بلاگ

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱

الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱

صحبت در مورد الگوریتم اینستاگرام به معنای صحبت از هوش مصنوعی پشت ساختار اینستاگرام است. این هوش مصنوعی در هر لحظه در حال تحلیل داده های کاربران است تا بر اساس رفتارهای آنها محتواها و پست ها را نشانش دهد.

در واقع اطلاعات جدید، قوانین جدید می سازند. به همین علت وقتی از رفتار کردن مطابق الگوریتمهای اینستاگرام صحبت میکنیم منظور این است که بیشتر در دیدرس کاربران قرار گیریم. هدف بیشتر دیده شدن است.

الگوریتم های اینستاگرام هم مانند خیلی از قوانین دیگر سالیانه به روز میشوند و برای حداکثر استفاده از آنها باید برای مدیریت اینستاگرام به آخرین آپدیت یا به روزرسانی آنها تکیه کرد. 

الگوریتم اینستاگرام برای ترتیب نمایش پستها در فید یا feed 

پست های داخل فید که صفحه ی اول اینستاگرام است؛ نه بر اساس تقدم و تأخر زمانی، بلکه بر اساس میزان علاقه ی یک کاربر به پشتها نشان داده می شوند. در واقع در طول زمان کاربر به وسیله ی لایک کردن، کامنت گذاشتن و ذخیره کردن به الگوریتم های اینستاگرام فهمانده است که به چه پیج ها و پست هایی علاقه دارد، بنابراین الگوریتم هم همان پیج ها را در صفحه ی فید کاربر می آورد. دایرکت دادن، سرچ کردن نام و لایک کردن مواردی هستند که کاملاً روی مقدار نشان دادن پستهای یک صفحه تأثیر مستقیم دارند.

به همین علت هم هست که وقتی صفحه ای را به تازگی فالو کرده اید اینستاگرام تعداد زیادی از پستهای آن را در صفحه ی فید شما می آورد تا شما بازخوردی نشان دهید و بر حسب بازخورد شما آن صفحه را برای شما ارزش گذاری کند. هرچقدر شما فالویینگ های بیشتری داشته باشید اینستاگرام گستره ی محتواهای بیشتری برای نمایش دادن به شما دارد، به همین علت هر بار که برنامه ی اینستاگرام را عوض میکنید صفحه ی فید شما به کلی تغییر کرده است و هیچ پستی تکراری نیست. 

این موضوع در قسمت فالویینگ و فالوورهای پروفایل هم نمایان می شود، به این شکل که اینستاگرام بعضی از فالویینگهای کاربر را به دو گروهی که کمترین تعامل را با آنها دارد و گروهی که بیشتر از همه در صفحه ی فید او نشان داده شدهاند تقسیم کرده است.

همچنین که هرچقدر زمان بیشتری را در اینستاگرام بگذرانید فرصت بیشتری برای الگوریتم آن در اختیار گذاشته اید تا شما را بشناسد. هنگامی که شما تمام پستهای فید در سه روز اخیر را دیده باشید پیام you’re all caught up برای شما نمایان می شود. بعد از این پیام در بخش Suggested Posts پست هایی مازاد بر فید برای شما نمایان می شوند که باز هم طبق علاقه مندی شما هستند.

ترتیب نمایش استوری ها در فید یا feed 

بر خلاف پست ها، استوری ها به ترتیب زمانی برای شما نمایش داده می شوند. نزدیکترین استوری از سمت چپ به معنای تازه ترین آنهاست. 

الگوریتم اکسپلور

بخش اکسپلور هم بخشی کاملاً شخصی سازی شده است و اینستاگرام بر اساس شناخت خود از شما آن را برای شما طراحی کرده است. زیر خیلی از پست ها می بینید که چرا این پست در اکسپلور شما نسان داده شده است، آیا فالویینگ های شما آن را دیده اند یا بر اساس لایکهای خود شماست. البته که میتوان این بخش را تغییر داد. با بازخوردهایی که شما به اینستاگرام می دهید؛ مثلاً لمس نوشته ی «کمتر این پستها را نشانم بده» می توانید الگوریتم را تغییر دهید. 

همچنین که لازم نیست کاری انجام شود تا یک پست در اکسپلور قرار بگیرد، ممکن است یک پست از یک صفحه ی شخصی با فالوورهای نسبتاً کم برای یک نفر دیگر در اکسپلور نشان داده شود چون با آن فرد تعامل داشته است. 

الگوریتم بخش IGTV

برای IGTV سه دسته بندی وجود دارد:

 • For you که برای هرکسی شخصی سازی شده و اساس آن شناخت کاربر با استناد به تعامل هر کاربر با فالویینگ هایش است.
 • Following که IGTVهایی هستند که فالویینگ های هر فرد میبیند.
 • Trends که همانطور که از اسمش برمیآید IGTVهایی را نشان می دهد که اخیراً محبوب شده اند. 

حساسیت اینستاگرام به روباتها

سیستم فالو آنفالو برای جذب مخاطب

فالو کردن کاربران برای جذب مخاطب یکی از راه های شناساندن یک پیج به دیگران است، اما از آنجایی که اینستاگرام به روبات بودن یک حساب حساس است، تکرار این کار می تواند به ضرر یک پیج و بلاک شدن آن توسط اینستاگرام تمام شود. برای جلوگیری از اینکه یک روبات در نظر گرفته شوید، تعادل را در فالوی کاربران دیگر حفظ کرده و ساعتی حدود ۵ نفر را فالو کنید.

روبات بازدید استوری

برای بازدید از استوریهای دیگران روباتهایی وجود دارند و خوبی این روباتها این است که کنجکاوی کاربرانی را که استوری گذاشته اند نسبت به شما برمی انگیزانند تا وارد پیج شما شوند. اما طبق معمول، بدی این کار حساسیت بالای اینستاگرام به روباتها است. این حساسیت با ورود نامتعارف به حساب شما کنترل می شود. در این صورت است که اینستاگرام به شما هشدار می دهد رمز عبور خود را تغییر دهید و در صورت تکرار این قضیه، شما مقصر شمرده می شوید.

مهمترین تعاملات برای اینستاگرام

مهمترین تعاملات برای اینستاگرام که از جانب خود اینستاگرام معرفی شده اند این موارد هستند:

 • کامنت
 • لایک
 • بازنشر 
 • تعداد بازدید 

نفی ارزش گذاری های اینستاگرام در بعضی موارد

اینستاگرام در پی سؤالات و شایعاتی رایج، اعلام کرده است که:

 • محتوای ویدیوئی یا تصویری (عکس) نسبت به یکدیگر برتری ندارند.
 • ۳۰ دقیقه ی اول بارگذاری هر پست اهمیت و ارزش چندانی ندارد و اگر یک پست در این مدت درگیری زیادی با مخاطب ایجاد نکند، به این معنی نیست که در جایگاهی پایین قرار میگیرد. 
 • کامنتهای طولانی بر کامنتهای کوتاه یا حتی حاوی یک ایموجی ارجح نیستند.
 • اکانت بیزنس نسبت به اکانت شخصی برتری ندارد و قرار نیست اکانتهای بیزنس بیشتر در معرض دید کاربران قرار بگیرند.

شگردهایی برای جلب توجه الگوریتم اینستاگرام

 1. پست در قالب آلبوم: برای اینستاگرام اینکه هر کاربر روی یک پست چه مقدار زمان صرف می کند مهم است. اسلاید داشتن یک پست به این معنی است که شما دارید یک کاربر را زمان طولانی تری روی پست خود نگه می دارید. بهتر است برای این کار محتوا را بخش بخش کرده و هر اسلاید را ناتمام رها کنید تا مخاطبان حتماً مجبور به ورق زدن آلبوم بشوند.
 2. انتشار دوباره ی محتواهایی که بازخورد خوبی داشته اند و محبوب شمرده می شدند.
 3. استفاده از دیتاهایی که اینستاگرام در قالب insight در اختیار صفحات می گذارد. همچنین سایت هایی هم هستند که تحلیل داده های صفحات اینستاگرام را به صورت کاملتر انجام می دهند. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید