بلاگ

آموزش جامع insight اینستاگرام

آموزش جامع insight اینستاگرام

Insight در اینستاگرام به چه معنا است؟

Insight اینستاگرام یک ابزار تحلیل ساده است که می­توان گفت بومی خود اینستاگرام محسوب می­‌شود؛ چرا که درون خود اینستاگرام است و در کنار داده‌­های محتوای شما، داده‌­هایی جمعیت شناسانه در مورد فالوئرها و اعمال و رفتار آنها به شما ارائه می‌­دهد. این اطلاعات باعث می­‌شوند که مقایسه‌­ی محتواها،  ارزیابی کارهای کمپین تبلیغاتی و بررسی چگونگی عملکرد هر کدام از پست­‌ها آسان­ شود.

می­‌توان insight را در لغت به معنی دیدگاه و پیش زمینه‌­­ی کلی معنا کرد. به این معنی که مواجه شدن با این اطلاعات، به شما دیدی کلی نسبت به آنچه که در صفحه‌­ی اینستاگرام شما در جریان است؛ چه از سمت محتواهایتان و چه از سمت دنبال کنندگانتان می‌­دهد. به این ترتیب می­‌توان از این قابلیت اینستاگرام به عنوان ابزاری کمکی یاد کرد که به کاربران اجازه می­‌دهد تا عملکرد محتوای خود را با توجه به الگوریتم اینستاگرام مورد سنجش و ارزیابی قرار دهند و این امر را با نشان دادن آنالیز و تحلیل محتواهایشان عملی می‌­کند.

برای دسترسی به بخش Insight نیاز به یک حساب کاربری یا اکانت بیزنس دارید. اگر یک حساب شخصی را به حسابی بیزنس تغییر دهید، Insight هر یک از محتواهایی را که پست کرده اید می­‌بینید و اگر دوباره حسابتان را به نوع شخصی تغییر دهید، اطلاعات بخش Insight را از دست خواهید داد. برای تغییر نوع صفحه از شخصی به بیزنس که کاری بسیار آسان است، نیاز است که به صفحه­‌ی حساب کاربری خود رفته، گزینه­‌ی سه نقطه‌­ای موجود در بالای صفحه را لمس کرده، وارد بخش تنظیمات یا setting شده، گزینه­ی “Switch to Business Profile” یا ” Switch to Creator Account” را لمس کنید و در نهایت گزینه‌­ی done را بزنید.

راه­ دسترسی به Insight اینستاگرام چیست؟

شما از سه طریق می‌­توانید به Insight دسترسی پیدا کنید:

 1. از طریق صفحه‌­ی اصلی حساب خود، می­‌توانید منوی نموداری سمت راست بالا را لمس کنید تا وارد Insight شوید.
 2. برای دیدن آنالیز مربوط به هر پست، وارد پست شوید و گزینه‌­ی view Insight را که در سمت چپ پایین آن قرار دارد لمس کنید.
 3. برای دیدن Insight هر استوری، استوری را باز کرده و سمت چپ پایین، روی نام افرادی که این استوری را دیده اند بزنید.

Insight اینستاگرام از سه بخش اصلی فعالیت­‌ها، محتواها و مخاطبان تشکیل شده است:

در صفحه­‌ی میانی بخش Insight که در مورد مخاطبان است، می­توانید تعداد کل فالوئرهای خود را ببینید و بدانید که در این ۷ روز گذشته چند نفر به تعداد آنان اضافه شده است.

قسمت بعدی به شما خلاصه­ای از داده‌­های محتواهایی که در ۷ روز گذشته بارگذاری کرده‌­اید نشان می‌­دهد. همچنین می­‌توانید ببینید که به صورت کلی چندین پست داردی و چه تعداد در این مدت آپلود کرده اید.

قسمت سوم هم در مورد فعالیت­ها و اعمالی است که همان مخاطبان روی محتواهای شما انجام می­‌دهند. هر تعاملی که بین دو قسمت اول (فالوئرها) و دوم (محتواها) رخ می­دهد در قالب فعالیت­ها یا Activity تعریف می­شود.

اکنون که می‌­دانید چگونه می­توانید به صفحه‌­ی insight اینستاگرام دسترسی داشته باشید، در ادامه با راه­‌هایی آشنا می­شوید که هرچه بهتر از insight در بهبود وضعیت کسب و کار خود کمک بگیرید. همانطور که اشاره شد، Insight اینستاگرام از سه بخش متفاوت تشکیل شده است:

قسمت اول، کند و کاو رفتار و اطلاعات فالوئرها

همانطور که گفته شد، در insight اطلاعات جمعیت شناسانه ­ای در مورد فالوئرهای شما وجود دارد. از این قبیل که اکثریت آنها در چه محدوده ­ی سنی­ ای تعریف شده اند، چه جنسیتی دارند و از چه شهرهایی وارد صفحه­ ی شما می شوند. در واقع سه خصوصیت جنسیت، سن و لوکیشن از این نقطه قابل دیدن هستند. به یاد داشته باشید که شما برای دیدن این بخش از insight نیاز به حداقل ۱۰۰ فالوئر دارید.

با گزینه­ی see more که در قسمت بالای سمت راست قرار دارد، می­توانید زمان آنلاین بودن فالوئرها از قبیل روز و ساعت را هم مشاهده کنید. این اطلاعات به شما کمک می­کند که بهتر بدانید چه کسانی شما را دنبال می ­کنند، به این شکل بهتر می­ توانید به جامعه­ ی هدف خود برسید و محتوایی متناسب با آنها تولید کنید. علاوه بر این، این دید کلی در قالب insight می­تواند درباره­ی هدف­ گذاری اینستاگرام هم به شما اطلاعات دهد. به این شکل که اگر شما به طور مثال مایل هستید به افراد و مخاطبانی مشابه فالوئرهای در حال حاضرتان دسترسی پیدا کنید، اطلاعات حاصل شده از insight صفحه­ تان را مد نظر قرار دهید و به دنبال افرادی با آن خصوصیات باشید.

در پایان بخش فالوئرهای insight، شما دو نمودار پیدا خواهید کرد که نشان می­دهند فالوئرهایتان در چه زمان­هایی بیشتر فعالیت خود را دارند. در نمودار اول، زمانی را که آنها آنلاین هستند را پیدا خواهید کرد. نمودار دوم نشان می ­دهد که دنبال کنندگانتان اکثراً در چه روزهایی آنلاین می ­شوند.

در این ساعات و روزها به دنبال یک الگو بگردید و محتواهای خود را دقیقاً مطابق همان زمان­ها بارگذاری کنید. به این شکل محتوای آپلود شده بیشترین میزان درگیری را با مخاطبان شما خواهد داشت.

همچینن که به سادگی می­توانید از این قسمت insight میزان رشد و افزایش تعداد دنبال­ کنندگانتان را هم در یک محدوده­ ی به خصوص مشاهده کنید.

قسمت دوم insight، محتواها

·      بخش اول، اطلاعات مربوط به پست‌­ها

اینستاگرام به شما اجازه­ می‌­دهد علاوه بر دیدن سه پست اخیر خود در این بخش، همه‌­ی پست­های سال اخیر و تعداد ایمپرشن­‌های تمام پست­ها را هم ببینید. ایمپرشن به این معنا است که محتواها به چه تعداد برای کاربران نمایش داده شده اند. اما برای فیلتربندی این قسمت می‌­توانید هر کدام از قسمت­های مربوطه را که به صورت لینکی با نوشته­‌ی آبی مشخص شده­اند لمس کنید تا اطلاعات متفاوت­‌تری را به شما نشان دهد. به طور مثال نشان دادن پست­های یک سال اخیر یا یک زمان دیگر، طبقه­‌بندی آنها بر اساس ایمپرشن یا معیاری دیگر و الی آخر. فیلترهایی که می­توانید روی این بخش اعمال کنید به این ترتیب هستند:

 • نوع محتوا (تمام محتواها، عکس­ها، فیلم­ها)
 • معیار طبقه­بندی (کامنت­ها، میزان درگیری­ها یا engagement، ایمپرشن­ها، لایک­ها، میزان دسترسی یا reach و میزان پست­های ذخیره یا save شده)
 • زمان (۷روز، ۳۰ روز، ۳ ماه، ۶ ماه، یک سال و دو سال)

به این ترتیب می‌­توانید اطلاعات مورد نیاز خود را بر اساس یک معیار هدف مشخص که مهم­ترین هدف شما برای رسیدن به میزان بالای آن است طبقه­‌بندی کنید. همچنین که این داده‌­ها به شما کمک می­‌کنند تا پست­‌های موفق و غیرموفق خود را شناسایی کنید تا متوجه شوید که مخاطبان شما چه نوع محتواهایی را ترجیح می­‌دهند. به طور مثال می‌­توانید به این نتیجه برسید که مخاطبان شما به عکس‌­هایی از محصولات جذب می‌­شوند که در آن عاملی انسانی وجود داشته یا خود انسان در آن حضور داشته باشد تا عکسی از محصول صرف باشد.

مشاهده‌­ی insight هر پست به صورت جداگانه:

همانطور که در بخش­های قبل گفته شد، می­‌توان برای هر پست به صورت جداگانه insight را مشاهده کرد. برای این کار همانطور که گفته شد گزینه­ی view insight باید از گوشه­‌ی پایین سمت چپ پست لمس شود.

تعداد لایک­ها، کامنت­ها، به اشتراک ­گذاری­‌ها و ذخیره‌­ها که در گروه درگیری­‌ها یا engagement قرار می­‌گیرند در این بخش قابل مشاهده هستند. در بخش actions شما می­توانید در جریان اعمالی که مخاطبان با دیدن آن پست به خصوص انجام می‌­دهند قرار بگیرید:

 • مشاهده‌­ی پروفایل، که به معنای تعداد بارهایی است که مخاطب بعد از دیدن آن پست، مستقیماً وارد پروفایل شما شده تا کل صفحه را ببیند. این قسمت مربوط به کسانی است که جزو فالوئرهای شما نیستند و به طریقی غیر از فالو کردن با پست شما مواجه شده‌­اند.
 • فالوها یا شروع به دنبال کردن، که به معنای تعداد فالوهایی است که آن پست به خصوص منجر به آنها شده است.
 • کلیک وب سایت، که به معنای تعداد دفعاتی است که با دیدن همان پست، روی لینک سایت کلیک شده و دیدن پست، منتهی به بازدید از سایت شده است.

بعد از این اطلاعات، در پایین صفحه می‌­توانید مشاهده کنید که این ایمپرشن­‌ها از کدام سمت ایجاد شده است، در واقع این پست چگونه و از کجا در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است؟

این گزینه­‌ها می­تواند شامل:

 • صفحه‌­ی هوم، جایی که افراد فیدها و پست­های آپلود شده را می­‌بینند
 • صفحه‌­ی سرچ و اکسپلور، جایی که افراد به دنبال کلمات کلیدی هستند و یا در اکسپلور با پست­هایی هماهنگ با اعمال خود و افرادی که آنها را دنبال می­کنند دنبال می­‌کنند مواجه می­‌شوند. در واقع اکسپلور هر کاربر برای او به صورت هوشمند شخصی­سازی شده است و با اعمال او مانند فالویینگ­‌ها و لایک‌­ها و ذخیره­‌های خود هماهنگی دارد.
 • پروفایل، که صفحه­‌ی اصلی هر کسب و کار است.
 • لوکیشن، که افراد از قسمت لوکیشن به پست دسترسی پیدا می‌­کنند.
 • هشتگ‌­ها، که زیر هر کدام از پست­ها اعمال شده و آنها را طبقه­‌بندی می­‌کنند.
 • دیگر موارد، مانند پست‌­هایی که به شکل پیام از طریق دایرکت برای دیگران فرستاده می­‌شود، پست­های ذخیره شده، پست­‌هایی که افراد زیر آنها در قالب نظر و کامنت منشن می­شوند، پست ­هایی که افراد درون آنها تگ می‌­شوند.

·      بخش دوم، ارزیابی داده‌­های مربوط به استوری اینستاگرام

شما می­توانید به insight مربوط به استوری­ها هم از طریق صفحه­ی اصلی هوم و هم به صورت مستقیم از طریق هر استوری دسترسی پیدا کنید.

وارد شدن به insight از طریق هوم پیج، فقط به شما اجازه­ی دسترسی به استوری­های دو هفته­ی گذشته را می­دهد که آن هم به صورت مجموعه­ای متراکم است که اجازه­ی بررسی تک به تک و مجزا را نمی­دهد. اما در این قسمت هم قابلیت اعمل فیلتر زمان و اعمال انجام شده وجود دارد. شما می­توانید بر حسب زمان (۲۴ ساعت گذشته، ۷ یا ۱۴ روز گذشته) و بر حسب اعمال انجام شده (ریپلای­ها، لمس صفحه برای دیدن استوری بعدی، لمس صفحه برای دیدن استوری قبلی، خارج شدن از استوری­ها، رد کردن و گذشتن استوری­های یک صفحه) این اطلاعات موجود در insight را دسته­ بندی کنید.

تحلیل این داده‌­ها باعث می‌­شود که متوجه شوید کدام استوری­ها روی مخاطبان شما اثرگذاری بالاتری داشته است و چه محتوایی باعث می­‌شود آنها از استوری­ها خارج شوند یا به کل استوری­ های شما را رد کنند. در حال حاضر اینستاگرام برای لایوهای اینستاگرامی اطلاعاتی مربوط به insight در نظر نگرفته است.

·      بخش سوم، پروموشن‌­ها

این بخش تنها وقتی فعال است که شما واقعاً پروموشن فعالی داشته باشید. در حقیقت در این قسمت، پست­‌هایی نشان داده می­شوند که در ازای آنها مبلغی پرداخت کرده اید و از جانب اینستاگرام تبلیغ شده اید. در این روش، محتوای شما از طریق خود اینستاگرام تبلیغ می­شود. از این قسمت شما می ­توانید:

 • تعداد افرادی که محتوای پروموشن شده یا تبلیغ شده را مشاهده کرده اند
 • اطلاعات مربوط به افرادی را که محتوای شما را دیده اند
 • تعداد engagement
 • تعداد impression
 • تعداد دفعاتی که از طریق تبلیغ، پروفایل شما دیده شده است
 • و مقدار هزینه‌­ی صرف شده را مشاهده کنید.

قسمت سوم insight ، اعمال و فعالیت‌­ها

با رفتن به بخش­‌های دیگر صفحه­‌ی insight، نمودارهایی را مشاهده می­‌کنید که درباره­‌ی :

 • میزان دسترسی کاربران به محتواهای شما در قالب تعداد حساب­های بازدیدکننده (reach)
 • تعداد دفعات در معرض قرارگیری و بازدید همه‌­ی کاربران از محتواها (impression)
 • تماس‌­ها
 • ایمیل‌­ها
 • بازدید از سایت
 • تعداد دفعات دیده شدن پروفایل شما (profile view)

در یک هفته­‌ی اخیر است. همچنین که تعداد دفعاتی که کاربران گزینه‌ی وارد شدن به سایت شما یا تماس گرفتن با اطلاعات تماس درج شده (شماره، ایمیل، آدرس) در پروفایل را هم لمس کرده اند در این صفحه نشان داده می‌­شود. شما می‌­توانید به صورت هفتگی همه­‌ی این فعالیت­ها را دنبال کنید.

تعاملات و درگیری­‌ها:

این زیرمجموعه از فعالیت‌­ها، معرف تعداد کلی تعاملات بر حساب شما در طول هفته‌­ی گذشته است. در بخش بالای این صفحه، نموداری را می‌­بینید که نشان می‌­دهد چه روزی از هفته بیشترین میزان درگیری با محتوای شما وجود داشته است. همچنین که می­توانید درگیری­‌های هفته‌­ی پیش رو را با هفته‌­های گذشته مقایسه کنید.

متأسفانه این بخش از insight به مدت زمان یک هفته‌­ای محدود می­‌شود که اطلاعات گسترده­ای را در اختیار شما نمی‌­گذارد و شاید نتواند به اندازه‌­ی کافی برای استراتژی شما مفید باشد.

ایمپرشن‌­ها:

ایمپرشن‌­ها تعداد دفعاتی است که یک محتوا دیده می­‌شود و تفاوت آن با reach در این است که یکی تعداد بازدیدها را می­‌شمارد و دیگری تعداد بازدیدکننده­‌ها را. اگر عدد ایمپرشن از reach بالاتر باشد، این معنا را می­‌دهد که بعضی از مخاطبان شما بیشتر از یک بار محتوای شما را چک کرده و از آن بازدید کرده اند. این افراد کسانی هستند که بیشترین شباهت را به فالوئر واقعی شما دارند و علاقه­‌مند هستند که محتواهای بیشتری را از شما ببینند.

راه­های بهبود عملکرد insight

 • در ابتدا مطمئن باشید که همه‌­ی راه‌­های تماس ممکن مانند شماره­‌ی تلفن، میل یا آدرس را وارد صفحه­‌ی خود کرده اید. همچنین که تمام جزئیات کسب و کار شما، مانند توضیحی کوتاه در قسمت بایو مورد نیاز است. اینکه در حال انجام چه کاری هستید و چه چیزی را به فروش می­رسانید.
 • علاوه بر این، پیشنهاد می‌­شود که حساب اینستاگرام خود را به صفحه‌­ی فیسبوک یا حساب­های دیگر متصل کنید. به این شکل پلی میان دو کانال ارتباطی که میان خود و مخاطبانتان وجود دارد ساخته اید و این کار باعث می­‌شود محتوای شما آسان­تر در هر دو پیج به اشتراک گذاشته شود.

جمع ­بندی

بخش insight اینستاگرام یک ابزار رایگان برای تحلیل محتوای شما بدون ترک کردن خود اپلیکیشن است که به برنامه­‌ی دیگری هم نیاز ندارد. اطلاعاتی که از این طریق کسب می­‌کنید کمک می­کنند تا در مورد مخاطبانتان، محتوایی که آنها را به وجد می‌­آورد، چگونگی رسیدن محتوای شما به مخاطبان و نحوه­‌ی عملکرد خود بیشتر بیاموزید. از این اطلاعات رایگان اما ارزشمند استفاده کنید تا راهنمایی برای شکل محتوای شما و زمان مناسب انتشار آن باشد.
در عین حال، محدودیت زمانی insight می­تواند در میزان اثرگذاری آن مؤثر باشد. این موضوع لزوماً به یک مشکل تبدیل نمی­‌شود. اگر شما کسب و کار مختصری دارید این زمان قطعاً برای شما مناسب و کافی است و هر اطلاعاتی را که نیاز دارید در اختیارتان می­‌گذارد. اما اگر کسب و کار گسترده‌­تری دارید، مدت زمان ۷ روزه­ی insight در اکثر بخش­ها احتمالاً اطلاعات کافی را برایتان مهیا نمی‌­کند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله جامع آموزش مدیریت اینستاگرام را مطالعه کنید !

این مطلب را به اشتراک بگذارید