بلاگ

چاپ بنر

انواع کیفیت های چاپ بنر

بنر چیست؟

بنر یک صفحه ی گرافیکی چاپ شده است که اندازه ی استاندارد خود را دارد و با هدف تبلیغات ساخته و چاپ میشود. پس ویژگیهای مهم بنر بیان گرافیکی آن، ماهیت فیزیکی آن و هدف تبلیغاتی آن هستند.

بنرها را میشود بسته به محل قرارگیری و کارکرد به دو نوع بنرهای خارجی برای سطح شهر و خیابان، و داخلی برای فضای بسته تقسیم کرد. همچنین که بنر انواع مختلفی مانند استند و بنر دیواری دارد و از ابزارهای متفاوتی برای نگهداری تعادل آن استفاده میشود. به همین دلیل برنامه ریزی برای نصب بنر میتواند اندازهی طراحی دکوراسیون یک فضای نمایشگاهی مهم باشد و مؤثر عمل کند.

هدف بنرها

بنرها برای اهداف تبلیغاتی طراحی و چاپ میشوند تا در محل مورد نظر نصب شوند و یا قرار گیرند. وقتی از هدف تبلیغاتی صحبت میکنیم یعنی میتواند شامل حال انواع مختلفی از اهداف باشد اما به طور کلی هدف تبلیغاتی بنر نمایش و معرفی یک برند و کسب بازدیدکنندگان بیشتر برای آن است.

یک کسب و کار یا پروژهی شناخته شده یا یک کسب و کار نوپا و در حال گسترش، هر دو می توانند به طراحی و چاپ بنر بپردازند. بنر چاپ شده برای یک کسب و کار میتواند به منظور اسپانسرینگ یک رویداد باشد و در محل برگزاری رویداد قرار گیرد. همچنین میتواند به عنوان رونمایی از خدمت جدید، بیان پیشنهاد ویژه، خوشامدگویی صرف، ادای احترام، اعلام حمایت، عرض تسلیت و انتقال پیامهایی این چنینی مورد استفاده قرار گیرد؛ اما همه ی این موارد در زیر سایه ی معرفی برند یا کسب و کار انجام میشود.

از آنجایی که هدف بنر اهداف تبلیغاتی را پوشش میدهد، بنر باید معرف کسب و کار باشد. به این معنی که یک بنر بینام و نشان، نمیتواند معرف مبدأ خود و منتقل کنندهی پیام مورد نظر محسوب شود. چنین بنری نه جلب توجه میکند و نه کاری تبلیغاتی از پیش میبرد و در بهترین حالت یک پرکنندهی فضا به شمار میآید. همچنین که بینندگان باید در نگاه اول متوجه موضوع تبلیغات بنر شوند. در نتیجه استفاده از لوگو یا نام کسب و کار مبدأ یک عامل تعیین کننده برای طراحی بنر است.

تصور کنید که یک بنر چاپ شده در یک افتتاحیه را میبینید که حتی میان جمعیت هم به دلیل گرافیک جذاب خود جلب توجه میکند. اما وقتی پیش میروید و نامی یا آرمی روی آن نمیبینید. برایتان سؤال پیش نمیآید که گرافیست این بنر برای چه کسی و چه شرکتی کار میکند؟ در این صورت شما صرفاً یک طراحی زیبای گرافیکی را دیده اید و بنر حکمی بیشتر از یک پردهی گرافیکی زیبا ندارد.

طراحی بنر

بنر از اجزای کم اما مهمی تشکیل شده است و بیشترین این اجزا را تصاویر گرافیکی تشکیل میدهند. در واقع بنرها بیشتر تصویرمحور هستند تا متن محور.

یک بنر برای قرار گرفتن در یک رویداد یا فضای نمایشگاهی حضوری ساخته شده است پس باید جلب توجه کند و علاوه بر آن حرفی برای گفتن داشته باشد. اما این به این معنی نیست که اطلاعات از بنر سرریز کند. کسی برای خواندن مطالب نزدیک بنر نمی آید. هدف بنر جلب توجه بیننده حتی شده برای لحظهای کوتاه است، به همین دلیل در مواردی مانند بیلبوردهای داخل سطح شهر، اطلاعات باید کافی و مختصر باشند چون بیننده در اتوبان توقف نمیکند تا اطلاعات روی بیلبورد را با دقت مطالعه کند.

همچنین که ماهیت بنر از پوستر جدا است و شاید درون پوستر دنبال اطلاعاتی مانند اسم اعضا، مکان، عکس محصولات، توضیحات دقیق محصولات، تاریخها و تیترها و سایر اطلاعات بگردیم، اما در یک بنر برای پیدا کردن چنین اطلاعاتی کنکاش نمیکنیم. مگر اینکه در وهله ی اول بخش وسیعتر و غیرشلوغتری از گرافیک بنر جلب توجه کرده باشد و بازدیدکنندگان هم فضای کافی داشته باشند و بتوانند نزدیک بیایند و اطلاعات مختصر را مطالعه کنند.

بنر یک طراحی ساده اما جذاب دارد که محتوای آن از فاصله ی دور هم قابل تشخیص و خوانا است. این محتوا شامل اطلاعاتی در مورد مبدأ چاپ کنندهی بنر مانند نام آن، لوگوی آن، سایت اینترنتی یا شماره، و یا شعار تبلیغاتی مربوط به محل حضور است.

شاید طراحی بنر کار سختی باشد چرا که قرار است اطلاعات مهم اما مختصری را در عین سادگی و قدرت بیان، در یک فضای نسبتاً بزرگ به شکلی جالب توجه معماری کند.

بازنمایی گرافیکی محتوای بنر

چاپ بنر سایزهای استانداردی دارد اما هیچکدام از این سایزها کوچک نیستند. به همین دلیل عوامل تشکیل دهنده ی تصاویر و محتوای بنر باید کیفیت کاملاً بالایی داشته باشند تا تار و بی کیفیت چاپ نشوند و از نزدیک پیکسلی و زننده و غیرحرفهای جلوه نکنند.

یک بیلبورد تبلیغاتی که در اتوبان نصب شده است از نزدیک صرفاً از سری مجموعه های پیکسلهای رنگی ساخته شده است که از فاصله به چشم نمی آیند. اما همان تصاویر اولیه باید قدرت تبدیل شدن به تصویری بزرگتر را داشته باشند تا یک گروه بزرگ پیکسلی را بسازند و آن گروه از دور یک نقطهی رنگی به نظر بیاید. هرچقدر فاصله ی دید بیننده از بیلبور بیشتر شود، رزولوشن چاپ پایین میآید. به این شکل که برای یک بیلبورد که در فاصله ی ۲۰۰ متری بیننده قرار دارد و بیننده از این فاصله بیلبورد را میبیند، رزولوشن ۱ p.p.i  یا یک پیکسل در هر اینچ تعریف شده است. به این معنی که هر پیکسل، ۱ اینچ یا ۲.۵ سانتیمتر است.  

کیفیت های چاپ بنر

متریالهای مورد استفاده برای چاپ بنر متفاوت هستند. به طور مثال موارد زیر از مواد تشکیلدهندهی صفحهی خالی بنر محسوب میشوند.

  • وینیل: وینیل مرسومترین متریال برای چاپ بنر برای فضای داخلی و خارجی است و نسبت به مواد دیگر از نظر هزینه به صرفهتر است. بنرهای چاپ شده روی وینیل ضدآب هستند، عناصر محتوا را واضحتر و با لبههای تیز نشان میدهند، عمر بیشتری دارند و چاپشان محو نمیشود. همچنین که وینیل متریالی سختجان است که برای هر نوع آب و هوایی استفاده میشود اما نقطهی منفی آن امکان ترک خوردن بر اثر لوله شدن طولانی مدت بنر برای نگهداری و انبار کردن است.
  • ورق وینیل: ورق وینیل یک برگه است و در قالب لولهی رول تعریف نمیشود. این نوع از وینیل برای بنرهایی که جلوهی گرافیک نهاییشان بالا است استفاده میشود. برای صافتر استادن این بنرها هنگام نصب، بهتر است از حلقههای نرینگی و مادگی روی بنر استفاده شود که به بنر پرچ میشوند و آن را سوراخ میکنند.
  • مش: مش از الیاف متقاطع فیبر ساخته شده است و به همین دلیل بنر را از حرکت و آسیب در برابر باد حفظ میکند و اجازه میدهد بادهای شدید بدون وارد کردن آسیب به ظاهر و ساختار بنر از آن رد شوند. استفاده از مش برای چاپ بنر عمر آن را طولانی میکند اما متریالی گران است و در عین حال قادر نیست بخش گرافیکی و تصویری بنر را به اندازهی کافی شفاف و تمیز چاپ کند.
  • پارچه ی پلیاستر: پلیاستر متریال مناسبی برای چاپ بنرهای هم داخلی و هم خارجی است. بر خلاف دیگر متریالهای چاپ بنر که به صورت دیجیتالی طرح را چاپ میکنند، پلی استر میتواند از طریق چاپ جوهر مستقیم هم طرح بنر را به چاپ برساند. به این شکل که جوهر چاپ به جای اینکه صرفاً روی لایهی خارجی بنر بماند به عمق بافت آن نفوذ میکند. پلی استر ظاهر چاپ باکیفیتی را برای بنر ایجاد میکند. همچنین که دو نوع پارچهی پلیاستر با خروجی معمولی و براق یا گلاسی برای چاپ بنر در دسترس است. بهترین امتیاز این متریال مقاومت آن در برابر خراش و آسیبهای محیطی است که امکان استفادهی بنر در محیطهایی با آب و هوای خشن را هم فراهم میکند.
  • مقوا: از آنجایی که بنر بر متریال هایی بر پایهی کاغذ چاپ هم میشود، وزن و در نتیجه ضخامت کاغذ نقش مهمی در کیفیت بنر بازی میکند. بنرهای با گرم بالا مستحکمتر هستند و قیمت بالایی دارند. نوع نیمه براق مقوای گرم بالا جلوهی یک مقوای نقاشی شده با دست به بنر میدهد و ظاهری حرفهای دارد. اگر بنرها صرفاً برای محیطهای داخلی مد نظر هستند بنرهای بر پایهی مقوا بهترین گزینه است. خروجی چاپ شدهی بنر بر متریال کاغذی یا مقوایی، مانند یک مقوا است که از اول طرحدار چاپ شده. بنرهای مقوایی برای تصاویر گرافیکی با رزولوشن بالا بسیار مناسب عمل میکنند. همچنین که به دلیل ابزارخوری این بنر، دست افراد هم در روشهای نصب مطابق با محیط باز است.

عامل دیگر تعیین کننده ی کیفیت چاپ بنر، پوشش خارجی یا کوتینگ آن است. این پوشش خارجی، لایهی نازک محافظ بنر است تا هم از آن در برابر شرایطی خاص مانند فضای باز محافظت کند، هم عمر بنر را بالا ببرد و هم در مواقعی خاص عملکردهایی خاص مانند ضدبازتاب داشته باشد.

البته که کیفیت دستگاه چاپگر هم قطعاً بر کیفیت چاپ بنر تأثیر مستقیم دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید