بلاگ

آموزش جامع مدیریت اینستاگرام

آموزش جامع مدیریت اینستاگرام

اهمیت مدیریت اینستاگرام چیست؟

امروزه اینستاگرام از بین شبکه های اجتماعی، سوگلی محبوب کسب و کارها محسوب می شود و از آنجایی که ۱۳ درصد مردم جهان در این شبکه عضو هستند و ۸۰ درصد آنها برندها را دنبال می کنند، درک علت این موضوع اصلاً سخت نیست ، پس آموزش مدیریت اینستاگرام بسیار حائر اهمیت است.

بر اساس آمارهای ثبت شده، میزان تعامل و درگیری یا engagement با اینستاگرام که در قالب انتشار و کامنت تعریف میشود، ۱۰ برابر بیشتر از فیسبوک، ۵۴ برابر بیشتر از پینترست و ۸۴ برابر بیشتر از توییتر است. البته که رقیبان سرسختی برای اینستاگرام مانند تیکتاک وجود دارند، اما فارغ از مسائل سرگرمی، این جنبه ی بازاریابی اینسناگرام است که کسب و کارها را واداشته تا راه های جدیدی برای بالا بردن نرخ میزان درگیری با مدیریت اینستاگرام خود جستوجو کنند. 

۲۰ ترفند مهم مدیریت اینستاگرام

۱- به صورت مداوم پست بگذارید

برندها برای جذب دنبال کننده و بالا بردن نرخ تعامل خود نیاز دارند که فعال باشند. اما چگونه؟ 

با تکیه بر مطالعات انجام شده، تعداد یک یا دو پست در روز بسیار مطلوب است. به این شکل محتوای شما تازه و به روز می ماند و شما فرصت بیشتری برای جذب افراد به محتواهایتان خواهید داشت. دانشتن بهترین زمان بارگذاری هم خودش اهمیت دارد، مخصوصاً زمانی که با تایم لاین الگوریتم اینستاگرام روبه رو هستید. بازهی زمانی بین ۷ تا ۹ صبح یا ۱۱ تا ۱۴ ظهر و ۱۷ الی ۱۹ بعد از ظهر و در نهایت ۲۱ الی ۲۳ بامداد کاملاً مناسب هستند. چرا که در ساعات اولین بیداری در روز، زمان استراحت و صرف ناهار، زمان برگشت به خانه و در نهایت استراحت شبانگاهی تعریف می شوند.

به یاد داشته باشید که هر چقدر زمان بیشتری از آپلود شدن یک پست بگذرد، شانس دیده شدن آن پایین نمی آید چون همه چیز وابسته به یک شخص است و بخشهای مختلف اینستاگرام برای هر کاربر شخصی سازی شده اند. ممکن است یک پست از نظر یک کاربر ارزشمند نباشد و برای کاربری دیگر ارزشمند محسوب شود و مورد لایک و کامنت قرار بگیرد و اینستاگرام این موضوع را متوجه خواهد شد. اما در عین حال زمان بارگذاری محتواها همانطور که گفته شد مهم است. بنابراین سعی کنید در اوج زمان آنلاین بودن کاربران پستهای خود را آپلود کنید. 

البته باید یادآوری کرد که در حقیقت ساعت جادویی به خصوصی برای بارگذاری محتواها در اینستاگرام وجود ندارد و هر برند می تواند برنامه ی زمانی به خصوص خود را بسته به مخاطبان خود به کار بگیرد. این برنامه ریزی زمانی برای هر برند با برندی دیگر متفاوت است. کاری که شما باید بکنید شناخت عادتها و شرایط مخاطبانتان و پیک یا اوج آنلاین بودن آنها است. بخش insight حساب بیزنس اینستاگرام در این کار به شما کمک میکند.

در این بخش از زیرمنوی audience شما میتوانید با تراکم مخاطبانتان از نظر سن و جنسیت آگاه شوید و میزان آنلاین بودن آنها در طول شبانه روز در هر روز هفته را بدانید. 

۲- به جای سخنوری و درس دادن داستان تعریف کنید

اینستاگرام مملوء از محتواهای متوسط برندهایی است که فراموش کردهاند این شبکه ی اجتماعی محلی برای محتواهای بصری است. شما باید با عکس، ویدئو و متن مخاطب خود را فریفته کنید نه اینکه صرفاً تبلیغی از متون بازاریابی باشید. برای بالا بردن نرخ درگیری مخاطبان، به جای ارائه ی خرده داستانهایی که در کپشن، استوریها و پروفایل وجود دارند یک قصه گو شوید. امروزه مردم میل به ارتباط دارند و قصه گویی راهی برای فراهم کردن تجربه ی ارتباط برای مخاطبانتان است. وقتی که مردم با محتوای شما ارتباطی حسی برقرار کنند، نسبت به خرید کالایی که شما ارائه دادید تمایل بیشتری نشان می دهند. 

یک راه وارد کردن عناصر داستانی به استراتژی اینستاگرام شما، انتشار محتواهایی است که کاربران و مشتریان دیگر نسبت به شما تولید کردهاند. بازتاب این محتواهایی که کاربران دیگر تولید کردهاند، داستانی از شما را از زاویه دید یک فرد عادی نشان میدهد. به همین ترتیب هویت تجاری شما انسانی تر خواهد شد. 

علاوه بر این، کپشنهای طولانی با عناصر داستانی قدرتمند هستند، چرا که جلوه ی انسانیتری به برند می دهند و باعث می شوند مخاطب ارتباط عمیقتری با برند برقرار کند. همچنین که کپشنهای طولانی، کاربران را از اسکرول کردن و رفتن به سراغ پست بعدی بازمیدارد ، به این شکل مدت زمانی که کاربر روی پست مد نظر باقی مانده است افزایش پیدا میکند و این خود یک امتیاز است. 

کپشن های طولانی امروزه به ترند تبدیل شده اند. در ابتدا اینفلوئنسرهایی که قصد داشتند در پستهای خود میکرو بلاگ هایی تولید کنند سراغ این کار رفتند اما کم کم این کار توسط همه رایج شد.

۳- یک برند قوی بسازید

شفافیت، خلاقیت و تداوم برای کسب و کارهایی که در پی ساختن برند در اینستاگرام هستند کلیدی شمرده میشود. یک رویکرد بی برنامه، نامنظم و تصادفی برای این کار جواب نمی دهد.

سعی کنید روی نقاط کلیدی و اصلی مانند ارائه ی پروفایلتان، ساختن یک طرح و استایل کلی برای تازه نگه داشتن عکسها و استفاده ی حرفه ای از هشتگ ها تمرکز کنید. همچنین لازم است به صورت منظم با مخاطبانتان تعامل داشته باشید تا ارتباط و وفاداری آنها را به دست آورید. 

۴- محتواهای بصری یک دست داشته باشید

اینستاگرام یک پلتفرم تصویرمحور است که برای محتوای لذتبخش و زیباشناسانه ارزش قائل می شود. 

ماهیت درونی اینستاگرام بر پایه ی تصویر است و قرار نیست این موضوع تغییر کند. امروزه فیلترهایی با رنگهای اشباع شده و یا آواکادوهایی که در بهترین شکل ظاهری خود روی یک میز زیبا قرار دارند، با عکسهای بی هوا جایگزین شده اند و ادیتهایی ظریف با فیلترهایی خفیف طرفدار دارند که زیاد رنگهای داخل عکس را دستکاری نمی کنند. 

اما مهمتر از پیروی از یک روند ویرایشی خاص برای عکسها، ارائه ی محتوای ثابت و یک دست است. بر اساس مطالعات ۶۰ درصد صفحات موفق از یک روند ثابت در محتواهای تصویری خود پیروی کرده اند و صفحه ی حود را یک دست نگه داشته اند. هویت بصری شما باید با هویت برند شما تطابق داشته باشد و در پی جلب توجه مخاطبان باشد. 

۵- هشتگ های درستی انتخاب کنید

انتخاب هشتگ ها منجر به این می شود که یا در صدر پستها نشان داده شوید یا بدون هیچ رد و اثری در انتهای لیست قرار گیرید. 

استفاده از هشتگ های بسیار کلی مانند فشن، یا نوروز یا عشق، محتوای شما را میان میلیونها محتوای دیگر گم میکند. به جای این کار، ترکیبی از هشتگهای ترند شده و مخصوص کسب و کار خود را انتخاب کنید تا بهترین هشتگ برای وصل شدن به مخاطبان حقیقی خود را بیابید. برای گرفتن بهترین نتیجه، هر هشتگ را جستوجو کرده و محتوای آن و تعداد لایکهای بهترین آنها را بررسی کنید. اگر محتوای شما با این محتواها همخوانی داشت، به هشتگ مناسب خود رسیده اید.

همچنین تعداد هشتگ هایی که درج میکنید هم اهمیت دارد. اینستاگرام چیزی حدود ۳۰ هشتگ را مجاز میداند و بیشتر از این تعداد میتواند به چشم انبوهی از حروف به نظر آید و جلوهای غیرحرفه ای داشته باشد. به همین علت هم است که ۹۱درصد برترین برندها حدود ۷ هشتگ یا کمتر را برای پستهای خود انتخاب میکنند. در عین حال تعداد ۱۱ هشتگ هم عددی ثابت شده برای بالا بردن نرخ درگیری مخاطب با پست است. به صورت کلی، یک هشتگ میتواند تا حدود ۱۲درصد میزان درگیری را افزایش دهد.

برای اینکه در مورد تعداد هشتگ های مؤثر و مخصوص به خود بهتر تصمیم بگیرید، بررسی کنید که رقیبان شما و اینفلوئنسرهایی که در حوزه ی کاری شما مشغول به کار هستند از چه تعداد هشتگی استفاده می کنند، سپس با امتحان هشتگ ها به نقطه ی رضایتبخش خود برسید. 

به یاد داشته باشید که اینستاگرام رفتار spam یا هرزه گویی را شناسایی میکند، بنابراین تعداد و نوع هشتگ هایی را که استفاده می کنید مدام تغییر دهید تا جزو این دسته محسوب نشوید. همچنین اطمینان حاصل کنید که هشتگی که استفاده میکنید با منظور شما منطبق است. برندهای زیادی هستند که قربانی عدم تطابق موضوع هشتگ با محتواهای درون آن شده اند.

یکی دیگر از نکات مربوط به مدیریت هشتگ و الگوریتم اینستاگرام، اولویت هشتگ گذاری در کامنتها نسبت به کپشن پست است.

۶-  مدیریت اینستاگرام و شخصی سازی هشتگ !

یک هشتگ شخصی سازی شده معمولاً بخشی اصلی از استراتژی بازاریابی درون اینستاگرام است.

بهترین نقطه ی شروع، یک هشتگ کلی برای برند است که باید کوتاه و به طریقی حاوی نام برند باشد و به آسانی به یاد سپرده شود. 

از مزایای این کار می شود به هدایت ترافیک به پروفایل اینستاگرام شما، سهولت در پیدا کردن محتواهای شما، کمک به دسته بندی محتواهای شما، قابلیت ردیابی کردن و دنبال کردن محتواهای شما و ساختن شبکه ای قویتر برای برند شما است. برای تقویت این کار می توانید هشتگ اختصاصی خود را در بایوی پروفایل اینستاگرامتان بنویسید. 

در عین حال هیچکس شما را مجبور نکرده است که فقط یک هشتگ اختصاصی داشته باشید. می توانید برای هر کمپین تبلیغاتی یا مسابقه یا رویدادی درون برند خود یک هشتگ اختصاصی درست کنید. 

۷- روی محتوایی که کاربران از شما تولید کرده اند تمرکز کنید

محتواهای تولید شده از طرف کاربران مثل یک عنصر مقدس برای مدیریت اینستاگرام محسوب میشود. این شانسی برای دنبال کنندگان است تا خود را به صورت عمیقتر با یک برند درگیر کنند، در عین حال که این کار هزینه ی بازاریابی کمتری برای برند نیز به دنبال دارد. به این دلیل که محتوا توسط مخاطبان برند تولید و ارائه شده است.

۸- بین طیف گسترده ی فرمت های ویدیوی اینستاگرام کاوش کنید

یک تصویر به هزاران کلمه می ارزد، اما یک ویدئو اندازهی ۱.۸ میلیون کلمه ارزش دارد.

مطمئن شوید که از تمام فرمتهای ویدیوئی اینستاگرام مانند استوریها که فیلم را تکه تکه میکنند یا فیلمهای ۱ دقیقهای یا طولانی تر در IGTV یا لایوهای اینستاگرامی مطابق محتوا و نیاز خود بهره می برید. به طور مثال فرمت ویدیوئی لایو میتواند برای پرسش و پاسخ مناسب باشد یا محصولات یا سرویسهای جدید معرفی شوند. یا استوریها می توانند برای پشت صحنه ی فیلمهای اصلی تر و رسمی تری که پست یا IGTV شده اند مناسب باشند. 

ابتدا اینستاگرام IGTV را برای بارگذاری فیلمهای طولانی تر تعبیه کرده بود، اما گزارشی نشان می دهد که در سال ۲۰۱۹، ۷۲درصد برندها اصلاً ویدیوئی در قالب IGTV تولید نکردند. در عین حال این گزارش میتواند فرصتی برای برندهای زرنگ و باهوش باشد. وقتی جزو اولین هایی باشید که در IGTV قدم گذاشته اند، رقیبان کمتری دارید. 

۹- از امکان زیرنویس ویدیوی اینستاگرام استفاده کنید

طبق آمارهای اینستاگرام، ۶۰ درصد استوری ها با صدای باز نگاه می شوند. به این معنی که ۴۰ درصد باقی مانده استوری ها را بدون صدا می بینند. 

با تسخیر فضای آنلاین توسط ویدئو، صوت اهمیت کمتری پیدا کرده و به همین دلیل هم هست که قرار دادن زیرنویس روی ویدئو برای افرادی که ترجیح می دهند ویدیوها را بی صدا ببینند کمک کننده است. در عین حال که کسی نمی تواند اهمیت کپشن ها و میزان جلب توجه آنها را نادیده بگیرد، ولی برای استوری های اینستاگرام به اندازهی کافی کارآمد نیستند. 

۱۰- مدیریت اینستاگرام برای افزایش ترافیک سایت 

ترافیک اینستاگرام می تواند از طریق یک کلیک بر روی لینک وبسایت شما، باعث افزایش بازدید از سایت شما شود. 

با پیشنهادات و تشویق کردن مخاطبان به کلیک روی لینک، توانایی این لینک دهی را به حداکثر برسانید. در استوریهای اینستاگرام میتوانید لینکی را ضمیمه کنید تا مخاطبان با بالا کشیدن صفحه به آن وارد شوند.  

برای استفاده از این قابلیت ، حتما باید پیج شما بالای ۱۰ هزار دنبال کننده داشته باشد.

۱۱- از سئو استفاده کنید تا در مدیریت اینستاگرام برنده باشید

سئو و اینستاگرام ممکن است کاملاً شبیه هم به نظر نیایند اما در نظر گرفتن استراتژی برای سئو برای حساب اینستاگرامتان در یک پلتفرم رقابتی حیاتی است. 

دو جنبه ی کلیدی وجود دارد که روی سئوی حساب شما تأثیر می گذارند. یکی شناسه ی حساب کاربری و دیگری نام آن. اولی همان اسمی است که بعد از @ می آید و با آن وارد حساب خود میشوید. آن را کوتاه، دلچسب و به یاد ماندنی انتخاب کنید. 

نام حساب کاربری هم اسمی است که پایین عکس پروفایل ظاهر میشود و باید بازتابی از حساب شما باشد. هنگامی که افراد در صفحه ی سرچ اینستاگرام کلمه ها یا ایموجی ها را تایپ می کنند، این نام حساب شماست که با جستوجوی آنها تطابق داده میشود. به این ترتیب بهتر است عنوان کسب وکار یا صنعت خود یا کلمه ی کلیدیایی که به آن مربوط است را در این نام قرار دهید. قسمت اصلی این کار فکر کردن به کلماتی است که حدس میزنید مردم بیشتر آنها را در اینستاگرام جستوجو می کنند. 

رابطه ی بین سئو و شبکه های اجتماعی دوطرفه است. نه تنها شما مایلید پروفایل خود را برای جست و جوی کاربران بهینه سازی کنید، بلکه می خواهید که اعمالی مانند لایک، کامنت و انتشار دادنها هم در رتبه ی سئو نقشی داشته باشند. با اینکه گوگل به طور رسمی اعلام نکرده که اعمال درون شبکه های احتماعی روی رتبه ی سایت تأثیر می گذارد، اما مطالعات همبستگی بین این دو را تصدیق میکنند.

۱۲- از خرده اینفلوئنسرها برای برندسازی کمک بگیرید

بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها امروزه به شدت مورد توجه در مدیریت اینستاگرام قرار گرفته و به صاحبان مشاغل اجازه می دهد تا با رهبران فکری حوزه ی خود که قادر هستند یک پیام را به مخاطبان متعددتری منتقل کرده و روی آنها تأثیر بگذارند کار کنند.

از آنجایی که اینفلوئنسرها مستقل شمرده می شوند، همسو کردن کار خود با اعتبار شخصی آنها می تواند به کار شما هم اعتباری افزوده ببخشد. انتخاب یک اینفلوئنسر مناسب میتواند چالش برانگیز باشد و ممکن است صاحبان مشاغل بیشتر درگیر زرق و برق کار کردن با یک اینفلوئنسر بشوند تا روی این تمرکز کنند که کار کردن با او واقعاً چه چیزهایی را میتواند به کسب و کار آنها اضافه کند.

به همین علت لازم است که صاحبان کسب و کار در ابتدا بدانند که اینفلوئنسر بودن چه معنایی می دهد و برنامه ای کوتاه مدت برای همکاری با او بچینند تا بررسی کنند که شبکه ی مخاطبان آن اینفلوئنسر چقدر پذیرای کسب و کار تبلیغ شده هستند.

در این بین خرده اینفلوئنسرها هزینه ی کمتری برای تبلیغ میگیرند، ارتباط شخصیتری با مخاطبان خود دارند و معتبرتر فرض میشوند.

۱۳- مسابقه ی اینستاگرامی برگزار کنید

مسابقه یک کمپین تبلیغاتی قدرتمند برای افزایش درگیری با مخاطبان است و پستهای مسابقه ای ۳.۵ برابر لایک بیشتر و ۶۴ برابر کامنت بیشتر دریافت می کنند. در عین حال برندهای کمی این کار را انجام می دهند و این به این معنی است که منبعی دست نخورده از مخاطب برای سرمایه گذاری صاحبان مشاغل است.

مرسومترین شیوه ی برگزاری مسابقه بر پایه ی محصولات یا خدمات جایزه ای است که در قبال کامنت و لایک و دنبال کرد به مخاطبان تعلق می گیرد. نظارت بر مسابقه مادامی که همچنان در جریان است اهمیت دارد. از هشتگ ها، هشدارهای گوگل و پلتفرم های مدیریت شبکه های اجتماعی استفاده کنید تا اجرای مسابقه را ردیابی کنید.

۱۴- دنبال کننده های حساب اینستاگرام خود را به مشترکان خبرنامه های ایمیل خود تبدیل کنید

ایمیل همچنان به عنوان یک کانال واقعی برای ارتباط با مشتری باقی مانده است. به همین علت است که برندها سعی دارند دنبال کنندگان خود را تحت سه مرحله به مشترکان ایمیل های خود تبدیل کنند. این سه مرحله به این ترتیب است: ابتدا به بهانه ای که دیگران را تشویق میکند -بسته به مخاطبانتان- لینکی را روی پست های خود درج کنید. به طور مثال یک هدیه، حراج یا مواردی از این دست. 

سپس مطمئن شوید مادامی که افراد روی لینک کلیک می کنند و به صفحه ی لندینگ هدایت می شوند، فرم اشتراک میل برای آنها ظاهر میشود و در نهایت در مرحله ای لیستی از ایمیل ها ایجاد کنید تا منبع ارزشمندی از راه ارتباطی با آنها -مانند شماره ی موبایل آنها که ارزشمند است- داشته باشید.

۱۵- از استوری های اینستاگرام نهایت استفاده را بکنید

امروزه استوری های اینستاگرام برای ۵۰۰ میلیون کاربر روزانه محبوبترین کارکرد اینستاگرام محسوب می شوند. حتی صحبت بر سر این است که آنها مهمترین محتوای اینستاگرام و حتی ارجح بر پستها به حساب آیند.

انکارشدنی و تعجب آور نیست که یک سوم استوری های اینستاگرام ماهیت تجاری دارند و از طرف کسب و کارها تولید می شوند. با اینکه استوری ها ۲۴ ساعت بعد ناپدید می شوند اما مزایای آنها بیشتر از این زمان عمر می کند. 

استوری های لایو از آنجایی که در لحظه ی حال رخ می دهند برای جذب مردم ایده آل هستند، در حالی که استوری های عادی که از قبل ساخته شده اند برای روایت پردازی و ارتباط عمیق با محصولات شما هستند. به یاد داشته باشید که ۶۰ درصد استوری ها با صدای باز دیده می شوند به همین علت میتوانید روی صوت هم به عنوان عامل جذابیت سرمایه گذاری کنید. 

۱۶- درون استوری هایتان لینک قرار دهید

این مورد قبلاً برای حساب های تأییدشده ی اینستاگرام فعال بود اما امروزه همه ی حسابها با بیش از ۱۰ هزار فالوور می توانند لینکی را به استوری خود اضافه کنند. به این ترتیب می توانید ترافیک سایت خود را بالا ببرید. فراموش نکنید که روی استوری خود بنویسید چه لینکی ضمیمه شده تا مخاطبان بدانند برای چه چیزی قرار است صفحه ی استوری را به بالا بکشند.

۱۷- از ایموجی ها به شکل کارآمد در مدیریت اینستاگرام استفاده کنید

قدرت تصویر بیشتر از کلمات است و مطالعات نشان می دهند بیش از ۹۲ درصد جمعیت از ایموجی ها استفاده می کنند.

با تعدد بالای ایموجی ها می توانید از آنها به شکل مؤثر استفاده کرده و حساب خود را از رسمیت و خشکی بیش از حد خارج کنید. این کار به شما کمک میکند ارتباط احساسی تری با کاربران برقرار کنید.

علاوه بر این ایموجی ها می توانند در یک مسیر دو طرفه کار کنند، به این معنی که کاربران با ایموجیهایی که استفاده می کنند نشان می دهند در مورد شما چه فکری می کنند. بنابراین ایموجی های داخل کامنت های خود را بررسی کنید تا به فکر و رویکرد مخاطبانتان در مورد خودتان پی ببرید.

۱۸- حساب اینستاگرام خود را در حساب های شبکه های اجتماعی دیگرتان نیز تبلیغ کنید

تا جایی که ممکن است نام خود را در شبکه های دیگر پخش کنید. می توانید از گزینه ی auto post اینستاگرام استفاده کنید تا پستهای شما در فیسبوک و شبکه های دیگری مانند توییتر نیز بارگذاری شوند. به این شکل می توانید فالوورهای همه ی شبکه های خود را دور هم گرد بیاورید.

اما به یاد داشته باشید که با همه ی پست های اینستاگرام خود این کار را نکنید. کاری کنید که مخاطبان برای دیدن محتواهای شما در وهله ی اول به اینستاگرام روی آورند و آنجا را منبع اصلی بدانند.

۱۹- برای همه چیز فراخوان عمل (CTA) بنویسید.

ممکن است فالوورهای شما نسبت به تبلیغات شما تمایل نشان بدهند اما مطمئن باشید برای اینکه این دوست داشتن و علاقه به جایی منتهی شود نیاز به فراخوان عمل دارد. 

این نوشته ها که می توانند در قالب «اطلاعات بیشتر» یا «همین حالا تماس بیرید» تعریف شوند و روی پروفایل، عکسها یا کپشن ها حضور داشته باشند، راهی مستقیم برای افزایش درگیری کاربران با حساب اینستاگرام شما هستند و می توانند در راستای مدیریت درگیری ها، آنها را به هر سمتی که شما بخواهید هدایت کنند.

۲۰- بهترین محتواهای خود را بشناسید، تحلیل شان کرده و از آنها یاد بگیرید

فرمول محتواهایی را که درگیری بالایی داشته اند یاد بگیرید و از آن برای استراتژی های بازاریابی در مدیریت اینستاگرام بیزینس خود استفاده کنید.

راههای زیادی برای انجام آن وجود دارد، مانند شناسایی کارآمدترین هشتگها یا استایلهای بصری، یا بررسی بهترین زمانهای آپلود محتواها. از طریق چنین بررسی هایی می توانید بهترین عملکرد برند خود را شکل دهید. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید