطب نیاز به یک مدت زمان طولانی و البته قابل قبول داشته باشد البته فراموش نکنید که زمان یکی از فاکتورها و عناصر ذهنی ثبت شده در ذهن مخاطب است و پس از عنصر زمان، این عنصر کیفیت، استاندارد و اصالت کالا است که باید در ذهن مخاطب ثبت شود. پس با ارایه جنس بنجول، ارزان و بدون کیفیت یا تبلیغ دروغ نمی‌توان از جایگاهی نزد مخاطب یا اذهان عمومی برخودار شد.

اگر کالای شما یک شامپو است، باید سال‌ها همان شامپو با همان نام تجاری به قدری در ذهن مخاطب یا مشتری به عنوان یک نام تجاری البته نام تجاری موفق که دارای محصول با کیفیت، استاندارد و مقرون به صرفه است تکرار شده باشد که در ذهن مخاطب به عنوان یک نام تجاری برای شما در ذهن مخاطب یا مشتری ثبت شده باشد. به تعبیری زمان در کنار مدیریت و سپس کیفیت و استاندارد تولید آن کالا یا برند و نام تجاری شما است که شما را در ذهن مخاطب یا مشتری ثبت و ماندگار خواهد کرد.

توجه داشته باشید که بسیاری از تولید کنندگان آمدند، تولید هم کردند و از قضا، سال‌های طولانی هم ماندگار شدند اما هیچ کدام به برند یا نام تجاری کالا و محصول دارای نام و نشان تجاری معتبر و موفق تبدیل نشدند. از این روی عنوان می‌شود که در صورتی این «نام تجاری»  شما موفق شود که پاسخگوی نیازهای اولیه یک برند باشد. نیازهای اولیه یک برند هم چیزی نیست جز به؛ عناصری که باید در طول زمان یک برند خوب یا نام تجاری خوب و ماندگار، پاسخ‌های نیازهایش را داده باشد. به عبارت بهتر عناصر بازاریابی و فروش کمپانی شما از تعداد تماس‌هایی که دارد و آمار فروشی که ماهانه و سالانه آن را نشان می‌دهد عنوان کند که چه میزان این برند و نام تجاری موفق عمل کرده است.

باید یادآور شد که شما قرار است کلیه مولفه‌ها و عناصر برند شدن را رعایت کنید تا به فروش بیشتر دست یابید پس زمان در کنار کیفیت و استاندارد تولید و سپس ماندگاری و اصالت کالا است که از شما برند می سازد و برند شما را ماندگار می کند. چرا که صرفا ماندگاری بدون توجه به مولفه کیفیت و استاندارد تولید در کنار تبلیغات موجه نمی‌تواند از نام تجاری شما یک برند قابل قبول در ذهن مخاطب بسازد این شما هستید که با توجه به عناصری چون؛ مدیریت، زمان، تولیدات با کیفیت و توجه به استاندارد در تولیدات می‌توانید، یک نام تجاری معتبر و برند بسازید.

توجه داشته باشید که هدف شما از داشتن برند ایجاد تمایز بین رقبایتان است. به عبارتی شما می‌خواهید قدرت « به یاد سپاری » را در ذهن مخاطب افزایش دهید از اینروی بهتر است این مولفه را در ذهن خود تداعی کنید که شما قرار است با برند و برندینگ کالایتان یا برند و نام تجاری تولیدی و خدماتتان، معرف هویت خودتان و کالایتان نزد مشتری باشید. پس با تعبیر یک استراتژی برندینگ از این مهم باید یاد کرده و اضافه کرد که اینبار باز هم شما هستید که می‌خواهید تعیین کنید مشتری یا خریدار و مخاطب چگونه شما را به ذهن بسپارد؛ کالای ارزان و بدون کیفیت یا کالای گران و باکیفیت!

برندینگ را از کجا شروع کنیم؟

یکی از عوامل اصلی برای طی کردن مراحل برندینگ یک کالا یا محصول گذشته از مواردی که در بالا از آن با تعبیر عناصری چون؛ زمان، کیفیت، مدیریت و استاندارد یاد شد که جملگی از مراحل اولیه ایجاد یک برند یا عنوان تجاری هستند می‌توان به؛

  • طراحی لوگوی حرفه ای، نوشتن یک پیام با توجه به جنس محصول برای مخاطب  و خلق یک صدا برای برند، اشاره کرد. باید یادآور شویم که برای خلق یک صدا برای یک برند، باید به جنس کالایتان توجه داشته باشید؛ به عنوان نمونه «آیا تولیدات شما ورزشی است؟»  پس از یک نماد ورزشی استفاده کنید و توجه داشته باشید که این صدا باید در تمام مطالب و نوشتارهای شما حتی عوامل تصویری شرکت و کمپانی شما موجود باشد.
  • از تگ لاین‌ها غفلت نکنید. از تگ لاین‌ها (عبارات کوتاه) در ساخت برندینگ خود غفلت نکنید. این تگ لاین‌ها یا عبارات کوتاه همان عباراتی هستند که به عنوان نماد شما در ذهن مخاطب می‌نشیند. مثل؛ موسیقی یک برند، که بعضا برخی از برندها را با موسیقی آن می‌شناسند این تگ لاین‌ها هم چنین خصوصیتی دارند و همان کار را با برند و نام تجاری شما می‌کنند.
  • از استانداردسازی عناصر بازاریابی خودتان غفلت نکنید؛ چیزی مثل رنگ، طراحی یا طرحی که قرار است معرف و نماد همیشگی  شما باشد.
  • با مشتریان خود صادق باشید، فراموش نکنید شما قرار است با نماد و شعارتان شناخته شوید پس به مخاطب دروغ نگویید.

چرا برندینگ مهم است؟

در پاسخ به این چرا، باید به بازار کسب و کارتان اشاره کنیم. برندینگ برای شما مهم است چون قرار است شما با برندتان در کسب و کار نزد سایر رقبا شناخته شده و به رقابت بپردازید. برندینگ برای شما مهم است چون می‌خواهید مشتری یا مخاطب شما را با برندتان بشناسد. برندینگ برایتان مهم است چون قرار است از طریق برندتان به مخاطب پیام ارسال کنید و در این پیام صد البته معرف کالا یا محصول یا کمپانی و حتی خود خودتان باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید