بلاگ

ایده پردازی خلاق عکاسی تبلیغاتی

مراحل ایده پردازی برای عکاسی تبلیغاتی خلاقانه

ما هر روزه با تبلیغات و عکس ­های تبلیغاتی سر و کار داریم. تبلیغات یک عامل اصلی برای بالا بردن ارزش تجاری یک فرد، کمپانی یا یک سازمان است.

اما با وجود تعداد زیاد عکاسان تبلیغاتی و تبلیغات آنها در بازار، متمایز ماندن از آنها و حفظ کردن آن جایگاه کمی سخت به نظر می ­آید و به همین دلیل عکاسان ممکن است مشتریان خود را از دست بدهند و در تاریکی محو شوند! بنابراین برای نجات یافتن از این وضعیت، باید تبلیغات خلاقانه­ ای انجام داد.

تبلیغات خلاقانه چیست؟ عکاسی تبلیغاتی خلاقانه شکلی از تبلیغات است که توجه ما را با ارتباط برقرار کردن با هوش و شوخ طبعی ما برمی ­انگیزاند و ما را به فکر کردن وامی­دارد.
تحقیقات نشان می­ دهند کمتر از ۴ درصد تمام تبلیغاتی که می­بینیم تأثیر بلند مدتی روی ما دارند و این همان نقطه ­ی شانس برای فرصت­های تبلیغاتی خلاقانه است که از ایده پردازی برای تبلیغات خود استفاده می ­کنند.

ایده­ ی اول عکاسی تبلیغاتی خلاقانه : از هیچ خلق کنید.

به عنوان مثال یک عکاس برای تبلیغات به سرپرستی گرفتن حیوانات، یک خانواده را درون خانه­ و فضای صمیمانه ­ی خود نشان داد. علاوه بر ترکیب­ بندی مناسب و چشم نواز، این لایه­ های مختلف تفسیر درون عکس بود که با مخاطب ارتباط برقرار می­ کرد. هیچ عنصر اضافی­ای در این عکس وجود نداشت اما در عین حال مفید و کارآمد بود و در ذهن هر کسی که آن را می­دید می ­ماند.

تنها با نشان دادن سه نفر در عکس، نورهای دلنشین و مقداری ادیت، مجموعه­ای در کادر عکس ساخته شد که از هیچ به وجود آمده بود.

 کمینه ­گرا، اما در عین حال اثرگذار باشید

لازم نیست عکس تبلیغاتی خود را شلوغ کنید. همین که توانسته باشید حرف مورد نظر خود را در قالب تصویر بیان کنید کافی است. یکی از سازمان­ های محیط زیستی برای عکاسی تبلیغاتی خلاقانه خود از چیزی بسیار ساده که فقط یک برگ بود استفاده کرد و از میان آن، نقوش مثبت و منفی درآورد تا بتواند شکل کارخانه و دودهای آلاینده­ی آن را روی خود برگ نشان دهد و پیام معنادار خود را با حالتی هنرمندانه منتقل کند.

چنین عکسی یک مثال مناسب برای این است که متوجه شوید چگونه می­توانید بازنمایی خلاصه­ای را در راستای رسیدن به یک ایده­ ی تأثیرگذار استفاده کنید.

داستانی و تخیلی کردن مفاهیم درون عکس

بعضی از تبلیغات و عکسهای تبلیغاتی خلاقانه ما را مجذوب خود می­ کنند، در حالی که بعضی از آنها تعجب ما را بر می­ انگیزانند. با به کار بردن منیپولیشن و دستکاری ­های دیجیتال و مقداری ویرایش و ادیت عکس، شما می­ توانید یک داستان کامل را در یک تک فریم بیان کنید.

نکته­ ی این شگرد، نشان دادن بخشی از داستان است که تمام آن یا حداقل اکثر آن در ذهن مخاطبان عکس وجود دارد. این شیوه به دلیل مفهومی که پشتش نهفته بسیار طرفدار دارد.

ایده پردازی خلاقانه عکاسی تبلیغاتی

 در عکاسی تبلیغاتی خلاقانه خود شخصیت بسازید

این همان کاری است که از نشان دادن صرف محصول در عکس فراتر می ­رود. در عکاسی تبلیغاتی از محصول، خود محصول و تمام ویژگی ­های ظاهری آن مهم است، اما عکس باید لایه ­ای دیگر از فهم مخاطب را لمس کند.

برای این کار می ­توان به خصوصیات غیر ظاهری محصول توجه کرد. این محصول چگونه تولید شده؟ قرار است توسط چه کسانی استفاده شود و در دست چه کسی باشد؟ بارزترین خصیصه ­ی این محصول چیست؟ جدیدترین تکنولوژی ساختی که برای این محصول به کار رفته چه بوده است؟ این محصول در چه موقعیتی استفاده می ­شود؟ شبیه به کدام مدل ­های پیشین است؟ چه فرقی میان بودن و نبودن این محصول وجود دارد؟ مصرف­ کننده یا خریدار چه حسی از داشتن این محصول خواهد داشت؟

این پرسش ­ها سوالاتی هستند که همگی می­ توانند درون یک عکس تبلیغاتی پاسخ داده شوند. به طور مثال می­ توانیم به ایده پردازی یک عکس تبلیغاتی از نشریه­ ی رولینگ استون اشاره کنیم که به شخصیت یک گیتار درون عکس توجه کرده بود. در واقع برای یک گیتار شخصیت قائل شده بود.

شما می ­توانید اشیاء ساده را بگیرید و شخصیتی برای آنها خلق کنید تا داستان متفاوتی بگوید. تمام کاری که باید بکنید کاوش و گشتن درون محصول است.

البته که در این روند، شناخت محصول و آشنایی با تولیدکننده­ ی آن و تمام تاریخچه­ ای که طی شده تا محصول به اینجا برسد نیز مهم است. اگر در همین مثال اخیر، عکاس با موسیقی و بندهای موسیقی و سازها آشنا نبود نمی­توانست شخصیت محبوبی برای گیتار خلق کند که تقدیر و حیرت و ستایش بینندگان را برانگیزد.

به این ترتیب، یکی از اقداماتی که لازم است قبل از شروع عکاسی انجام داد، برگزاری جلسه­ های آشنایی و مشورت با کارفرما است. در این صورت است که عکاس می­ تواند در ایده­ پردازی­های خود از آرمان­ها، اهداف، خصوصیات و نقاط قوت تولیدکنندگان محصول کمک و ایده بگیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید